Testy NIFTY – Pro, Basic, Standard, Twins, Plus

Współczesna medycyna daje nam dostęp do nieinwazyjnych metod diagnostyki prenatalnej, a jedną z nich jest nieinwazyjny test NIFTY, który możesz wykonać w naszej klinice Premium Medical w Warszawie (ul. Kobielska 23, Warszawa).

Czym jest test NIFTY?

NIFTY (ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test) to nieinwazyjne badanie prenatalne pozwalające określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Wysoka czułość tej metody oraz gwarancja bezpieczeństwa dla ciężarnej oraz płodu sprawiają, że NIFTY staje się coraz popularniejszym badaniem, pozwalającym ograniczyć wykonywanie diagnostyki prenatalnej o inwazyjnym charakterze.

Nieinwazyjny test NIFTY, dzięki zaawansowanym metodom laboratoryjnym i technice sekwencjonowania, pozwala poddać analizie DNA płodu (cffDNA). W jaki sposób? Badanie NIFTY polega na pobraniu ok. 10 ml krwi z żyły łokciowej ciężarnej. Jak widać, nie ma tutaj mowy o ryzyku poronienia, uszkodzenia płodu czy infekcji wewnątrzmacicznej. W obiegu krwi ciężarnej jest obecne DNA płodu, które można wyizolować i poddać analizie. Tego typu genetyczne badanie prenatalne pozwala określić ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów (rodzaj zaburzenia, w którym występują trzy chromosomy zamiast dwóch), w tym trzech najczęściej występujących chorób trisomicznych, czyli zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.

Test NIFTY w Premium Medical w Warszawie

Nieinwazyjny test NIFTY możesz wykonać w dogodnym dla siebie terminie w naszej klinice Premium Medical w Warszawie (badanie nie jest refundowane przez NFZ, jego cena jest dostępna w zakładce cennik). Oferta obejmuje kilka wersji testu NIFTY: Basic, Standard, Plus, Twins oraz Pro. Każde z nich różni się zakresem wykrywanych nieprawidłowości genetycznych.

  • NIFTY Basic – w wersji Basic badanie NIFTY określa ryzyko wystąpienia trisomii 13, 18 i 21, a także umożliwia poznanie wcześniej płci dziecka.
  • NIFTY Standard – oprócz powyższych zastosowań ten test NIFTY jest pomocny także w wykrywaniu aneuploidii chromosomów płciowych (zespół Turnera, zespół XXX, zespół XYY, zespół Klinefeltera).
  • NIFTY Plus – pakiet Standard jest rozszerzony o dodatkowe trisomie – 9, 16 oraz 22, a także analizę 60 delecji i duplikacji, mogących wywołać psychiczne i fizyczne upośledzenie dziecka.
  • NIFTY Twins – badanie to określa ryzyko wystąpienia trisomii 13, 18 i 21, jak i wykrywa chromosom Y.
  • NIFTY Pro – to genetyczne badanie prenatalne o najszerszym zastosowaniu z całego pakietu NIFTY. W ramach badania określane są trisomie 13, 18, 21, 9, 16 i 22, aneuploidie chromosomów płciowych oraz 84 mikrodelecji i mikroduplikacji, w tym m.in. zespół Williamsa-Beurena i zespół Wolfa-Hirschhorna.

Jakie są wskazania do badania NIFTY?

Nieinwazyjne badanie prenatalne NIFTY to sprawdzona i bezpieczna metoda diagnostyczna dla każdej przyszłej mamy. Jest ono zalecane, jeśli ciężarna chce sprawdzić stan zdrowia płodu – dobry wynik badania pozwala uspokoić zatroskanych przyszłych rodziców, jak i eliminuje konieczność wykonania inwazyjnych badań prenatalnych. W przypadku negatywnych wyników badania NIFTY lekarz kieruje ciężarną na dalszą diagnostykę. Uzyskane informacje o stanie zdrowia płodu umożliwiają przyszłym rodzicom odpowiednie przygotowanie do rodzicielstwa.

Test NIFTY można wykonać u kobiety w każdym wieku, choć szczególnie zaleca się przeprowadzenie go u ciężarnych po 35. roku życia, u kobiet, które urodziły dziecko z wadą genetyczną lub mają pozytywny wywiad rodzinny w kierunku chorób genetycznych. Wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki prenatalnej są także nieprawidłowe wynik dotychczasowych badań przesiewowych.

Każda ciężarna, która zdecyduje się na badanie NIFTY w naszej klinice (Warszawa), zostanie objęta opieką profesjonalisty z zakresu diagnostyki prenatalnej. Test NIFTY przeprowadza się po 10 tygodniu ciąży, wynik badania jest dostępny po upływie 14 dni roboczych. Próbka krwi jest analizowana w nowoczesnych laboratoriach zagranicznych przez zespół doświadczonych specjalistów. Cena badania, podana w zakładce cennik, obejmuje już wszystkie opłaty. Do badania nie trzeba się przygotowywać, pacjentka nie musi być na czczo.

Testy NIFTY – Cennik*

Test NIFTY Pro 2300 zł
Test NIFTY Basic 2000 zł
Test NIFTY Standard 2100 zł
Test NIFTY Twins 2000 zł
Test NIFTY Plus 2000 zł

*Cena może ulec zmianie.

Chcesz sprawdzić, jak rozwija się Twój maluszek? Umów się na wizytę w Premium Medical już teraz i postaw na bezpieczne dla siebie oraz płodu badanie prenatalne. Zadzwoń do nas, umów się poprzez formularz lub odwiedź nas w klinice. Czekamy na Was w Warszawie!

Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie