Badania przed planowaną ciążą – najczęściej zadawane pytania

06.08.2019
Badania przed planowaną ciążą – najczęściej zadawane pytania

W życiu większości ludzi przychodzi taki moment, w którym pojawia się potrzeba posiadania potomstwa.
Jest to całkowicie naturalne i piękne, ponieważ prowadzi do wielu pozytywnych zmian w życiu. Jeżeli należysz do osób, które chcą za kilkanaście miesięcy cieszyć się zdrowym maleństwem, w pierwszej kolejności wykonaj badania przed planowaną ciążą. Są one niezbędne, a w Premium Medical wykonujemy je w oparciu o wiedzę specjalistów i najnowsze technologie. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z badaniami, z którymi powinien zapoznać się każdy przyszły rodzic.

Badania przed planowaną ciążą – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto przeprowadzać badania przed planowaną ciążą?

Z co najmniej kilku powodów, wśród których każdy jest równie istotny. Po pierwsze – badania przed planowaną ciążą pozwolą Ci ocenić stan własnego organizmu i pozwolą Ci dowiedzieć się, czy ciąża przebiegnie bezproblemowo. Po drugie – dzięki nim dowiesz się, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, które mogłoby zagrozić Tobie lub dziecku. Po trzecie – zyskasz pewność, że dziecko po urodzeniu będzie zdrowe. I w końcu po czwarte – poznasz przynajmniej część potencjalnych problemów, jakie możesz napotkać na drodze do zajścia w ciążę. A znając problemy, zyskasz możliwość ich wyeliminowania, w czym pomoże Ci ginekolog w Premium Medical.

Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?

Pamiętaj, że o tym, jakie badania przed planowaną ciążą należy wykonać, decyduje lekarz, dlatego też należy w pierwszej kolejności udać się na konsultację ze specjalistą. Do najczęściej przeprowadzanych badań zaliczamy:

  • badania morfologiczne wraz z płytkami krwi, które pozwalają na wykrycie rozmaitych chorób i stwierdzenie, czy matka nie cierpi na niedokrwistość; określa się również grupy krwi obojga rodziców,
  • ustalenie poziomu glukozy we krwi, w celu stwierdzenia, czy przyszła matka nie choruje na cukrzycę, która mogłaby nieść pewne niebezpieczeństwa – zarówno dla niej, jak i dla dziecka,
  • badanie moczu, które pozwoli wykryć choroby układu moczowego,
  • badania na obecność antygenu HBS, przeciwciał toksoplazmozy, różyczki, wirusa cytomegalii,
  • badanie poziomu hormonów tarczycy;
  • badanie cytologiczne oraz USG narządu rodnego oraz piersi.

Dzięki temu możliwe będzie stwierdzenie rozmaitych problemów oraz ich skuteczne wyeliminowanie – jeszcze przed zajściem w ciążę.

O co muszę zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Oczywiście samo wyleczenie chorób i pozbycie się różnego rodzaju schorzeń nie wystarczy, aby być przygotowanym na ciążę. Wiele obowiązków spoczywa również na samym rodzicach – niezbędne okaże się więc wyleczenie wszystkich problemów stomatologicznych, całkowite zrezygnowanie z palenia i picia alkoholu, zmiana diety na zdrową zarówno dla matki, jak i dziecka, jak również ograniczenie przyjmowania leków. Warto również zadbać o odpowiednie szczepienia, a także przyjmowanie kwasu foliowego – szczegóły przekaże ginekolog.

Czy warto przeprowadzić też badania po zajściu w ciążę?

Oczywiście, ponieważ badania prenatalne również dadzą bardzo wiele odpowiedzi przyszłym rodzicom i pozwolą stwierdzić, czy nie będzie potencjalnych problemów. Rzecz jasna badania te powinny odbywać się regularnie i dlatego warto być w stałym kontakcie z lekarzem specjalistą, który pokieruje rodziców i zaopiekuje się ciążą. W Premium Medical zapewnimy Ci stuprocentowe bezpieczeństwo oraz pełną fachowość w tym zakresie.

Co w sytuacji, gdy nie mogę zajść w ciążę?

Problem ten dotyczy niestety wielu przyszłych rodziców, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest on możliwy do rozwiązania. Już na etapie badań przed planowaną ciążą, możliwe jest wykrycie potencjalnych trudności z zajściem w ciążę, np. w przypadku schorzeń dróg rodnych. A jeżeli problem jest bardziej złożony i nie masz pojęcia, z czego wynika – warto przeprowadzić diagnostykę niepłodności, o co zadba nasz warszawski ginekolog. W ten sposób dowiecie się jakie przeszkody stoją na drodze do zajścia w ciążę i co należy zrobić, aby je pokonać.

Dlaczego warto przeprowadzić badania w Premium Medical?

Premium Medical to warszawska placówka, która zatrudnia najlepszych specjalistów i korzysta z najnowocześniejszych oraz najbardziej sprawdzonych metod, dzięki którym badania są wiarygodne i pozwalają na zyskanie wartościowej wiedzy oraz podjęcie dalszych kroków. Dbamy o poczucie bezpieczeństwa Pacjentek i jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązanie każdego problemu. Dlatego jeżeli planujesz ciążę, skontaktuj się z Premium Medical i umów wizytę u ginekologa!

Pozostałe aktualności