Zabieg czyszczenia brzegów powiek urządzeniem BlephEx

 BlephEx jest urządzeniem stosowanym w leczeniu zapalenia brzegów powiek.

Zapalenia powiek powstają przez nadmierny wzrost bakterii żyjących w tych okolicach, które mogą powodować niekontrolowany ich wzrost, zaleganie wydzieliny, dodatkowe infekcje zarówno bakteryjne jak i pasożytnicze.

W tej sytuacji lekarz okulista może wykonać zabieg  z użyciem aparatu BlephEx.  

 BlephEx jest podobny do elektrycznej szczoteczki do zębów. Do jego wirującej głowicy dołącza się jednorazowe, ścierne końcówki, które następnie zwilża się płynem ułatwiającym proces mechanicznego oczyszczania. Osoba wykonująca zabieg przesuwa obracającą się, wilgotną i lekko szorstką końcówkę urządzenia wzdłuż brzegów powiek. Stosując lekki nacisk, zmieniając ułożenie aparatu oraz kierunek obrotów oczyszcza się brzegi powiek oraz rzęsy z zalegającej wydzieliny. Zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę i zazwyczaj przebiega bezboleśnie.

Zabieg  trwa około 10 -15 minut. Procedura może wymagać powtórzenia po kilku miesiącach.

Powikłania:  
Ryzyko powikłań pozabiegowych jest niewielkie. Istnieje jednak możliwość pojawienia się niewielkich uszkodzeń w brzegu powieki lub podrażnienia oka, które zazwyczaj szybko ustępują po leczeniu.

Po zabiegu można odczuwać przemijające, delikatne podrażnienie, kłucie, należy się powstrzymać od malowania oczu i stosowania sztucznych rzęs, nie ma przeciwwskazań do stosowania sztucznych łez, można prowadzić samochód.

Zabieg czyszczenia brzegów powiek urządzeniem BlephEx
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy