Onkolog

Onkologia to jeden z działów medycyny, zajmujący się powstawaniem, budową, rozpoznaniem oraz terapią nowotworów. Specjalistą w tym zakresie jest lekarz onkolog. Mówi się, że nowotwory to plaga XXI wieku, co potwierdzają niepokojące statystki – zwiększa się odsetek zachorowań na choroby onkologiczne w praktycznie każdej grupie wiekowej. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka zdrowotna – regularne wykonywanie badań oraz obserwacja swojego organizmu. Ogromne znaczenie w rozwoju nowotworu mają czynniki genetyczne. Jeśli niepokoi Cię stan zdrowia lub w Twojej rodzinie pojawiły się choroby nowotworowe nie zwlekaj i wykonaj badania profilaktyczne. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz zaproponuje dobór badań, które będą mogły wykluczyć chorobę lub jej zapobiec w pierwszym stadium.

Czym zajmuje się onkolog?

Onkolog to specjalista, którego zadaniem jest rozpoznanie i leczenie stanów nowotworowych, przednowotworowych oraz ewentualnych powikłań po chorobie nowotworowej. Konsultacje onkologiczne obejmują kwalifikacje do leczenia chirurgicznego lub onkologicznego pacjentów z guzami lub wszelkimi zmianami, a także sprawują kontrolę w trakcie terapii lub po odbytych operacjach. Onkolog jest również po to, by zinterpretować otrzymany wynik badania histopatologicznego z pobranej zmiany lub współpracować z innymi specjalistami przy opracowaniu schematu opieki paliatywnej pacjenta.

Warto podkreślić, że choć samo słowo onkologia może wzbudzać niepokój, współczesna medycyna ma wiele skutecznych narzędzi do walki z różnego rodzajami nowotworów, w tym nowotworami złośliwymi. Zasada jest prosta i doskonale znana – im wcześniej wykryta choroba i zastosowane leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia pacjenta.

Pamiętaj, że nawet najlepszy onkolog może mieć trudności w opracowaniu i wprowadzeniu skutecznego leczenia, jeśli będziesz zwlekał z wizytą u specjalisty i odmówisz współpracy. Odciąganie w nieskończoność konsultacji może także wpłynąć na ilość i rodzaj zalecanych badań kontrolnych, a tym samym cennik za wszystkie wizyty u lekarza może być wyższy. Gabinet onkologiczny to miejsce, w którym możesz liczyć na empatię i zrozumienie, a doświadczony specjalista pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy badania i ewentualnego leczenia choroby.

Kiedy udać się do onkologa?

Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki chorób nowotworowych lub zauważyłeś u siebie niepokojące zmiany zdrowotne, powinien zbadać Cię lekarz onkolog. Cena, jaką możesz zapłacić za zlekceważenie sygnałów, które wysyła Ci organizm, może być ogromna. Objawami, które powinny zwrócić Twoją uwagę i mogą – choć nie muszą – wskazywać na toczący się proces nowotworowy, są m.in.:

  • krwiomocz, krwioplucie lub krew w kale,
  • wyczuwalne guzki,
  • powiększone węzły chłonne,
  • zmieniające wygląd zmiany skórne lub pojawienie się nowych zmian o niepokojącym kształcie i zabarwieniu,
  • krwawienie między miesiączkami,
  • powiększenie jąder,
  • utrzymujące się wzdęcia,
  • utrzymujący się kaszel lub chrypka,
  • bóle żołądka,
  • przewlekłe zmęczenie, nagła utrata wagi.

Jak wygląda wizyta u onkologa? Gabinet onkologiczny to miejsce, które wzbudza strach u pacjentów, dlatego na konsultację u specjalisty warto wybrać się z bliską osobą. Emocje mogą spowodować, że nie zapamiętasz wszystkich zaleceń lekarza, z kolei przyjaciel lub członek rodziny na przykład zapiszą je na kartce. Lekarz onkolog przeprowadzi z Tobą wywiad oraz wykona podstawowe badania, oceniając wstępnie Twój stan zdrowia. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszelką dokumentacją medyczną oraz poinformować specjalistę o zażywanych lekach, suplementach diety czy terapii ziołami. Onkolog, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę, zleci Ci badania dodatkowe. Ich rodzaj jest uzależniony od dolegliwości zdrowotnych pacjenta. Może to być na przykład tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG, badanie RTG, badania z krwi, mammografia, cytologia. Sposób leczenia pacjenta jest dopasowany do jego stanu zdrowia oraz rodzaju nowotworu. Onkolog może zlecić farmakologię, chemioterapię, radioterapię, leczenie chirurgiczne.

Dobry onkolog – Warszawa i okolice

Niezależnie od tego, czy Twoim wyborem będzie wizyta u specjalisty w ramach NFZ, czy też lekarz onkolog prywatnie, nie musisz mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Warto jednak pamiętać, że w diagnostyce chorób nowotworowych liczy się czas. Skorzystanie z usług prywatnego gabinetu pozwoli Ci uniknąć długiego oczekiwania na termin wizyty.

Onkologia wchodzi w zakres usług oferowanych w Premium Medical (Warszawa). Jeśli szukasz dobrego specjalisty w Warszawie, skonsultuj się z nami, aby umówić wizytę w naszej placówce. Przyjmujący u nas onkolog to specjalista z wieloletnim doświadczeniem, w placówce można również wykonać najważniejsze badania uzupełniające diagnostykę. Obecność w jednym miejscu lekarzy z różnych specjalizacji zapewnia dostęp do kompleksowej opieki medycznej i w razie potrzeby wspólne prowadzenie leczenia przez specjalistów poszczególnych dziedzin medycyny. W zakładce cennik znajdziesz listę badań i konsultacji u przyjmujących u nas lekarzy, cena za wizytę u onkologa jest także widoczna na dole strony.

W razie pytań prosimy o kontakt lub wizytę w klinice.

Konsultacja onkologiczna – Cennik

Konsultacja onkologiczna profesor 450 zł
Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie