Badania prenatalne – w trosce o dziecko, na której oczekujesz

Gratulacje – jesteś w ciąży! To piękny moment w Twoim życiu – czas oczekiwania na dziecko.

By jednak czas ten nie był obarczony lękiem i niepokojem o zdrowie maluszka, warto wykonać badania prenatalne dostępne w mieście Warszawa. Przeprowadzane przez najlepszych specjalistów, pozwolą ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych tj. zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre z tych wad można leczyć, zanim dziecko się urodzi, badanie prenatalne zdecydowanie warto wykonać. Bardzo często w trakcie regularnych i szczegółowych badań USG można wykryć nieprawidłowości anatomiczne, np. wady serca, zespół przetoczenia między bliźniętami (jedno dziecko przez to samo łożysko zabiera więcej krwi, w efekcie czego dochodzi do braku wzrostu drugiego bliźniaka). USG genetyczne pozwala także wykryć nieprawidłowości w budowie tchawicy. Taka wiedza pozwala jeszcze na etapie ciąży wykonać zabieg FETO (wewnątrzmacicznej okluzji tchawicy), który polega na operacyjnym umieszczeniu balonika w tchawicę dziecka stanowiącego rusztowanie dla rozwijającej się tchawicy. Nie ryzykuj i wykonaj badania prenatalne – bądź rozsądnym rodzicem!

Badanie prenatalne – kiedy wykonać?
Badania prenatalne wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda pacjentka – bez względu na wiek – powinna wykonać badanie przesiewowe I trymestru ciąży, tj. USG genetyczne i test podwójny.

W Premium Medical wykonasz nieinwazyjne badania prenatalne. Obejmują one precyzyjne badanie USG genetyczne oraz badanie krwi – test podwójny (test PAPPA i beta-HCG). Są one całkowicie bezbolesne i nie mają wpływu na rozwijający się płód. Na podstawie wyników można natomiast ocenić ryzyko wystąpienia takich wad jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau.

Wskazania do amniopunkcji:

  • wysokie ryzyko wady genetycznej w teście przesiewowym (badanie USG + test podwójny);
  • nieprawidłowy wynik USG;
  • w rodzinie ciężarnej lub jej męża występowały wcześniej choroby genetyczne;
  • poprzednie dziecko z wadą genetyczną (np. z zespołem Downa) lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych lub dziedzicznych (m.in. mukowiscydoza, stwierdzenie wady anatomicznej mogącej sugerować wadę genetyczną płodu).

Premium Medical przeprowadza także amniopunkcję – badanie, które polega na pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego za pomocą cienkiej igły przez powłoki brzuszne. Chociaż wiele kobiet obawia się tego badania z uwagi na ryzyko poronienia (wynoszące zaledwie 1%), warto tego typu badanie prenatalne (w przypadku wskazań) przeprowadzić. Wyniki umożliwiają dokładne oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Badanie prenatalne Warszawa to doskonały sposób na szybką reakcję.

Należy mieć świadomość, że wady genetyczne wynikają błędów w chromosomach, a schorzenie u płodu może pojawić się nagle – w efekcie zaburzeń mechanizmów związanych z przekazywaniem genów. Dlatego tak ważne jest, by wykonać badania prenatalne. Szczególnie, że Warszawa daje taką możliwość. Diagnostykę w kierunku wad genetycznych płodu można przeprowadzić w specjalistycznej klinice prezentującej wysoki standard usług.

Interesują Cię badania prenatalne? Warszawa poleca klinikę Premium Medical, w której można przeprowadzić tego typu diagnostykę. Już teraz zapisz się na wizytę.

Badania genetyczne w ciąży – co jest oceniane?

Badania genetyczne w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Genetyczne USG w ciąży pozwala na dokonanie wstępnej oceny wszystkich narządów rozwijającego się płodu. Podczas badania lekarz:

·         dokonuje oceny przezierności fałdu karkowego (NT),

·         sprawdza obecność kości nosowej (NB),

·         mierzy płód w wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym (CRL).

Badanie genetyczne w ciąży jest badaniem nieinwazyjnym. Oznacza to, że przyszła mama nie jest narażona ani na ból, ani na niepotrzebny stres. Badanie wykonywane jest przy pomocy USG. Dla zwiększenia przepływów ultradźwięków na brzuch nakładany jest specjalny żel. Badanie genetyczne w ciąży nie trwa długo.

Jaka jest cena badania genetycznego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.

 

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy