Problem z zajściem w ciążę? Wykonaj badanie Sono-HSG!

„Mama” i „tata” – to brzmi dumnie prawda? Niestety w niektórych przypadkach uzyskanie tego statusu może nie przyjść tak łatwo, jak mogłoby się wydawać, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Na szczęście dzięki badaniom diagnostycznym, takim jak HSG czy Sono-HSG, możliwe jest ustalenie przyczyn, które mają wpływ na brak możliwości zajścia w ciążę. Czym są te badania, jak się je wykonuje i czy rzeczywiście warto się na nie zgłosić?

Co to jest Sono-HSG?

Sono-HSG to badania drożności jajowodów i jednocześnie jedno z najważniejszych badań, wykonywanych w diagnostyce niepłodności kobiety. Jednak zanim przejdziemy do opisu tej metody, która cieszy się coraz większą popularnością, warto omówić czym jest HSG – również badanie drożności jajowodów, jednakże uważane przez specjalistów jako jego podstawowa forma. Polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich miednicy mniejszej – w tym celu podaje się kontrast, na który jednak niektóre kobiety mogą mieć uczulenie. W takiej sytuacji alternatywą jest właśnie Sono-HSG.

Sono-HSG, którego pełna nazwa to sonohisterosalpingografia, jest badaniem drożności jajowodów, jednak w tym wypadku nie wykonuje się zdjęć rentgenowskich, a badanie USG – dzięki temu skorzystać z niego mogą również te kobiety, które mają uczulenie na środek kontrastowy. Jest ono w wielu przypadkach kluczem do tego, by znaleźć przyczynę braku możliwości zajścia w ciążę i podjąć działania, związane z likwidacją problemu. Dzięki Sono-HSG, masz możliwość wykrycia różnego rodzaju problemów, takich jak guzy, zrosty, mięśniaki czy przegrody.

Jak wygląda badanie Sono-HSG?

Zanim rozpocznie się badanie, Pacjentka musi zostać do niego zakwalifikowana przez specjalistę – jest to możliwe po wykluczeniu stanów zapalnych narządów rozrodczych, a kiedy okaże się to problemem, niezbędne będzie leczenie. Dopiero po wyeliminowaniu stanu zapalnego, możliwe jest przeprowadzenie badania Sono-HSG.

Samo badanie przeprowadzane jest zazwyczaj w okresie między miesiączką a dniami płodnymi, a przed jego przeprowadzeniem, niezbędne jest podanie stosownego leku przeciwbólowego. Może on zostać podany doustnie, a my polecamy również metodę Entonox, czyli podanie podtlenku azotu. Dzięki temu potencjalny dyskomfort, jaki Pacjentka może odczuwać w trakcie badania, zostanie ograniczony do absolutnego minimum.

Jak przebiega zabieg krok po kroku?

  • Lekarz zakłada wziernik dopochwowy.
  • Przez szyjkę macicy wprowadzony zostaje cienki cewnik, który pozwoli na podanie kontrastu.
  • Wprowadzona sonda pozwala uzyskać obraz i ocenić stan jajowodów oraz macicy.

Cały proces trwa około 10 minut i w większości przypadków Pacjentka, już po przeprowadzonym badaniu Sono-HSG, nie odczuwa dyskomfortu. W niektórych tylko przypadkach występuje bóle i skurcze macicy. W takim wypadku nie jest jednak potrzebna hospitalizacja i Pacjentka może wrócić natychmiast do codziennych zadań – zaopatrzona ewentualnie w lek przeciwbólowy.

Kiedy warto zgłosić się na badanie Sono-HSG?

Oczywiście zawsze wtedy, gdy występuje problem z zajściem w ciążę – bardzo często starania przyszłych rodziców są nieudane ze względu na problemy z drożnością jajowodów albo zmiany, zachodzące na narządach rozrodczych kobiety. Badanie Sono-HSG pozwala wyjaśnić tę kwestię i znaleźć przyczynę braku możliwości zajścia w ciążę albo wykluczyć, że winę za to ponosi stan jajowodów lub macica.

Czy są alternatywy?

Jak w przypadku wszelkiego rodzaju badań, również w tym wypadku istnieją alternatywne metody sprawdzenia stanu i drożności jajowodów. Jednym z nich jest np. inwazyjna histeroskopia z laparoskopią, czyli wprowadzenie kamer do wnętrza jamy macicy i jamy brzusznej. Jest to jednak rozwiązanie, które może wiązać się z późniejszymi powikłaniami, dlatego też dużo lepszym rozwiązaniem jest Sono-HSG, które wykonujemy w Premium Medical Warszawa.

Zapraszamy na badanie drożności jajowodów!

W Premium Medical naszym celem jest zadbanie o komfort oraz bezpieczeństwo Pacjentek, dlatego też działamy z myślą o Tobie. Stosujemy najlepsze i najnowocześniejsze sprzęty, obsługujący Pacjentki lekarze mają wiedzę i doświadczenie, a przy tym odpowiednie podejście. Dzięki temu zyskaliśmy zaufanie wielu kobiet, które pragną być mamami i chcą znaleźć powód swoich problemów, związanych z zajściem w ciążę. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na to, by jak najszybciej osiągnąć cel – zapraszamy na badanie Sono-HSG!

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy