Kapilaroskopia

Kapilaroskopia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, umożliwiającym ocenę krążenia krwi w naczyniach włosowatych w obrębie skóry i błon śluzowych. Oceniane są naczynia wału paznokciowego rąk pod względem układu i liczby naczyń włosowatych, przepływu krwi, przejrzystości skóry, oraz obecności wybroczyn. Procedura przeprowadzana jest przez lekarza. Warszawa należy do miast, w których można ją wykonać również prywatnie.

Badanie kapilaroskopowe jest wykorzystywane głównie w reumatologii i dermatologii, a także w chirurgii naczyniowej, diabetologii czy neurologii. Stanowi istotne badanie m.in. w diagnostyce objawu Raynauda (napadowe zblednięcie, zasinienie, a następnie zaczerwienienie palców pod wpływem zimna czy stresu), a także układowych chorób tkanki łącznej (np. twardziny układowej, tocznia rumieniowatego układowego lub zapalenia skórno-mięśniowego).

Kapilaroskopia prywatnie w Warszawie – przygotowanie do badania:

  • nie należy wykonywać manicure w przeciągu dwóch tygodni przed terminem badania,
  • paznokcie nie mogą być pomalowane,
  • 4 godziny przed badaniem nie należy palić tytoniu oraz pić mocnej kawy lub herbaty,
  • należy zgłosić się 20 minut przed badaniem, aby naczynia krwionośne rąk przystosowały się do temperatury pomieszczenia (jest to szczególnie ważne w okresie zimowym).

Aparatura – videokapilaroskop

Przebieg badania

Kapilaroskopia wykonywana jest za pomocą mikroskopu świetlnego zapewniającego nawet dwustukrotne powiększenie badanego obszaru. Dodatkowe oświetlenie poprawia przejrzystość naskórka, dzięki czemu obraz uzyskiwane w trakcie badania kapilaroskopowego jest dokładniejszy.

Procedurę rozpoczyna nałożenie olejku immersyjnego na badane miejsce. W przypadku kapilaroskopii wałów paznokciowych są to palce dłoni z wyłączeniem kciuków. Następnie lekarz ocenia stan naczyń włosowatych.

Prawidłowy wynik badania kapilaroskopowego ukazuje homogenny układ pętli naczyniowych. U większości zdrowych osób jest ich od 10 do 30 na obszarze milimetra kwadratowego.

Odbiegający od normy obraz charakteryzuje się nieregularnością pętli naczyniowych, wynaczynieniami, a także brakiem naczyń w miejscach, w których powinny się one znajdować.

Wykonywana przez doświadczonych specjalistów w Warszawie kapilaroskopia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Cała procedura trwa około 20 minut.

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy