Okulista

Profilaktyka narządu wzroku, czyli regularne wizyty u okulisty pomagają na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości i ograniczyć postęp choroby. Zapraszamy na badanie kontrolne w Warszawie i konsultacje okulistyczne w celu podjęcia lub modyfikacji leczenia. Doświadczony okulista zadba o Twój wzrok i przeprowadzi Cię przez cały proces leczenia.

Co daje badanie wzroku?

Konsultacje okulistyczne wykonywane są w celu zdiagnozowania oraz leczenia chorób narządu wzroku. Okulista oprócz profilaktyki związanej z wadami wzroku zajmuje się doradztwem przy wyborze korekcji okularowej, doborze odpowiednich soczewek kontaktowych czy weryfikacją krótkowzroczności lub astygmatyzmu. Dobry okulista, po przeprowadzeniu badania pacjenta, może także rozpoznać u niego cechy chorób ogólnoustrojowych i zalecić poszerzenie diagnostyki u lekarza innej specjalizacji.

Zaleca się, aby wizyta okulistyczna odbywała się minimum raz w roku w przypadku dzieci i młodzieży oraz przynajmniej raz na dwa lata w przypadku osób dorosłych. Gabinet okulistyczny powinni odwiedzać częściej pacjenci:

 • z predyspozycjami genetycznymi do niektórych chorób narządu wzroku,
 • borykający się ze schorzeniami ogólnoustrojowymi (np. cukrzycą, nadciśnieniem),
 • pacjenci w procesie leczenia chorób narządu wzroku.

Warto pamiętać, że nawet najlepszy okulista może nie zatrzymać postępu choroby, jeśli pacjent zgłosi się do specjalisty za późno.

Kiedy należy udać się do okulisty?

Kontrolne konsultacje okulistyczne to podstawowa profilaktyka zdrowotna dla osób w każdym wieku. Jednak lekarz okulista będzie także pierwszym wyborem w przypadku nagłych wypadków i/lub urazów mechanicznych narządu wzroku, infekcji oczu. Gabinet okulistyczny należy również odwiedzić, jeśli pacjent ma takie objawy, jak m.in.:

 • uczucie suchych i zmęczonych oczu,
 • pieczenie, łzawienie lub uczucie kłucia oczu,
 • pojawienie się wydzieliny ropnej,
 • obrzęk i ból narządu wzroku,
 • światłowstręt,
 • zaburzenia widzenia,
 • niewidzenie barw,
 • powiększenie gałki ocznej,
 • zmiany typu krwiak, pękające naczynka w oku.

Jak wygląda wizyta okulistyczna?

Wizyta okulistyczna rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Okulista pyta o problemy ze wzrokiem, historię ewentualnych urazów, występowanie chorób narządu wzroku w rodzinie, przyjmowane leki czy zdiagnozowane choroby ogólnoustrojowe. Kolejnym etapem jest badanie przedmiotowe narządu wzroku, w tym ocena ruchliwości gałek ocznych. Podstawowe badania okulistyczne, które przeprowadza okulista, to:

 • badanie ostrości wzroku,
 • badanie pola widzenia,
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • badania przedniego i tylnego odcinka oka.

Wizyta nie jest bolesna i trwa ok. 20 minut. Czasami lekarz podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenice, dzięki czemu może lepiej ocenić struktury narządu wzroku. Po ich zastosowaniu następuje spadek jakości widzenia, jednak jest to stan przejściowy i utrzymuje się do kilku godzin. Lekarz okulista może także wykonać lub zlecić dodatkowe badania, w tym badania obrazowe oczu (np. USG, tomografię).

Jak się przygotować do wizyty u okulisty?

Wizyta u okulisty nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. Warto jednak pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej. Jeśli nosisz szkła kontaktowe lub okulary, okulista poprosi Cię o ich wyciągnięcie/ściągnięcie. Zaleca się, aby na wizytę przychodzić bez makijażu. Lekarz okulista może zadecydować o podaniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę, dlatego na konsultację należy przyjechać z kierowcą lub zaplanować inny rodzaj transportu.

Lekarz okulista prywatnie – oferta Premium Medical Warszawa

Jeśli szukasz polecanego miejsca w Warszawie, w którym przyjmuje lekarz okulista prywatnie, zapraszamy Cię do kliniki Premium Medical. Każdy współpracujący z nami lekarz okulista to ceniony specjalista z odpowiednim doświadczeniem w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób narządu wzroku. Wizyta okulistyczna jest umawiana online, telefonicznie, mailowo lub osobiście, w recepcji kliniki. Przyjmujemy pacjentów od poniedziałku do soboty. Nasza klinika posiada gabinety okulistyczne wyposażone w sprzęt najnowszej generacji, który pozwala na diagnostykę na najwyższym poziomie. Masz pewność, że o Twoje oczy zadba dobry okulista, a komplet niezbędnych badań przeprowadzisz na jednej wizycie.

Okulista prywatnie – cennik

Szacowany koszt prywatnej konsultacji u lekarza okulisty to kilkaset złotych. Ostateczna cena za wizytę jest uzależniona od tego, jakie badania przeprowadzi okulista. Szczegółowy cennik usług jest dostępny poniżej. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Dodatkowo Premium Medical przygotowało pakiet badań w kierunku jaskry (szczegóły w cenniku-zakładka pakiety). Decydując się na tego typu usługę, otrzymujesz kompleksową diagnostykę w atrakcyjnej cenie.

Badanie OCT jaskrowego obejmuje:

 • ocenę topograficzną tarczy nerwu wzrokowego (badanie typu HRT),
 • ocenę grubości włókien nerwowych OCT tarczy (badanie typu GDx),
 • ocenę kompleksu komórek zwojowych (GCC),
 • ocenę odcinka przedniego (AS-OCT),
 • badanie grubości rogówki – pachymetrię,
 • ocenę kąta przesączania.

Świadczymy również inne usługi, m.in. USG oka, pomiar ciśnienia w oku, czy fotokoagulację laserową siatkówki. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Konsultacja okulistyczna – Cennik

Konsultacja okulistyczna 230-250 zł
Konsultacja okulistyczna kontrolna (w ciągu 7 dni od konsultacji podstawowej) 150 zł
Konsultacja okulistyczna kontrolna (1 miesiąc od konsultacji podstawowej) 170-200 zł
Konsultacja okulistyczna + dobór korekcji (okulary) 250-300 zł
Konsultacja okulistyczna z badaniem obwodu siatkówki 250-260 zł
Badanie wzroku oraz dobór soczewek kontaktowych 650 zł
Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie