Pojemność dyfuzyjna płuc TLCO Warszawa

Premium Medical to prywatne centrum medyczne w Warszawie, w którym przeprowadzisz kompleksowe badania czynnościowego układu oddechowego, w tym badanie TLCO, czyli badanie współczynnika transferu płucnego dla tlenku węgla. Bardzo często występuje ono zamiennie pod terminem „badanie DLCO”. Z jego pomocą możliwe jest badanie zdolności dyfuzyjnej płuc, czyli sprawdzenie, jak gazy przenikają z wdychanego powietrza z płuc do krwiobiegu. Niska zdolność dyfuzyjna płuc może prowadzić do zaburzeń oddychania i być przyczyną rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia, jak i innych chorób ogólnoustrojowych.

Kiedy sprawdzana jest pojemność dyfuzyjna płuc TLCO?

Badanie DLCO jest przeprowadzane w diagnostyce i kontrolowaniu przebiegu chorób śródmiąższowych płuc. Mowa o m.in. sarkoidozie, idiopatycznym włóknieniu płuc czy alergicznym zapaleniu pęcherzyków płucnych. Badanie zdolności dyfuzyjnej gazu w płucach może być zalecane pacjentom z rozedmą płuc, astmą czy POChP. Wskazania do badania to także podejrzenie krwawienia do pęcherzyków płucnych, choroby nowotworowe czy zatorowość płucna. Lekarz może zalecić test na pojemność dyfuzyjną płuc TLCO kontrolnie, w celu sprawdzenia działania leków, jak i w ramach kwalifikacji do operacji płuc.

Na czym polega badanie DLCO?

Badanie pojemności dyfuzyjnej płuc to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, ale wymagająca współpracy na linii pacjent-pielęgniarka. Co warto podkreślić, badanie DLCO jest przeprowadzane jedynie u osób, których wiek i stan zdrowia pozwala na kontrolę nad swoim oddechem i zastosowanie się do poleceń specjalisty wykonującego test. Jak wygląda badanie? Pojemność dyfuzyjna płuc TLCO jest sprawdzana w pozycji siedzącej. Pacjent ma zakładaną na nos specjalną klamrę, a ustami obejmuje niewielki ustnik. Aby sprawdzić zdolność płuc do nasycania krwi tlenem, konieczne jest podanie pacjentowi w trakcie badania gazu wskaźnikowego. W tym przypadku jest to tlenek węgla. Podany w odpowiednio niskim stężeniu jest bezpieczny dla organizmu i nie wykazuje działań toksycznych.

Początkowo pacjent swobodnie oddycha. Na znak lekarza bierze głęboki wdech i wstrzymuje oddech na dziesięć sekund, po czym robi długi wydech. Badanie zdolności dyfuzyjnej gazu w płucach ocenia, ile gazu wskaźnikowego trafiło w trakcie wdechu do płuc, a także ile gazu opuściło płuca w trakcie wydechu.

Aby diagnostyka była prawidłowa, badanie pojemności dyfuzyjnej płuc musi być powtórzone po krótkim odpoczynku pacjenta. Celem jest otrzymanie 2 powtarzalnych wyników. W Premium Medical w Warszawie pacjenci mają zapewnioną spokojną, kameralną atmosferę w trakcie badania. Każda osoba otrzymuje opis i interpretację wyników od razu po przeprowadzeniu testu. Badanie zdolności dyfuzyjnej płuc jest oceniane według norm biorących pod uwagę wiek, płeć, wagę i wzrost pacjenta. Wynik jest podawany w procentach. Badanie DLCO jest też zazwyczaj interpretowane w odniesieniu do wyników spirometrii, którą także można u nas wykonać.

Jak przygotować się na badanie zdolności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla (DLCO)?

Jak każde badanie czynnościowe układu oddechowego, tak i badanie zdolności dyfuzyjnej gazu w płucach wymaga od pacjenta niewielkiego przygotowania. Zalecane jest wykonanie badania morfologii krwi w celu sprawdzenia stężenia hemoglobiny. Decydując się na badanie płuc DLCO W Premium Medical Warszawa, możesz wykonać niezbędną diagnostykę na miejscu – obok kliniki działa laboratorium.

O czym jeszcze musisz pamiętać, jeśli będzie u Ciebie sprawdzana pojemność dyfuzyjna płuc TLCO? Minimum 4 godziny przed badaniem nie wolno palić. Zakaz ten obejmuje zarówno klasyczne papierosy, jak i papierosy elektroniczne czy fajki wodne. Pacjent może zjeść lekki posiłek na 2 godziny przed badaniem. Należy także ograniczyć spożycie kawy i herbaty w dniu badania, a najlepiej zrezygnować z ich picia na ok. 2 godziny przed DLCO. Badanie wymaga wykonywania głębokich wdechów, dlatego zaleca się wybór luźnych ubrań, które nie krępują ruchów pacjenta i nie obniżają jego zdolności w podjęciu wysiłku fizycznego.

Niektóre choroby mogą wpływać na badanie współczynnika transferu płucnego dla tlenku węgla i zafałszować jego wynik. Dlatego też w trakcie umawiania terminu TLCO w Premium Medical Warszawa przeprowadzana jest wstępna rozmowa z pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia oraz ewentualnych przyjmowanych leków.

Badanie DLCO – cena

Jeśli chcesz umówić się na badanie zdolności dyfuzyjnej płuc w Warszawie, zapraszamy Cię do kliniki Premium Medical. Jako prywatne centrum medyczne możemy Ci zaoferować dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz szybkie terminy wizyt. Przyjmujący u nas lekarze to cenieni specjaliści w Warszawie, mający odpowiednie doświadczenie w przeprowadzaniu badań czynnościowych układu oddechowego.

Aktualna cena za badanie DLCO jest udostępniona na naszej stronie w zakładce cennik. Możesz umówić się na konsultacje w Premium Medical Warszawa telefonicznie, online lub osobiście, jak wolisz. Jeśli masz dodatkowe pytania związane z tym, na czym polega badanie DLCO i na co wskazuje jego wynik, zapraszamy do kontaktu z naszym personelem medycznym.

Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie