Jakie badania powinien zrobić mężczyzna po 30. roku życia?

Wszedłeś w trzecią dekadę życia? Doskonale wiesz, że obecne nawyki będą miały ogromny wpływ na Twoją przyszłość. Jednym z takich nawyków, który szczególnie warto wypracować, są badania profilaktyczne. 30+ to dla wielu osób najlepszy czas w życiu. Dzięki profilaktyce zdrowotnej możesz wpłynąć na swoją kondycję i samopoczucie w kolejnych jego etapach. Jakie badania dla mężczyzn po 30. roku życia są zalecane? Podpowiadamy, jak zadbać o swoje zdrowie.

Lekarz? Nie, dziękuję! To błąd

Lekarze alarmują – to kobiety częściej odwiedzają gabinety lekarskie i wykonują badania profilaktyczne. Według raportu „Zdrowie? Męska Sprawa” przygotowanego w ramach kampanii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego aż 16% mężczyzn nie robi badań kontrolnych.

Dlaczego płeć męska unika spotkań z lekarzami? Wśród przyczyn takiej sytuacji należy wymienić m.in. wstyd i skrępowanie towarzyszące niektórym badaniom oraz strach przed diagnozą. Im starsza grupa wiekowa, tym więcej osób korzysta z pomocy lekarskiej.

Młodsze osoby nie zawsze dopuszczają do siebie myśli, że mogą zachorować. Warto jednak pamiętać, że wiele chorób rozwija się po cichu, a gdy daje objawy, pacjent jest już w ich zaawansowanym stadium. Zmienia się też styl życia. Trzecia dekada życia to często czas intensywnej pracy zawodowej, spłacania kredytów i stresu z tym związanego. Stres jest tłumiony używkami, które tylko zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń. Podsumowując – zdrowie mężczyzn po 30. w obecnych czasach w wielu przypadkach można opisać dwoma słowami – stres i przemęczenie.

Profilaktyka dla mężczyzn po trzydziestce – dlaczego warto się badać?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Każdy z nas zna doskonale to powiedzenie. Badania profilaktyczne 30+ powinny na stałe zagościć w Twoim kalendarzu. Aby o nich nie zapomnieć, możesz umawiać się na badania np. z okazji urodzin. Czy możesz zrobić sobie lepszy prezent, niż zadbać o swoje zdrowie i zdrową przyszłość?

Dlaczego badania kontrolne dla 30-latka są tak ważne? Profilaktyka to najlepsza metoda na szybsze diagnozowanie mniejszych lub większych problemów zdrowotnych i tym samym – ich szybsze leczenie. W przypadku mniejszych problemów ze zdrowiem bardzo często wystarczy zmiana stylu życia i diety, aby zahamować rozwój schorzenia i nie dopuścić do powikłań.

 Profilaktyka ma też ogromne znaczenie dla wykrywania poważnych chorób. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, na przykład w przypadku nowotworów, tym większe szanse pacjenta na całkowite wyzdrowienie. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Statystyki zachorowań na nowotwory jądra wskazują, że są to najczęściej diagnozowane nowotwory złośliwe w grupie młodych mężczyzn (20-44 lata).

Jakie badania zrobić po 30. roku życia?

Nie wiesz, jakie badania po 30. są zalecane, ale zakładasz, że ich lista jest długa? Nic bardziej mylnego. Profilaktyka dla mężczyzn po 30. obejmuje głównie badania laboratoryjne, warto też wykonać kilka badań dodatkowych u specjalistów w celu rozszerzenia diagnostyki.

męskie zdrowie po 30

 

Badania laboratoryjne

Zacznijmy od badań z krwi. Zalecane badania dla mężczyzn po 30. to tak naprawdę podstawowe badania laboratoryjne – morfologia, glukoza, lipidogram, elektrolity i OB (odczyn Biernackiego, który pozwala zdiagnozować rozwój stanu zapalnego w organizmie). Podstawowe badania kontrolne dla trzydziestolatków to także badanie ogólne moczu. Listę warto uzupełnić o badanie hormonów – choroby tarczycy są uważane za domenę kobiet, jednak wielu mężczyzn leczy się na nadczynności lub niedoczynność tarczycy. Aby sprawdzić pracę wątroby, należy wykonać próby wątrobowe, a pracę nerek – oznaczyć poziom kreatyniny we krwi.

Samokontrola i wizyty u specjalistów

Nie zapominajmy też o samokontroli czy regularnych wizytach kontrolnych u poszczególnych specjalistów. Mowa oczywiście o samobadaniu jąder – raz w miesiącu – a także kontroli stomatologicznej co 6 miesięcy. W ramach profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Możesz kupić ciśnieniomierz i dokonać pomiaru samodzielnie w domu lub wybrać się na badanie do przychodni lub apteki – w wielu tego typu placówkach dostępne są bezpłatne pomiary ciśnienia dla pacjentów. Badania kontrolne po trzydziestce to także samodzielny pomiar masy ciała i obwodu pasa oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) w ramach profilaktyki nadwagi i otyłości. Raz na 3 lata udaj się do urologa na badanie prostaty. Raz w roku skontroluj swój wzrok u okulisty oraz zbadaj znamiona u dermatologa (pamiętaj także o regularnym samodzielnym sprawdzaniu znamion).

Jeśli jesteś osobą obciążoną wywiadem rodzinnym lub występują u Ciebie inne czynniki ryzyka (np. nadwaga, palenie, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, choroby współistniejące) lekarz może zadecydować o rozszerzeniu profilaktyki o kolejne badania, na przykład badanie PSA (jest to antygen swoisty dla stercza całkowity, stosowany w diagnostyce raka prostaty), badanie prostaty per rectum lub badanie na krew utajoną w kale.

Badania dla mężczyzn po 30. – oferta Premium Medical

Chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia? Pomożemy Ci w tym! Zgłoś się do naszej kliniki w Warszawie i pod okiem specjalistów z różnych dziedzin medycyny wykonaj badania profilaktyczne 30+. Dysponujemy najnowszym sprzętem diagnostycznym, a badania laboratoryjne wykonasz wygodnie na miejscu, w naszym laboratorium. Wyniki odbierzesz online lub osobiście, jak wolisz.

Jak wygląda profilaktyka mężczyzn po 30. roku życia? W Premium Medical możesz skorzystać ze specjalnie opracowanych pakietów badań dla mężczyzn lub samodzielnie wybrać listę badań, które chcesz wykonać prywatnie (ich pełną ofertę i cennik znajdziesz na naszej stronie). Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, warto rozważyć badania kontrolne po 30. w pakiecie. Nasi specjaliści przygotowali dwa pakiety badań kontrolnych:

Jeśli masz pytania związane z naszymi pakietami lub profilaktyką zdrowotną, skontaktuj się z nami. Nasz personel udzieli Ci niezbędnych informacji.

Badania dla mężczyzn po 30. roku życia to cenna profilaktyka zdrowotna, na którą zapraszamy nie tylko osoby obciążone wywiadem rodzinnym w kierunku chorób nowotworowych. Każdy z nas powinien raz w roku zgłosić się do lekarza i skontrolować swój stan zdrowia. Nie czekaj, działaj! Badania kontrolne po 30. to taki sam element dbania o siebie, jak pójście na siłownie.

Jakie badania powinien zrobić mężczyzna po 30. roku życia?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy