Badania WR w ciąży

Kobieta spodziewająca się dziecka musi znaleźć się pod kontrolą lekarza. Koniecznością jest bowiem regularne wykonywanie badań, dzięki którym można ocenić stan zdrowia przyszłej matki, a tym samym wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój malucha.
 
Jednym z obowiązkowych zaleceń jest badanie WR w ciąży, które wykorzystuje się od dawna w diagnostyce kiły. Dzięki temu można łatwo wykluczyć zakażenie, a w razie jego występowania – podjąć natychmiastowe leczenie.
 

Badanie WR w ciąży

 
Badanie WR w ciąży jest serologicznym badaniem przesiewowym. Jego istotą jest stwierdzenie / wykluczenie obecności przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi blademu (bakterii odpowiadającej za wywoływanie kiły).
 
Kiły nie można bagatelizować
 
Kiła jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Szczególnie niebezpieczna jest u kobiet w ciąży, mogąc doprowadzić między innymi do samoistnego poronienia, przedwczesnego porodu, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czy przedwczesnej śmierci noworodków. Niektóre dzieci rodzą się z wrodzoną kiłą, której powikłaniami mogą być między innymi: powiększenie wątroby, głuchota, zapalenie rogówki oka, pęcherzyca kiłowa.
 
Badanie WR w ciąży to obowiązek
 
Warto mieć świadomość, że badanie w kierunku kiły należy wykonać obowiązkowo. Okazuje się bowiem, że u kobiet w ciąży wcale nie jest to rzadkie schorzenie. Z tego też powodu lekarze zalecają weryfikację odczynu Wassermanna dwukrotnie – w pierwszym trymestrze oraz w trzecim trymestrze.
 
Wczesne wykrycie kiły – już na etapie ciąży – pozwala na podjęcie skutecznego leczenia. Podawanie odpowiednich leków od czwartego miesiąca ciąży pozwala zmniejszyć ryzyko przeniesienia zakażenia na rozwijający się płód.
Pamiętaj, że im szybciej i wcześniej kiła zostanie zdiagnozowana, tym większe są szanse, że Twoje dziecko przyjdzie na świat zdrowe i bezpieczne.
Chcesz zdiagnozować się pod kątem kiły? Już teraz umów się na badanie WR, dzięki któremu zbadasz odczyn Wassermanna.