USG 3D / USG 4D

Badania USG 3D oraz USG 4D wykonywane w trakcie ciąży mają na celu ocenę rozwoju ciąży. Pozwalają one ocenić wielkość oraz kształt różnych części ciała płodu, prawidłowość różnych struktur anatomicznych, a także ocenę przepływu krwi. Badanie USD 3D wykonywane w centrum medycznym Premium Medical Warszawa umożliwia stworzenie trójwymiarowej rekonstrukcji wnętrza macicy oraz płodu. Dla wielu przyszłych rodziców jest to wyjątkowa możliwość, by po raz pierwszy zobaczyć nowego członka rodziny.

USG 4D to z kolei obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu możliwe jest obserwowanie ruchów płodu oraz pracy jego serca. Dostarcza także innych ważnych informacji klinicznych, które nie są dostępne w przypadku standardowego badania dwuwymiarowego. Według najnowszych doniesień badanie to umożliwia dokładną ocenę stanu płodu oraz wczesne wykrywanie nawet niewielkich wad anatomicznych, takich jak obecność dodatkowych palców oraz niewielkich rozszczepów wargi lub kręgosłupa. Dzięki możliwości szczegółowej oceny wyglądu twarzy oraz osadzenia uszu badanie jest także istotną pomocą przy diagnozowaniu wad chromosomalnych płodu.

USG 3D/USG 4D – wskazania

Badanie USG 3D oraz USG 4D w Premium Medical w Warszawie wykonywane jest w celach profilaktycznych i diagnostycznych nie tylko u osób ciężarnych i po porodzie. Wśród wskazań do jego przeprowadzenia należy wymienić:

  • krwawienia z pochwy, które nie mają związku z miesiączką,
  • zbyt obfite krwawienia menstruacyjne,
  • zaburzenia w zakresie cyklu miesiączkowego,
  • nagłe bóle w obrębie podbrzusza,
  • zanik krwawienia menstruacyjnego bez związku z menopauzą,
  • problemy z zajściem w ciążę oraz jej donoszeniem,
  • torbiele jajników,
  • podejrzenie PCOS, wad anatomicznych narządów rozrodczych, ciąży pozamacicznej oraz nowotworów układu rozrodczego.

USG 3D w Premium Medical Warszawa

Badanie wykonuje się w sytuacjach, w których konieczne jest wykonanie pomiaru objętości endometrium oraz unaczynienia wnętrza macicy. Jest to istotny element diagnostyki niepłodności, a także wykrywania zmian onkologicznych w obrębie narządów rozrodczych. Badanie to stosuje się także u osób, którym założona została antykoncepcyjna wkładka domaciczna. Pozwala ono na precyzyjną kontrolę jej położenia.

Podczas ciąży najlepszym terminem do wykonania badań USG 3D i USG 4D jest okres między 26 a 32 tygodniem jej trwania. W centrum medycznym Premium Medical w Warszawie dysponujemy jednak najwyższej klasy sprzętem, który umożliwia uwidocznienie płodu na niemal każdym etapie trwania ciąży.

Zapraszamy pacjentki na badanie USG 3D i USG 4D do naszej kliniki Premium Medical Warszawa.

Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie