Badania przed planowaną ciążą

Ciąża w życiu każdej kobiety jest czasem wyjątkowym.

Zwłaszcza, jeśli jest to pierwsza ciąża, jej doznania będą niezapomniane. Okres ten jest  niezwykle ważny dla obojga partnerów, dlatego warto przygotować się do niego jak najlepiej! Już na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem należy wykonać kilka podstawowych badań, a także zatroszczyć się o dietę oraz kondycję fizyczną i psychiczną.

Badania przed planowaną ciążą

Kiedy nadchodzi ten czas, gdy już jesteście gotowi na podjęcie decyzji o zostaniu rodzicami, powinniście wykonać kilka ważnych badań. Badania przed planowaną ciążą są istotne, gdyż po pierwsze przedstawią one stan kondycji Twojego organizmu, a po drugie, pomogą w diagnostyce możliwych problemów z zajściem w ciąże. Pamiętajmy jednak, że to nie my sami powinniśmy decydować, jakie badania wykonamy, a lekarz. Dlatego, pierwsze kroki rodziców starających się o dziecko, powinny zostać skierowane ku gabinetowi lekarza ginekologa, najlepiej ginekologa położnika, który będzie mógł zaopiekować się przyszłą mamą nie tylko przed ciążą, ale również w jej trakcie oraz podczas porodu. Ginekolog najpierw przeprowadzi konieczny wywiad z przyszłą mamą lub z obojgiem rodziców, jeśli chcą przez ten etap przejść wspólnie. Lekarz zapyta na pewno o przebyte choroby, o wcześniejsze ciąże, wykonane aborcje oraz o antykoncepcję, a także o wykonywany zawód. Niektóre pytania mogą być krępujące lub niewygodne, jednak są one zadawane z troski, dlatego trzeba na nie odpowiedzieć absolutnie szczerze. Następnie lekarz poinformuje, czy o dziecko można starać się od razu, czy należy odczekać kilka miesięcy (takie sytuacje mogą zdarzyć się po odstawieniu antykoncepcji, ze względu na zawarte w nich pewne substancje hormonalne). Lekarz zleci również badania.

Do najważniejszych badań zaliczamy:

- określenie grupy kwi obojga przyszłych rodziców;

- ustalenie poziomu glukozy we krwi;

- badanie ogólne moczu;

- badanie morfologiczne wraz z płytkami krwi;

- badanie krzepliwości kwi;

- badania na obecność antygenu HBS, przeciwciał toksoplazmozy, różyczki, wirusa cytomegalii.

- badanie poziomu hormonów tarczycy;

- badanie cytologiczne oraz USG narządu rodnego oraz piersi.

Przyszli rodzice powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie i odżywiać się zdrowo. Dobra kondycja obojga rodziców zwiększy szanse na szybsze zajście w ciąże, a kobiecie pozwoli na jej przejście z dużym optymizmem i siłą!

Każda kobieta planująca zajście w ciąże powinna przyjmować kwas foliowy. Jego zadaniem jest ochrona centralnego układu nerwowego, rozwijającego się już w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu!

Planowanie ciąży a wizyta u dentysty

Przed zajściem w ciążę warto wyleczyć wszystkie zęby. Problemy stomatologiczne mogą nasilić się w czasie ciąży, a stosowanie w tym czasie np. znieczuleń nie jest wskazane. Jeżeli jesteś wiec zdecydowana na ciążę, odwiedź stomatologa i sprawdź dokładnie stan swojego uzębienia. Jeśli to konieczne, zdecyduj się na kompleksowe leczenie.

Co jeszcze należy zrobić?

Szczepienia. Szczepienie przeciwko różyczce jest bardzo ważne w sytuacji, kiedy na nią nie chorowałaś. Jeśli kobieta ciężarna choruje na różyczkę w czasie ciąży, dziecku zagrażają bardzo poważne wady rozwojowe. Szczepienie powinno zostać wykonane min. na 3 miesiące przez planowanym poczęciem.

Rzucamy palenie i odstawiamy alkohol! Z rzuceniem palenia i odstawieniem alkoholu nie czekamy aż do poczęcia. Organizm musi być przygotowany i oczyszczony z niebezpiecznych toksyn. Dzieci matek, które palą są słabsze, mniejsze i częściej chorują.

Ogranicz przyjmowanie leków. Zarówno w czasie planowania i starania się o dziecko, jak i w czasie ciąży, należy bardzo uważać na leki, które przyjmujemy. Należy ograniczyć je do minimum, a najlepiej konsultować ich zażywanie z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli chorujemy przewlekle, a przyjmowanie leków jest koniecznością.

Zadbaj o dietę. Przyszli rodzice powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie i odżywiać się zdrowo. Dobra kondycja obojga rodziców zwiększy szanse na szybsze zajście w ciąże, a kobiecie pozwoli na jej przejście z dużym optymizmem i siłą!

Nie zapomnij o kwasie foliowym. Każda kobieta planująca zajście w ciąże powinna przyjmować kwas foliowy. Jego zadaniem jest ochrona centralnego układu nerwowego, rozwijającego się już w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu!

Wskazówki dla mężczyzny

Jakość nasienia w duże mierze zależy od trybu życia ojca dziecka. Dlatego, przed planową ciążą mężczyzna powinien:

  • zadbać o swoją dietę, wprowadzając o niej więcej wartościowych produktów i witamin;
  • uprawiać sport;
  • zrezygnować z używek;
  • zadbać o zdrowy sen;
  • minimalizować stres.

Długie starania bez rezultatów

Niestety, zdarza się, iż pomimo długotrwałych starań i dobrych wyników badań, pojawiają się problemy z zajściem w ciąże. Co w takiej sytuacji? Nie wolno tracić nadziei i zapału! Nasz zespół jest po to, aby pomóc Wam w takiej sytuacji. Oferujemy pakiet diagnostyki niepłodności oraz konsultacje z wybitnymi specjalistami, którzy zlecą wykonanie dodatkowych badań i udzielą niezbędnych informacji.