Jak się pozbyć zmian skórnych? Czy wymrażanie jest skuteczne?

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, to popularna metoda przeciwbólowa. Od lat jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu gałęziach medycyny. Niskie temperatury doskonale sprawdzają się również w usuwaniu zmian skórnych. Działanie zimnem na skórę to alternatywa dla skalpela i gwarancja przeprowadzeniu zabiegu bez nacięć skóry i towarzyszącemu im krwawieniu. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć zmiany skórne za pomocą zimna?

Jak się pozbyć zmian skórnych?

Skóra to największy i jeden z najważniejszych organów człowieka. Niewiele osób ma gładką, jednolitą kolorystycznie skórę bez żadnych zmian. Kurzajki, przebarwienia, znamiona czy włókniaki są określane mianem wykwitów. Stanowią głównie defekt kosmetyczny, choć niektóre z nich mogą przerodzić się w zmiany o charakterze nowotworowym. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wszelkich zmian skórnych u dermatologa.

Twoją skórę pokrywają wykwity i nie wiesz, co stosować na zmiany skórne, aby je zmniejszyć lub całkowicie usunąć? Program leczenia wykwitów jest ustalany po konsultacji z lekarzem. Kiedyś pozbywano się ich głównie przy pomocy skalpela. Obecnie polecane przez specjalistów jest usuwanie zmian skórnych metodą wymrażania. Jest to skuteczna i małoinwazyjna technika, którą zaliczamy do zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że tuż po przeprowadzeniu zabiegu możesz wrócić do domu. Wymrażanie zmian skórnych nie wiąże się z większą rekonwalescencją. Jej przebieg i ewentualny dyskomfort związany z procesem gojenia się skóry jest uzależniony od wielkości i ilości zmian skórnych, które zostaną usunięte.

Kto może zdecydować się na zabieg wymrażania zmian skórnych?

Wymrażanie zmian skórnych to zabieg o szerokim zastosowaniu. Stosuje się ją w przypadku najpopularniejszego rodzaju wykwitów skóry, czyli brodawek skórnych (kurzajek). Charakterystyczne grudki z nierówną powierzchnią pojawiają się głównie na skórze dłoni oraz stóp. Równie skuteczna jest krioterapia znamion, przerośniętych blizn czy włókniaków. Leczenie zimnem to polecana metoda na ziarniaki, czy mięczaka zakaźnego. Dużą popularnością cieszy się krioterapia (wymrażanie) na przebarwienia, zwłaszcza te zlokalizowane w odsłoniętych partiach skóry. Wymrażanie zmian skórnych jest też przeprowadzane w leczeniu niektórych zmian o charakterze nowotworowym.

Leczenie zimnem pod kontrolą specjalisty jest bezpieczną metodą, stosowaną u osób w każdym wieku. Krioterapia na zmiany skórne polega na kontrolowanym zamrażaniu wykwitów przy pomocy ciekłego azotu. Mowa o temperaturach osiągających poziom -196 st. C. Zamrażanie może mieć postać bezpośredniego kontaktu skóry z aplikatorem urządzenia lub też przeprowadza się je metodą natryskową. W trakcie zabiegu możesz czuć szczypanie lub ukłucia. Znieczulenie skóry nie jest konieczne, w razie potrzeby stosowane są preparaty znieczulające działające miejscowo. Krioterapia (wymrażanie) znamion i innych wykwitów wymaga założenia opatrunku na obszar zabiegowy w celu ochrony skóry i zapobiegnięciu rozwojowi infekcji.

Wymrażanie zmian skórnych to zabieg krótki. Trwa ok. 10-30 minut, w zależności od tego, ile i jak duże wykwity są usuwane. Oczywiście zabieg poprzedza konsultacja lekarska.

Jak wygląda proces gojenia się miejsca po wymrożeniu zmian skórnych?

Leczenie zimnem to metoda minimalizująca występowanie skutków ubocznych zabiegu, jak i pozwalająca na szybki okres rekonwalescencji. Tuż po wizycie w klinice możesz wrócić do swoich zajęć. Zaleca się, aby przez pierwsze dni po zabiegu chronić skórę przed promieniowaniem UV. Niedozwolone jest korzystanie z sauny, gorących kąpieli czy solarium. Lekarz może przepisać specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Zabieg ten może skutkować rumieniem i obrzękiem obszaru zabiegowego. W miejscu zamrożonej zmiany często pojawia się pęcherz, strup. Jednak cały proces gojenia przebiega szybko (ok. 2 tygodni), nie pozostawiając na skórze blizn. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów, nieprawidłowości w gojeniu się skóry, konieczna jest konsultacja lekarska.

Chcesz sprawdzić, czy wymrażanie zmian skórnych pomoże Ci w leczeniu wykwitów? Zgłoś się na konsultację do Premium Medical. Dermatologia to jedna z gałęzi medycyny, na którą kładziemy szczególny nacisk. W naszej klinice przyjmują doświadczeni specjaliści, którzy przeprowadzą kompleksowe badanie dermatologiczne i w razie potrzeby zakwalifikują do zabiegu usuwania zmian skórnych. Pamiętaj także o samoobserwacji – zwłaszcza w przypadku pieprzyków. Zgłoś się do lekarza również wtedy, kiedy zauważysz na skórze nową, niepokojącą zmianę. Krostki, grudki, guzy, zmiany naczyniowe czy przebarwienia skórne można skutecznie leczyć w małoinwazyjny sposób.

Jak się pozbyć zmian skórnych? Czy wymrażanie jest skuteczne?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy