Testy NIFTY – Pro, Basic, Standard, Twins, Plus

Współczesna medycyna daje nam dostęp do nieinwazyjnych metod diagnostyki prenatalnej, a jedną z nich jest nieinwazyjny test NIFTY, który możesz wykonać w naszej klinice Premium Medical w Warszawie (ul. Kobielska 23, Warszawa).

Czym jest test NIFTY?

NIFTY (ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test) to nieinwazyjne badanie prenatalne pozwalające określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Wysoka czułość tej metody oraz gwarancja bezpieczeństwa dla ciężarnej oraz płodu sprawiają, że NIFTY staje się coraz popularniejszym badaniem, pozwalającym ograniczyć wykonywanie diagnostyki prenatalnej o inwazyjnym charakterze.

Nieinwazyjny test NIFTY, dzięki zaawansowanym metodom laboratoryjnym i technice sekwencjonowania, pozwala poddać analizie DNA płodu (cffDNA). W jaki sposób? Badanie NIFTY polega na pobraniu ok. 10 ml krwi z żyły łokciowej ciężarnej. Jak widać, nie ma tutaj mowy o ryzyku poronienia, uszkodzenia płodu czy infekcji wewnątrzmacicznej. W obiegu krwi ciężarnej jest obecne DNA płodu, które można wyizolować i poddać analizie. Tego typu genetyczne badanie prenatalne pozwala określić ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów (rodzaj zaburzenia, w którym występują trzy chromosomy zamiast dwóch), w tym trzech najczęściej występujących chorób trisomicznych, czyli zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.

Test NIFTY w Premium Medical w Warszawie

Nieinwazyjny test NIFTY możesz wykonać w dogodnym dla siebie terminie w naszej klinice Premium Medical w Warszawie (badanie nie jest refundowane przez NFZ, jego cena jest dostępna w zakładce cennik). Oferta obejmuje kilka wersji testu NIFTY: Basic, Standard, Plus, Twins oraz Pro. Każde z nich różni się zakresem wykrywanych nieprawidłowości genetycznych.

  • NIFTY Basic – w wersji Basic badanie NIFTY określa ryzyko wystąpienia trisomii 13, 18 i 21, a także umożliwia poznanie wcześniej płci dziecka.
  • NIFTY Standard – oprócz powyższych zastosowań ten test NIFTY jest pomocny także w wykrywaniu aneuploidii chromosomów płciowych (zespół Turnera, zespół XXX, zespół XYY, zespół Klinefeltera).
  • NIFTY Plus – pakiet Standard jest rozszerzony o dodatkowe trisomie – 9, 16 oraz 22, a także analizę 60 delecji i duplikacji, mogących wywołać psychiczne i fizyczne upośledzenie dziecka.
  • NIFTY Twins – badanie to określa ryzyko wystąpienia trisomii 13, 18 i 21, jak i wykrywa chromosom Y.
  • NIFTY Pro – to genetyczne badanie prenatalne o najszerszym zastosowaniu z całego pakietu NIFTY. W ramach badania określane są trisomie 13, 18, 21, 9, 16 i 22, aneuploidie chromosomów płciowych oraz 84 mikrodelecji i mikroduplikacji, w tym m.in. zespół Williamsa-Beurena i zespół Wolfa-Hirschhorna.

Jakie są wskazania do badania NIFTY?

Nieinwazyjne badanie prenatalne NIFTY to sprawdzona i bezpieczna metoda diagnostyczna dla każdej przyszłej mamy. Jest ono zalecane, jeśli ciężarna chce sprawdzić stan zdrowia płodu – dobry wynik badania pozwala uspokoić zatroskanych przyszłych rodziców, jak i eliminuje konieczność wykonania inwazyjnych badań prenatalnych. W przypadku negatywnych wyników badania NIFTY lekarz kieruje ciężarną na dalszą diagnostykę. Uzyskane informacje o stanie zdrowia płodu umożliwiają przyszłym rodzicom odpowiednie przygotowanie do rodzicielstwa.

Test NIFTY można wykonać u kobiety w każdym wieku, choć szczególnie zaleca się przeprowadzenie go u ciężarnych po 35. roku życia, u kobiet, które urodziły dziecko z wadą genetyczną lub mają pozytywny wywiad rodzinny w kierunku chorób genetycznych. Wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki prenatalnej są także nieprawidłowe wynik dotychczasowych badań przesiewowych.

Każda ciężarna, która zdecyduje się na badanie NIFTY w naszej klinice (Warszawa), zostanie objęta opieką profesjonalisty z zakresu diagnostyki prenatalnej. Test NIFTY przeprowadza się po 10 tygodniu ciąży, wynik badania jest dostępny po upływie ok. 10 dni roboczych. Próbka krwi jest analizowana w nowoczesnych laboratoriach zagranicznych przez zespół doświadczonych specjalistów. Cena badania, podana w zakładce cennik, obejmuje już wszystkie opłaty. Do badania nie trzeba się przygotowywać, pacjentka nie musi być na czczo.

Testy NIFTY – Cennik

Test NIFTY Pro 2300 zł
Test NIFTY Basic 2000 zł
Test NIFTY Standard 2100 zł
Test NIFTY Twins 2000 zł
Test NIFTY Plus 2300 zł

 

Chcesz sprawdzić, jak rozwija się Twój maluszek? Umów się na wizytę w Premium Medical już teraz i postaw na bezpieczne dla siebie oraz płodu badanie prenatalne. Zadzwoń do nas, umów się poprzez formularz lub odwiedź nas w klinice. Czekamy na Was w Warszawie!

Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie