Badania prenatalne – w trosce o dziecko, na której oczekujesz

Gratulacje – jesteś w ciąży! To piękny moment w Twoim życiu – czas oczekiwania na dziecko.

By jednak czas ten nie był obarczony lękiem i niepokojem o zdrowie maluszka, warto wykonać badania prenatalne dostępne w mieście Warszawa. Przeprowadzane przez najlepszych specjalistów, pozwolą ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych tj. zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre z tych wad można leczyć, zanim dziecko się urodzi, badanie prenatalne zdecydowanie warto wykonać. Bardzo często w trakcie regularnych i szczegółowych badań USG można wykryć nieprawidłowości anatomiczne, np. wady serca, zespół przetoczenia między bliźniętami (jedno dziecko przez to samo łożysko zabiera więcej krwi, w efekcie czego dochodzi do braku wzrostu drugiego bliźniaka). USG genetyczne pozwala także wykryć nieprawidłowości w budowie tchawicy. Taka wiedza pozwala jeszcze na etapie ciąży wykonać zabieg FETO (wewnątrzmacicznej okluzji tchawicy), który polega na operacyjnym umieszczeniu balonika w tchawicę dziecka stanowiącego rusztowanie dla rozwijającej się tchawicy. Nie ryzykuj i wykonaj badania prenatalne Warszawa – bądź rozsądnym rodzicem! 

Badanie prenatalne - kiedy wykonać?

Badania prenatalne wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda pacjentka - bez względu na wiek - powinna wykonać badanie przesiewowe I trymestru ciąży, tj. USG genetyczne i test podwójny.

W Premium Medical wykonasz nieinwazyjne badania prenatalne. Obejmują one precyzyjne badanie USG genetyczne oraz badanie krwi – test podwójny (test PAPPA i beta-HCG). Są one całkowicie bezbolesne i nie mają wpływu na rozwijający się płód. Na podstawie wyników można natomiast ocenić ryzyko wystąpienia takich wad jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau.

Wskazania do amniopunkcji:

  • wysokie ryzyko wady genetycznej w teście przesiewowym (badanie USG + test podwójny);
  • nieprawidłowy wynik USG;
  • w rodzinie ciężarnej lub jej męża występowały wcześniej choroby genetyczne;
  • poprzednie dziecko z wadą genetyczną (np. z zespołem Downa) lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych lub dziedzicznych (m.in. mukowiscydoza, stwierdzenie wady anatomicznej mogącej sugerować wadę genetyczną płodu).

Premium Medical przeprowadza także amniopunkcję – badanie, które polega na pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego za pomocą cienkiej igły przez powłoki brzuszne. Chociaż wiele kobiet obawia się tego badania z uwagi na ryzyko poronienia (wynoszące zaledwie 1%), warto tego typu badanie prenatalne (w przypadku wskazań) przeprowadzić. Wyniki umożliwiają dokładne oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Badanie prenatalne Warszawa to doskonały sposób na szybką reakcję.

Należy mieć świadomość, że wady genetyczne wynikają błędów w chromosomach, a schorzenie u płodu może pojawić się nagle – w efekcie zaburzeń mechanizmów związanych z przekazywaniem genów. Dlatego tak ważne jest, by wykonać badania prenatalne. Szczególnie, że Warszawa daje taką możliwość. Diagnostykę w kierunku wad genetycznych płodu można przeprowadzić w specjalistycznej klinice prezentującej wysoki standard usług.

Interesują Cię badania prenatalne? Warszawa poleca klinikę Premium Medical, w której można przeprowadzić tego typu diagnostykę. Już teraz zapisz się na wizytę.

Pakiet badań prenatalnych dla kobiet w ciąży według FMF

Standaryzowany pakiet diagnostyki prenatalnej według PTG i FMF (Fetal Medicine Foundation) obejmuje: wywiad medyczny, test PAPP-A + beta HCG, USG I, II i III trymestru.

Prowadzenie ciąży i badania prenatalne na cały okres jej trwania

To bardzo szeroki pakiet, który przygotowaliśmy w oparciu o rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i FMF (Fetal Medicine Foundation), który obejmuje 9 wizyt u lekarza ginekologa prowadzącego wraz z badaniami obowiązkowymi i zalecanymi, poszerzony o diagnostykę prenatalną.