Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – test

Czy masz świadomość, że Twoje serce inaczej pracuje podczas spoczynku, a inaczej podczas wysiłku? Dlatego nie zawsze standardowe badanie EKG jest wystarczające, by ocenić jego kondycję. Warto więc przeprowadzić elektrokardiograficzną próbę wysiłkową – nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne badanie. Zatroszcz się o swoje serce już teraz!

Gdy zaczynasz uprawiać sport – Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa

Sport to zdrowie – pod warunkiem, że przed rozpoczęciem aktywności fizycznej organizm zostanie poddany wnikliwym badaniom diagnostycznym. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, czyli badanie EKG oceniające pracę serca podczas wysiłku fizycznego. Dlaczego jest to takie ważne? Próba wysiłkowa (inaczej zwana testem wysiłkowym) daje obraz tego, jak zachowuje się mięsień sercowy podczas obciążenia fizycznego. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie na przykład przeciwwskazań do uprawiania sportu, jeśli podczas badania specjalista zauważy pewne nieprawidłowości i zaburzenia rytmu serca. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów, niejednokrotnie stwarzających zagrożenie dla życia.

Gdy zdiagnozowano u Ciebie chorobę wieńcową – Próba wysiłkowa

Elektrokardiograficzny test wysiłkowy to badanie, które dotyczy nie tylko sportowców. Wykonywane jest również u osób, u których istnieje podejrzenie choroby wieńcowej. Umożliwia także przeprowadzenie rokowania u osób po zawale serca czy u osób poddających się zabiegom na tętnicach wieńcowych. Analizując uzyskany wynik, można znacznie łatwiej opracować plan rehabilitacji, dzięki któremu pacjent szybciej powraca do pełnej sprawności.

Test wysiłkowy wymaga wcześniejszego przygotowania

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym. Warto jednak mieć świadomość, że wymaga wcześniejszego przygotowania. Bardzo ważne jest to, by:

  • ograniczyć wielkość posiłku (nadmierne jedzenie może przyczynić się do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej),
  • nie palić papierosów,
  • przyjść kilkanaście minut wcześniej, by mieć czas na krótki odpoczynek.

Próba wysiłkowa wymaga także zabrania ze sobą wygodnego stroju oraz obuwia. Badanie bowiem przeprowadzane jest na bieżni – stąd taka konieczność. Już teraz zarezerwuj dogodny termin i zbadaj kondycję swojego serca.

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy