Badanie USG tarczycy

Tarczyca jest gruczołem, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Wszelkie zaburzenia związane z jej pracą mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, dlatego też – w przypadku niepokojących objawów – warto przeprowadzić stosowne badanie.

USG tarczycy pozwala na szybkie oraz dokładne określenie wielkości, kształtu oraz położenia tego gruczołu. Umożliwia także stwierdzenie obecności guzków, torbieli oraz innych zmian niemożliwych do wykrycia w badaniu palpacyjnym. Badanie tarczycy w Premium Medical Warszawa to gwarancja profesjonalizmu, a także doskonała cena i najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny.

USG tarczycy Warszawa – wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia badania

Obrazowe badania tarczycy wykonuje się najczęściej w przypadku zauważalnego powiększenia obwodu szyi, a także wyczuwania w trakcie badania dotykowego zmian w obrębie gruczołu. Zalecane jest także wykonanie USG tarczycy w przypadku nieprawidłowego stężenia produkowanych przez nią hormonów. Najczęściej pacjenci są nań kierowani przez lekarzy pierwszego kontaktu lub endokrynologów.

W Premium Medical w Warszawie wykonujemy badanie tarczycy w przypadku:

  • Diagnostyki stanów zapalnych objawiających się w postaci choroby Gravesa-Basedowa lub Hashimoto,
  • Występowania chorób tego gruczołu w rodzinie pacjenta (mogą być dziedziczne),
  • Konieczności monitorowania wcześniej zdiagnozowanych zmian w obrębie tarczycy, a także po usunięciu zmian nowotworowych,
  • Badań hormonalnych, które wykazały, że doszło do nieprawidłowej pracy gruczołu tarczowego.

Dzięki wykonaniu USG tarczycy możemy wykryć takie dolegliwości jak:

  • Niedoczynność tarczycy, pojawiająca się w sytuacji, gdy gruczoł produkuje zbyt małą ilość hormonów; prowadzi do wielu codziennych problemów, wśród których najbardziej powszechne to ciągłe zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
  • Nadczynność tarczycy, która jest wynikiem produkcji zbyt dużej ilości hormonów; może doprowadzić do znacznego obniżenia samopoczucia, a także rozmaitych dolegliwości, w tym problemów z trawieniem, duszności, kołatania serca czy nerwowości.

Badania tarczycy za pomocą ultrasonografu są nieinwazyjne, bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Z tego powodu nie istnieją żadne przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Ponadto są tak proste, że trwają zaledwie kilka minut.

Przebieg badania USG tarczycy

Aby wykryć wszelkiego rodzaju choroby i nieprawidłowości, związane z pracą gruczołu, należy poddać się USG tarczycy. Jest to badanie ultrasonograficzne, które pozwala skutecznie ocenić stan tarczycy i sprawdzić, czy pracuje ona tak, jak powinna. USG tarczycy umożliwi sprawdzenie wielkości i kształtu gruczołu – szybko i skutecznie. To z kolei pozwoli lekarzowi dostrzec problem i rozpocząć terapię, mającą na celu jego wyeliminowanie.

Co najważniejsze dla większości naszych pacjentów – USG tarczycy jest badaniem bezinwazyjnym oraz bezbolesnym, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się w jego trakcie jakichkolwiek problemów, czy dyskomfortu.

USG tarczycy wykonywane w Premium Medical w Warszawie trwa około piętnastu minut. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Trzeba jedynie pamiętać o takim doborze ubrania, by umożliwiało ono łatwe odsłonięcie szyi, a także by wcześniej zdjąć ozdoby, takie jak wisiorki czy łańcuszki. Na wizytę należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań tego narządu oraz ewentualne karty informacyjne ze szpitala.

Pacjent w trakcie badania leży, a lekarz przesuwa po jego szyi głowicę aparatu USG. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu gruczołu. Lekarz ocenia rozmiary i kształt tarczycy, a także wykrywa ewentualne wady w budowie. Badanie tarczycy za pomocą aparatu USG umożliwia także wykrycie nieprawidłowego unaczynienia, guzków i torbieli; pozwala także na ocenę znajdujących się w pobliżu węzłów chłonnych.

Cena usługi zależy od tego, czy obejmuje ona samo badanie, czy też dodatkową konsultację endokrynologiczną. Wyniki przekazywane są w postaci dołączanego do zdjęć ultrasonograficznych opisu. Ich interpretację powinien przeprowadzać lekarz endokrynolog bądź specjalista, który skierował pacjenta na badanie.

Badanie USG tarczycy w Premium Medical w Warszawie

Premium Medical to znana i ceniona warszawska klinika, która dysponuje kadrą najlepiej wykwalifikowanych i najbardziej doświadczonych specjalistów. Oprócz tego posiadamy najnowocześniejsze wyposażenie, które pozwala nam na przeprowadzanie badań ultrasonograficznych – sprawnie, bezproblemowo i, co najważniejsze, skutecznie. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twój gruczoł tarczowy nie pracuje tak, jak powinien, zgłoś się do naszej kliniki – zostaniesz otoczony odpowiednią opieką, a dzięki badaniom lekarz będzie w stanie wystawić diagnozę i – w przypadku jakichkolwiek problemów – rozpocząć skuteczną terapię.

Jeżeli mieszkasz w miejscowości Warszawa, badanie tarczycy możesz zrobić właśnie u nas. Zapraszamy!

Badanie USG tarczyc – Cennik

 

USG TARCZYCY 200-250 zł
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie