Biopsja Endometrium

Biopsja pomaga rozpoznać zmiany, w tym także nowotworowe w obrębie endometrium i kanału szyjki macicy. Biopsja endometrium stosowana jest również podczas diagnostyki niepłodności, aby wykluczyć możliwe zmiany w obrębie macicy.

Biopsja endometrium – czym ona jest?

Endometrium to inaczej błona śluzowa macicy. Aktywność błony uzależniona jest od cyklu miesięcznego, a więc od wpływu hormonów, przede wszystkim estrogenów oraz progesteronu, a także od gestagenów. Endometrium zbudowane jest z dwóch warstw: czynnościowej, która złuszcza się podczas cyklu miesięcznego oraz podstawnej, której zadaniem jest odżywianie. Biopsja endometrium polega na pobraniu fragmentów błony śluzowej, co pomaga zarówno w leczeniu niepłodności, jak i w wykluczeniu ciąży pozamacicznej

Przebieg biopsji

Przed biopsją. Przed badaniem nie należy korzystać z żadnych środków dopochwowych. Wskazane jest, aby pacjentka wykonała tekst ciążowy, w celu wykluczenia ewentualnej ciąży. Przed wizytą, należy przypomnieć sobie wszelkie przebyte choroby ginekologiczne i powiadomić o nich lekarza wykonującego zabieg. Powinien on również wiedzieć o skłonnościach do nadmiernych krwawień czy uczuleń na leki. Przed zabiegiem warto sięgnąć po lek przeciwbólowy.

W trakcie biopsji. Biopsja endometrium wykonywana jest w gabinecie na fotelu ginekologicznym. Materiał pobierany jest poprzez wykorzystanie specjalnego wziernika dopochwowego. Pobrany materiał umieszcza się w odpowiednich pojemnikach, które następnie przekazywane są do badania labolatiryjnego. Biopsja trwa zaledwie kilka minut.

Po badaniu.  Zdarza się, że po biopsji, niektóre pacjentki odczuwają pewien dyskomfort oraz powikłania. Do najczęstszych należą:

- ogólnie osłabienie;

- mdłości;

- ból brzucha;

- plamienia oraz skurcze macicy;

Podczas biopsji może dojść również do przebicia ściany macicy. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Jeżeli biopsja endometrium wykonywana jest u kobiety, u której nie została wykryta ciąża, może ona doprowadzić do poronienia. Są to jednak przypadki skrajne, zdarzające się rzadko, jednak każda kobieta powinna mieć ich świadomość.

Biopsja endometrium powinna być wykonywana  w 20 dniu cyklu.