Test PAPP-A

Test PAPP-A to uzupełniające badanie dodatkowych markerów we krwi ciężarnej. W Polsce wykonywane jest u osób w bardziej zaawansowanym wieku oraz w przypadku podejrzenia niektórych nieprawidłowości u płody. Testy PAPP-A wykonuje się między 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Polegają one na pobraniu próbki krwi matki oraz oznaczeniu poziomu dwóch białek – PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta-HCG. Aby wynik badania był wiarygodny, musi być ono przeprowadzone za pomocą odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego, jakim dysponuje m. in. centrum medyczne Premium Medical Warszawa.

Test PAPP-A – zalecenia

Choć w Polsce test PAPP-A nie należy do rutynowych badań wykonywanych w ciąży, został on stworzony jako część przeprowadzanych w pierwszym trymestrze ciąży nieinwazyjnych badań przesiewowych. W wielu krajach stanowi on integralną część standardowej opieki ginekologicznej.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się wykonanie testu PAPP-A u każdej ciężarnej poniżej 40. roku życia. U osób mających więcej niż 40 lat zaleca się już inwazyjną diagnostykę genetyczną.

Test PAPP-A – dlaczego warto?

Testy PAPP-A wykonywane w Premium Medical Warszawa to badania przesiewowe wykonywane w ramach diagnostyki zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau na możliwie wczesnym etapie życia płodowego. Jest to podstawowy element nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej.

Dokładność testu wynosi około 90%, zaś testu potrójnego – 60%. Oprócz wspomnianych schorzeń, pozwala on na wykrycie aż kilkudziesięciu innych wad rozwojowych oraz zespołów genetycznych.

Test PAPP-A – kiedy jest wykonywany?

Test PAPP-A przeprowadza się między 10. a 14. tygodniem ciąży (optymalnym terminem jest 11 tc.). Wyniki badania wykonywanego w naszej klinice w Warszawie są zazwyczaj gotowe po 10 dniach.

Cena badania zależy przede wszystkim od tego, czy jest to jedyna wykonywana u pacjentki procedura, czy też towarzyszą jej dodatkowe badania. Zaleca się jednoczesne wykonanie USG oraz pobranie krwi. Pozwala to uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki. Oferujemy ceny konkurencyjne w rejonie miasta Warszawa.

Pozytywny wynik testu PAPP-A – co dalej?

W sytuacji, w której test PAPP-A da wynik pozytywny, zalecane jest wykonywanie dodatkowych badań, takich jak biopsja trofoblastu oraz amniopunkcja. Z pewnością nie należy wpadać w panikę – dodatni wynik nie oznacza, że płód z pewnością ma wady genetyczne. W większości przypadków dzieci rodzą się całkowicie zdrowe. Test pozwala jednak określić możliwość wystąpienia pewnych schorzeń i wad rozwojowych. Dlatego warto go przeprowadzić w każdej ciąży.

Gdzie zgłosić się po poradę?

Doświadczeni specjaliści z Premium Medical w Warszawie przeprowadzają pacjentki przez cały proces diagnostyczny, łącznie z ewentualnymi dodatkowymi badaniami, jeśli są one konieczne.

Badanie Test PAPP-A – Cennik

Test PAPP-A 330 zł
Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie