Prof. dr hab. n. med.
Michał Zembala

Specjalizacje:
Kardiochirurg
Michał Zembala
Mówię w językach:

Prof. dr hab n med Michał Zembala jest europejskim specjalistą chirurgii serca i naczyń (Fellow of the European Board of Thoracic and Cardiac Surgery FETCS) z ponad 12 letnim doświadczeniem, które zdobywał w kraju i poza jego granicami, głównie w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

W roku 2019 został absolwentem prestiżowego Surgical Leadership Program realizowanego przez Harvard Medical School w Boston, MA, USA, a w roku 2019 przyznano mu tytuł Fellow of the European Society of Cardiology (FESC). Od 2018 do 2022 kierował Oddziałem Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Specjalizuje się w leczeniu chorych z ciężką niewydolnością serca, wykonując zarówno zabiegi transplantacji serca jak i wszczepienia sztucznych komór serca (LVAD, RVAD), jak i sztucznego serca (TAH). Dzięki wprowadzonej przez niego strategii, osiągnięto rekordową w Polsce i wiodącą w Europie liczbę przeszczepień serca. Wykonał pierwsze w Polsce udane retransplantacje serca, wprowadzając tę formę terapii do standardu postępowania w przypadku schyłkowej niewydolności przeszczepionego serca.

Jest uznanym ekspertem w dziedzinie przezcewnikowego leczenia chorób zastawki aortalnej – TAVI, które wykonuje z dostępu zarówno przezudowego jak i przezkoniuszkowego. Jego doświadczenie pozwoliło mu uczyć tej techniki zabiegu kolegów w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Rumunii, Szwajcarii, na Węgrzech, w Izraelu, Australii, Grecji, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Jego techniki i rozwiązania zaadoptowało wiele ośrodków i operatorów TAVI: kardiologów i chirurgów.

Wykonuje zaawansowane rekonstrukcje aorty, lecząc tętniaki aorty wstępującej, łuku i zstępującej, w tym nowymi metodami hybrydowymi (frozen elephant trunk), także u chorych uprzednio operowanych w innych ośrodkach kardiochirurgicznych.

Rozwinął i wprowadził do praktyki klinicznej program hybrydowej ablacji migotania przedsionków metodą przezbrzuszną. Współpracując z czołowymi elektrofizjologami w kraju pomógł wielu chorym cierpiącym z powodu przetrwałego i utrwalonego migotania przedsionków, skutecznie przywracając rytm zatokowy. Jako ekspert-proktor, wielokrotnie uczył techniki zabiegu w ośrodkach zagranicznych, głównie we Francji i Wielkiej Brytanii, a wyniki leczenia prezentował na wielu krajowych i zagranicznych sympozjach i kongresach.

W roku 2010 zainicjował wprowadzenie do krajowego systemu opieki zdrowotnej zawód Asystenta Lekarza, wzorowany na dobrze funkcjonującej pozycji Physician Assistant w USA. Rozpoczęty w Śląskim Centrum Chorób Serca pilotaż spotkał się z uznaniem współpracowników udowadniając swoją przydatność medyczną i efektywność kosztową. Od 2022 jest ekspertem CMKP i przedstawicielem konsultanta krajowego w radzie tworzącej program specjalizacji Chirurgicznego Asystenta Lekarza.

Prof. Zembala jest autorem i współautorem licznych publikacji, w tym wytycznych postępowania w stabilnej chorobie wieńcowej opublikowanych w roku 2018 (ESC/EACTS). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w tym: Nagrody im. Prof Religi (2009), Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Talent i Charakter”, „Złotego Skalpela”, „Lekarza Rynku Zdrowia 2018” (nagroda zespołowa)  przyznanego przez Rynek Zdrowia za implantacje całkowicie sztucznego serca. W roku 2012 został wyróżniony 6 miejscem w Konkursie Talenty Medycyny. W roku 2019 uzyskał 20 pozycję w rankingu 100 najbardziej wpływowych w polskiej medycynie utrzymując się na liście 100 przez ostatnie 3 lata (pozycja 34 w roku 2021).

Jego motto: Non Sibi – Sed Omnibus – „Nie sobie lecz wszystkim”, oddaje przesłanie dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, działania na rzecz równomiernego, stałego wzrostu kompetencji personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz poprawy satysfakcji pracy w trudnym, szybkim i stresującym środowisku pracy współczesnej medycyny sercowo-naczyniowej.

 

Michał Zembala
Mówię w językach:
Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 61
      [name] => Konsultacja kardiochirurgiczna
      [slug] => konsultacja-kardiochirurgiczna
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 61
      [taxonomy] => categories
      [description] => 
      [parent] => 10
      [count] => 6
      [filter] => raw
      [term_order] => 22
    )

)
Array
(
  [post_type] => doctors
  [posts_per_page] => 4
  [post__not_in] => Array
    (
      [0] => 2946
    )

  [tax_query] => Array
    (
      [relation] => AND
      [0] => Array
        (
          [taxonomy] => categories
          [field] => id
          [terms] => 61
          [operator] => IN
        )

    )

)
Pozostali lekarze wykonujący podobne badania