Jakie badania powinien zrobić mężczyzna po 50. roku życia?

Z pewnością kojarzysz hasło „Życie zaczyna się po 50”. Planując wyzwania na kolejne lata, nie zapominaj o tym najważniejszym – dbaniu o zdrowie. Profilaktyka mężczyzn po 50. to nie tylko podstawowe badania laboratoryjne, ale także badania dodatkowe związane z Twoim wiekiem i tym samym większym ryzykiem rozwoju raka prostaty czy jelita grubego. Jakie badania po pięćdziesiątce powinieneś wpisać w swój kalendarz?

Zdrowie mężczyzn po pięćdziesiątce – co dolega płci męskiej?

Nadciśnienie? A może otyłość? Na co najczęściej chorują mężczyźni? Z pomocą przychodzą nam dane z raportu „Zdrowie? Męska Sprawa!” z 2023 roku (patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne). Co mówią o swoim stanie zdrowia mężczyźni 55+? Okazuje się, że 57% z nich ocenia swój stan zdrowia jako przeciętny lub zły. Za powód takiej sytuacji podają stres, przemęczenie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Panowie obawiają się też udaru mózgu oraz zawału serca.

Opisując zdrowie mężczyzn po 50. roku życia, warto dodać, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko raka prostaty oraz raka jelita grubego, które są jednymi z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Niestety, nie oznacza to, że płeć męska chętnie odwiedza lekarza. W grupie mężczyzn po 55. roku życia jedynie 39% odbyło konsultację u urologa. A to właśnie lekarz tej specjalizacji jest odpowiednią osobą, do której należy zgłosić się na kontrolę prostaty czy badanie per rectum.

Rola profilaktyki zdrowotnej

Profilaktyka zdrowotna to baczne obserwowanie swojego organizmu, samobadania oraz regularne badania kontrolne. Cena za jej zaniedbanie może być wysoka. Choroba wykryta zbyt późno może doprowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia i życia powikłań, obniżyć jakość i komfort życia oraz zmniejszyć szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

Badania kontrolne po 50. to szybka diagnostyka, na którą poświęcisz zaledwie kilka-kilkanaście minut, czasami nieco więcej. Tyle wystarczy, aby pobrać krew, zrobić badanie USG. Pamiętaj, że wiele chorób rozwija się po cichu, jak chociażby nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Zamiast rozpoczynać ich leczenie w zaawansowanym stadium, mógłbyś – wykonując badania profilaktyczne 50+ – w porę je zdiagnozować i zapobiec ich rozwojowi przez zmianę stylu życia i dietę. Ruch i dieta, kontra leki do końca życia – co wybierasz? Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do profilaktyki. Sprawdź jeszcze, jakie badania dla mężczyzn po 50. warto wykonać.

zdrowie mężczyzn po 50

Badania profilaktyczne 50+ – męskie zdrowie pod kontrolą

Zalecane badania dla mężczyzn po 50. roku życia to zarówno badania laboratoryjne, jak i badania obrazowe, palpacyjne czy endoskopowe. Profilaktyka ma nieco większy zakres, możesz także skorzystać z badań przesiewowych. Dostęp do najnowszego sprzętu diagnostycznego pozwala rzetelnie ocenić Twój stan zdrowia i otrzymać szybko wyniki badań.

Jakie badania zrobić po 50. roku życia? Podstawą diagnostyki są badania z krwi oraz moczu.

  • Morfologia, która pozwala rozpoznać stany zapalne, zaburzenia odporności czy niedotlenienie.
  • Lipidogram, który jest kluczowym elementem w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych.
  • Glukoza, dzięki której możliwe jest szybkie zdiagnozowanie cukrzycy.
  • Elektrolity, których zbyt wysoki lub za niski poziom wpływa na pracę wielu narządów i może powodować gorsze samopoczucie.
  • Ogólne badanie moczu, które pozwala ocenić pracę układu moczowego.

Ważne badania profilaktyczne 50+ to również badanie PSA w kierunku raka prostaty oraz badanie na krew utajoną w kale (profilaktyka nowotworu jelita grubego).

Jakie laboratoryjne badania dla mężczyzn po 50. możesz dodatkowo zrobić? Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zdrowia, warto wykonać także badanie hormonów tarczycy, OB (wykrywające stan zapalny), oznaczyć poziom kluczowych witamin (D i B12) i minerałów (żelazo, wapń). Do tej listy polecamy dodać próby wątrobowe, oznaczenie poziomu kreatyniny i kwasu moczowego.

Skoro już jesteśmy przy badaniach, które większość pacjentów najchętniej wykreśliłaby z listy profilaktyki, to czas wspomnieć o prostacie. Oprócz badania z krwi (PSA), badania kontrolne po 50 roku życia w kierunku chorób prostaty obejmują także badanie u urologa, badanie per rectum i badanie USG – przez powłoki brzuszne lub przezodbytnicze.

Samobadanie i kontrole u specjalistów

Cenną formą profilaktyki dla mężczyzn po 50. i w każdym innym wieku jest samobadanie jąder. Wykonuj je raz w miesiącu – znasz dobrze swoje ciało i łatwiej będzie Ci wyczuć, gdy coś w budowie lub wyglądzie jąder ulegnie zmianie. Jeśli coś Cię zaniepokoi, nie czekaj na termin kolejnych badań kontrolnych, tylko od razu umów się do lekarza.

Inne zalecane badania profilaktyczne 50+ to pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, obwodu pasa i obliczenie BMI. Nie zapominaj o regularnych kontrolach u stomatologa i okulisty. Raz w roku wybierz się do dermatologa, który sprawdzi, czy wygląd znamion nie uległ zmianie. Odwiedź też kardiologa i zrób EKG.

Lista badań osób z grup ryzyka i/lub z chorobami przewlekłymi może być dłuższa – jeśli jesteś w tym gronie, zapytaj lekarza o zalecaną profilaktykę.

Profilaktyka dla mężczyzn po 50. roku życia – skontroluj zdrowie w Premium Medical

Jeśli chcesz wykonać badania kontrolne dla pięćdziesięciolatków, zapraszamy Cię do naszej kliniki w Warszawie. W Premium Medical na miejscu przeprowadzisz diagnostykę laboratoryjną, odbędziesz konsultacje u specjalistów i wykonasz badania USG. Szczegółową ofertę znajdziesz na naszej stronie.

A może skorzystasz z kompleksowego pakietu badań dla mężczyzn? Nasi specjaliści przygotowali dwa pakiety medyczne: pakiet badań dla mężczyzn oraz pakiet badań urologicznych dla mężczyzn. Sprawdź szczegóły każdego z nich lub zapytaj o diagnostykę nasz personel.

Wyznacz termin badań kontrolnych i zadbaj o swoje zdrowie dla siebie i swoich bliskich.

Jakie badania powinien zrobić mężczyzna po 50. roku życia?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy