Biopsja cienkoigłowa tarczycy
Biopsja cienkoigłowa tarczycy to szybkie i bezpieczne badanie w diagnostyce nowotworowej oraz stanów zapalnych tarczycy. Jej przeprowadzenie umożliwia rozpoznanie charakteru zmiany w obrębie tarczycy i podjęcie odpowiedniego leczenia pacjenta.
Chcesz umówić się na biopsję tarczycy w Warszawie? Skorzystaj z naszej oferty! Premium Medical to prywatna klinika z gwarancją dostępu do najlepszych lekarzy, nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i z szybkim terminem wizyt.
Biopsja tarczycy – co to jest i na czym polega?
Biopsja cienkoigłowa tarczycy to jedno z badań specjalistycznych, przeprowadza się je u osób ze zmianami chorobowymi w obrębie gruczołu tarczowego. W ramach biopsji od pacjenta pobierany jest materiał komórkowy do badania pod mikroskopem. Pozwala to określić, czy dana zmiana ma charakter łagodny, czy też złośliwy i określić plan ewentualnego leczenia pacjenta. Do pobrania materiału biologicznego stosuje się cienką igłę o średnicy nie większej niż 0,6 mm.
W ramach biopsji cienkoigłowej tarczycy wykonuje się niewielkie nakłucie igłą. W niektórych przypadkach (duża zmiana lub obecność wielu guzków) konieczne jest pobranie większej ilości materiału i kilkukrotnego wkłucia się w gruczoł. Uzyskany materiał komórkowy jest zabezpieczany na szkiełku laboratoryjnym i przesyłany do dalszej diagnostyki. Pacjent tego samego dnia wraca do swoich aktywności, powinien jednak zadbać o odpoczynek.
Powikłania po biopsji tarczycy występują rzadko i obejmują głównie ból/obrzęk w miejscu wkłucia lub pojawienie się krwiaka. Po kilku dniach znikają one samoistnie. W przypadku wystąpienia innych objawów konieczna jest konsultacja u lekarza.
U kogo przeprowadza się biopsję cienkoigłową tarczycy?
Choć tarczyca jest niewielkim gruczołem, wszelkie zaburzenia w jej pracy znacząco wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W momencie wykrycia w badaniu fizykalnym lub obrazowym niepokojących zmian w strukturze gruczołu lekarz może skierować pacjenta na biopsję cienkoigłową tarczycy.
Badanie jest przeprowadzane, gdy u pacjenta występują:
- guzy, wole guzowe i torbiele w gruczole tarczowym,
- powiększone węzły chłonne w okolicy tarczycy,
- stany zapalne tarczycy.
Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest też wykonywana u osób z dużym ryzykiem wystąpienia raka tarczycy. Biopsja tarczycy znajduje zastosowanie również w przypadku konieczności opróżnienia płynu z torbieli.
Jak wygląda biopsja cienkoigłowa tarczycy?
Tarczyca to mocno unaczyniony gruczoł, a biopsja z użyciem cienkiej igły pozwala przeprowadzić badanie w sposób bezpieczny i praktycznie bezbolesny dla pacjenta. W naszej klinice Premium Medical Warszawa wykonujemy biopsję tarczycy pod kontrolą USG. Pozwala to na precyzyjne zlokalizowane patologicznej zmiany w gruczole i zapewnia kontrolę położenia igły.
Biopsje cienkoigłowe tarczycy są przeprowadzane w pozycji leżącej. Pacjent ma odchyloną głowę do tyłu. W chwili pobierania materiału do badania nie wolno mu się ruszać, mówić i przełykać śliny. Lekarz lokalizuje zmianę dzięki aparaturze USG, po czym wbija w wyznaczone miejsce cienką igłę i pociągając za tłok strzykawki, pobiera materiał komórkowy do badania. Tuż po biopsji na miejsce nakłucia nakładany jest jałowy gazik, który należy uciskać, aby zapobiec powstaniu krwiaka.
Czy biopsja tarczycy boli?
Biorąc pod uwagę opinie pacjentów, dyskomfort odczuwalny w momencie wkłucia igły można porównać do pobierania krwi. Biopsje cienkoigłowe tarczycy są zazwyczaj przeprowadzane bez znieczulenia. Średnica igły jest mniejsza niż 1 mm, a sama procedura pobrania materiału trwa krótko, nawet kilkanaście sekund (w zależności od lokalizacji i ilości zmian).
Jak przygotować się do biopsji tarczycy?
Biopsja cienkoigłowa tarczycy to badanie bezpieczne, niewymagające szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Umawiając wizytę w Premium Medical Warszawa, poinformuj nas o zażywanych lekach i ewentualnych problemach z krzepnięciem krwi.
W dniu badania nie musisz być na czczo. Zadbaj jednak o ubiór niezasłaniający szyi, zrezygnuj również z biżuterii na szyję. W przypadku biopsji tarczycy przeprowadzanej u mężczyzn pomocne jest usunięcie zarostu z badanego obszaru.
Czy istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia biopsji? Tak. Biopsje tarczycy nie są wykonywane u osób z aktywną infekcją dróg oddechowych, kaszlących. Pobranie materiału do badania nie jest także możliwe, jeśli na skórze w obrębie gruczołu występują zmiany ropne.
Biopsje cienkoigłowe tarczycy w Warszawie – cennik
Biopsja to specjalistyczne badanie, w którym liczy się nie tylko precyzja wykonującej ją osoby, ale i czas. Im szybciej otrzymasz diagnozę, tym szybciej będzie możliwe wprowadzenie ewentualnego leczenia. Czeka Cię biopsja i zależy Ci na przeprowadzeniu badania bez kolejek? Umów się na biopsję w Warszawie w Premium Medical. Czeka na Ciebie nasz doświadczony zespół medyczny, który zadba o to, aby wizyta przebiegła w spokojnej atmosferze. W naszej klinice koszt biopsji cienkoigłowej tarczycy pod kontrolą USG wynosi 350 zł. Szczegółowy cennik wszystkich naszych usług i przeprowadzanych badań znajdziesz na stronie kliniki.
Jak umówić wizytę w Premium Medical Warszawa? Możesz to zrobić wygodnie online (skorzystaj z naszego formularza rejestracji) lub telefonicznie. Zapraszamy Cię także na osobistą rejestrację do naszej placówki przy ul. Kobielskiej 23. Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty, a nasz personel udzieli Ci niezbędnych informacji i pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności.