Bodypletyzmografia

W Premium Medical oferujemy szeroki zakres badań diagnostycznych przy użyciu najnowocześniejszej aparatury medycznej. Jedną z dostępnych usług jest pletyzmografia płuc, inaczej – bodypletyzmografia. Co to za badanie? Pozwala ono ocenić pracę płuc u dzieci i dorosłych. Otrzymane wyniki są interpretowane stosownie do wieku i płci pacjenta.

Co to jest bodypletyzmografia?

Bodypletyzmografia to jedno z badań czynnościowych układu oddechowego. Jako nieinwazyjne i trwające zaledwie kilkanaście minut, jest często stosowaną metodą diagnostyczną zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, które potrafią kontrolować swój oddech.

Do przeprowadzenia badania niezbędny jest specjalistyczny aparat, jakim jest kabina bodypletyzmograficzna. To niewielkie i szczelne pomieszczenie; bardzo czułe, mogące wychwycić delikatne zmiany ciśnienia wewnątrz.

Mieszkasz w Warszawie lub okolicy i szukasz centrum medycznego, w którym jest wykonywana bodypletyzmografia płuc? Miło nam poinformować, że nowoczesny sprzęt diagnostyczny do badania płuc jest częścią wyposażenia naszej kliniki w Warszawie.

Na czym polega badanie pletyzmografii?

Pletyzmografia płuc to szybkie i bezbolesne, ale bardzo czułe badanie. Stąd tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie każdego z jego etapów. Pletyzmografia jest przeprowadzana w pozycji siedzącej. Badanie bodypletyzmografia wymaga od pacjenta kontroli nad swoim oddechem oraz współpracy z osobą przeprowadzającą badanie. Początkowo pacjent oddycha spokojnie, po czym w kabinie jest blokowany przepływ powietrza. Trwa to ułamek sekundy, prowadząc do zmiany ciśnienia w pomieszczeniu. Pozwala to ocenić możliwość wentylacyjne pacjenta.

Jakich informacji o stanie zdrowie pacjenta dostarcza pletyzmografia? Urządzenie do badań bodypletyzmograficznych umożliwia sprawdzenie pojemności życiowej płuc oraz całkowitej pojemności płuc. Bodypletyzmografia to także skuteczna metoda ocenienia oporu dróg oddechowych. W trakcie badania sprawdzana jest również ilość powietrza w płucach, która pozostała po wykonaniu najgłębszego wydechu (jest to tzw. objętość zalegająca). Uzyskane wyniki pozwalają obliczyć stosunek tzw. objętości zalegającej do całkowitej pojemności płuc, co jest kluczowym parametrem do diagnostyki rozdęcia płuc.

Bodypletyzmografia – wskazania do badania

Pletyzmografia płuc to badanie przeprowadzane w diagnostyce takich chorób, jak m.in.:

  • POChP,
  • astma,
  • mukowiscydoza,
  • włóknienia płuc,
  • gruźlica,
  • nowotwory płuc i przerzuty nowotworowe do płuc.

Badanie czynnościowe płuc jest zlecane również w ramach profilaktyki lub przy ocenie efektów leczenia pacjenta. Zwykle pletyzmografia jest przeprowadzana w pakiecie z badaniem spirometrycznym. Choć oba badania mają podobny przebieg, jedynie bodypletyzmografia jest skuteczną metodą w ocenie tzw. objętości zalegającej.

Badania pojemności płuc – jak przygotować się do bodypletyzmografii?

W trakcie rejestracji wizyty, pacjenci Premium Medical Warszawa są szczegółowo informowani o tym, jak powinno przebiegać przygotowanie. Umawiając się na badania pojemności płuc, pacjent musi pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, wygodny, niekrępujący ruchów ubiór. Po drugie, stawienie się na badanie zrelaksowanym. W dniu diagnostyki należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia alkoholu i kawy. Zalecane jest spożycie lekkiego posiłku ok. 2-3 godziny przed badaniem.

Jeśli została zlecona bodypletyzmografia, badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny. Umawiając się na badanie w Premium Medical Warszawa lekarz zapyta Cię o leki, które stosujesz. Niektóre z nich, np. preparaty rozszerzające oskrzela, mogą mieć wpływ na wyniki pomiarów.

Bodypletyzmografia – przeciwwskazania do badania

Z racji małych wymiarów kabiny bodypletyzmograficznej, osoby cierpiące na klaustrofobię mogą odczuwać dyskomfort związany z badaniem. Jest to jednak niewielka cena w porównaniu z możliwościami diagnostycznymi aparatury. W razie obaw przed wejściem do kabiny, należy omówić tę kwestię z osobą przeprowadzającą badanie.

Pletyzmografia nie jest wykonywana u pacjentów, którzy niedawno przeszli operacje okulistyczne. Przeciwwskazaniem do badania są także niedawno przebyty zawał serca, tętniaki aorty i mózgu, a także niekontrolowane nadciśnienie tętnicze. Bodypletyzmografia płuc nie jest wykonywana u osób z krwiopluciem nieznanego pochodzenia, a przeszkodą do poprawnego wykonania badania, mogą być infekcje układu oddechowego. Jak zostało już wspomniane, pletyzmografia płuc wymaga od pacjenta kontroli nad swoim oddechem oraz ścisłej współpracy ze specjalistą wykonującym badanie. Z tych powodów bodypletyzmografia nie jest przeprowadzana u małych dzieci, poniżej 3 roku życia. Jeśli nie masz pewności, czy bodypletyzmografia płuc może być przeprowadzona u Twojego dziecka, skontaktuj się z nami. W Premium Medical Warszawa do każdego pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny i przeprowadzamy wstępny wywiad lekarski kwalifikujący do badania.

Pletyzmografia płuc Warszawa – cennik i terminy wizyt

Chcesz umówić się na bodypletyzmografię w Warszawie? Zapraszamy Cię do wizyty w naszej klinice. Premium Medical Warszawa to doświadczona kadra medyczna i nowoczesna aparatura diagnostyczna. Jesteśmy prywatnym centrum medycznym – zapewniamy krótki czas oczekiwania na badania i konsultacje lekarskie. Jeśli Twoim wyborem jest bodypletyzmografia, cena za usługę jest udostępniona w zakładce cennik. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Aby umówić termin badania, zadzwoń do nas, zarejestruj się online lub osobiście w siedzibie kliniki (ul. Kobielska 23, Warszawa). Zapraszamy!

Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie