Badanie płodności u mężczyzn

Badanie płodności u mężczyzn składa się z szeregu testów, które pozwalają określić, czy przyczyną niepłodności są problemy z nasieniem. Część z nich może być wykonana z domu, jednak niektóre wymagają konsultacji lekarskiej. Jeżeli mieszkasz w mieście Warszawa, na konsultację z andrologiem możesz zgłosić się do nas. Na czym polegają badania płodności u mężczyzn?

Badanie płodności u mężczyzn – kiedy warto je wykonać?

Badanie płodności u mężczyzn najczęściej wykonuje się przy podejrzeniu niepłodności, np. gdy trwające minimum rok starania o dziecko nie przynoszą efektów. Warto jednak je przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem starań, aby ocenić, czy konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy pamiętać, że z tego typu procedurami nie należy zwlekać – czas bowiem działa w tym przypadku wyłącznie na niekorzyść starającej się o dziecko pary.

Badania te są także konieczne po zabiegu wazektomii – test sprawdzający obecność plemników w nasieniu pozwala potwierdzić jej skuteczność. Jak potwierdzają specjaliści z Premium Medical Warszawa, jest to integralny element całej procedury związanej z tą formą antykoncepcji.

Cel badania płodności u mężczyzn

Podczas badań laboratoryjnych analizuje się oddaną przez mężczyznę spermę pod kątem liczebności plemników, a także ich jakości. Sprawdza się między innymi budowę oraz ruchliwość plemników. To jedyna całkowicie wiarygodna metoda badania płodności u mężczyzn, która może ją potwierdzić lub wykluczyć.

Przygotowanie do badania nasienia

Badanie płodności u mężczyzn wymaga przygotowania. Przede wszystkim na kilka dni przed pobraniem nasienia należy:

  • unikać obcisłych spodni i bielizny,
  • ograniczyć lub ostawić osłabiające jakość nasienia używki takie jak alkohol czy tytoń,
  • zaprzestać współżycia oraz masturbacji,
  • unikać przegrzewania genitaliów,

Przed badaniem może być konieczne także odstawienie niektórych leków, które mogą zafałszować jego wynik. W przypadku choroby pobranie nasienia należy przełożyć.

Domowe testy płodności – czy są wiarygodne?

Dla wielu mężczyzn badanie płodności u lekarza jest bardzo krępującą procedurą. Dlatego decydują się na wykonanie domowych testów, które można zakupić w aptece. Warto jednak pamiętać, że stwarza to duże ryzyko błędów przy ich wykonywaniu. Dlatego ich wynik nie może być traktowany jako ostateczny i musi być potwierdzony poprzez profesjonalne badanie laboratoryjne oraz skonsultowany przez androloga w Warszawie, który jest dostępny w naszej Klinice.

Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie