Arytmia serca i migotanie przedsionków. Objawy, przyczyny i możliwości leczenia

Jak często sprawdzasz swój puls? Jeśli ćwiczysz, z pewnością pamiętasz o jego regularnym pomiarze. Jednak wysiłek fizyczny nie jest jedyną okolicznością, w trakcie której Twoje serce może przyspieszyć. Stres, adrenalina, a nawet kłótnia – przejściowe zaburzenia rytmu serca są normalnym zjawiskiem. Zaburzenia rytmu serca mogą mieć różne postaci i wymagać leczenia. Sprawdź, co to arytmia serca i jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u kardiologa.

Arytmia serca – co to jest?

Mianem arytmii serca określamy zaburzenia rytmu serca. Może ono bić nieregularnie, szybciej lub wolniej. Jaki jest prawidłowy puls? Normy zależą m.in. od wieku pacjenta. U dzieci tętno jest większe, u osób dorosłych w trakcie spoczynku prawidłowy puls powinien wynosić 60-100 uderzeń na minutę.

Masz wrażenie, że Twoje serce nierówno bije i podejrzewasz u siebie arytmie serca? Objawy zaburzeń rytmu serca mogą, ale nie muszą towarzyszyć chorobie. Bardzo często jest ona wykrywana w trakcie kontrolnego EKG. Bywa też tak, że arytmia serca mocno daje o sobie znać i wymaga szybkiego podjęcia leczenia. Kiedy iść do kardiologa? Zwróć uwagę na sygnały, które wysyła Ci organizm.

Arytmia serca – objawy:

  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy,
  • zmęczenie,
  • uczucie lęku, niepokoju,
  • zasłabnięcia i omdlenia kardiogenne,
  • gorsza tolerancja wysiłku fizycznego.

Co ważne, arytmia serca może dawać też dość nietypowe objawy, jak chociażby problemy z połykaniem czy kaszel, jednak tego typu symptomy występują rzadko.

Arytmia serca – przyczyny

Praca Twojego serca jest uwarunkowana przez wiele czynników. Zaburzenia rytmu serca mogą być pojedynczym epizodem lub mieć charakter nawracający. Arytmia serca zazwyczaj jest powiązana z chorobami układu krążenia, w tym niewydolnością serca, przebytym zawałem, nadciśnieniem tętniczym czy wadami serca.

Istnieje jednak szereg czynników niekardiologicznych, które mogą zaburzać pracę serca. Przyczyną arytmii serca bywają inne choroby – cukrzyca, problemy z tarczycą lub zaburzenia elektrolitowe (zbyt niskie stężenie potasu i/lub magnezu we krwi).

Szybsze bicie serca to bardzo często efekt stresu, wysiłku fizycznego. Na zaburzenia rytmu serca mogą wpływać używki, niektóre leki, odwodnienie organizmu czy mechaniczne uszkodzenie serca w wyniku urazu.

Rodzaje arytmii serca

Arytmia serca ma różne postaci, przebieg i rokowania. Najprościej podzielić ją na tachykardię (przyspieszone bicie serca, powyżej 100 uderzeń na minutę) oraz bradykardię (wolniejsze bicie serca, poniżej 60 uderzeń na minutę). Główny podział arytmii to ten ze względu na lokalizację zaburzeń rytmu. W takim przypadku wyróżniamy arytmie serca nadkomorowe, powstające powyżej przegrody przedsionkowo-komorowej, oraz komorowe, powstające w mięśniu komór serca.

Arytmia serca komorowa to m.i.n. częstoskurcz komorowy, trzepotanie komór oraz migotanie komór. Każda z powyższych arytmii objawia się nieregularnym, szybkim drganiem komór serca i może prowadzić do zatrzymania krążenia.

Arytmie serca nadkomorowe to m.in. tachykardia zatokowa, czyli częstoskurcz powiązany z m.in. stresem, bólem czy wysiłkiem fizycznym. Najczęściej występującym rodzajem arytmii serca nadkomorowej jest migotanie przedsionków. Warto wiedzieć na jego temat nieco więcej.

Czy arytmia i migotanie przedsionków to to samo?

Migotanie przedsionków to jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów arytmii. Występuje u 1-2% populacji – w przypadku osób powyżej 80 roku życia statystyki te są większe i wynoszą nawet ponad 10%. W przebiegu arytmii przedsionki serca nie kurczą się, a drgają, migoczą, stąd nazwa choroby.

arytmia serca i migotanie przedsionków

Czy migotanie przedsionków jest groźne?

Migotanie przedsionków może mieć różny przebieg. Niekiedy pacjenci nie odczuwają problemów z sercem, a diagnozę poznają w trakcie kontroli u kardiologa. Warto jednak dodać, że niewykryte lub źle leczone migotanie przedsionków może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia pacjenta. Wśród możliwych powikłań migotania przedsionków wymienia się niewydolność serca, zator tętnicy płucnej czy udar niedokrwienny mózgu.

Migotanie przedsionków ma dość typowe objawy – kołatanie serca, duszności, gorsza tolerancja wysiłku, poty, zawroty głowy. Do rozwoju tego rodzaju arytmii może przyczynić się m.in. cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, choroby tarczycy czy wady serca.

Jak diagnozuje się arytmię serca?

Diagnostyka arytmii serca opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem oraz badaniu fizykalnym. Lekarz osłuchuje serce, bada puls. Ważną częścią diagnostyki zaburzeń rytmu serca jest badanie EKG oraz w razie potrzeby badanie holterowskie. Kardiolog może również skierować pacjenta na badania dodatkowe, w tym badania laboratoryjne, aby wykluczyć zaburzenia elektrolitowe oraz problemy z tarczycą.

Nie każda arytmia serca wymaga terapii. O leczeniu decyduje postać arytmii, jej przebieg i samopoczucie pacjenta. Wielu pacjentom pomaga farmakoterapia. Wśród dostępnych metod terapii znajduje się także m.in. kardiowersja. To zabieg mający na celu przywrócić prawidłowy rytm serca, jest on przeprowadzany z użyciem leków lub impulsów elektrycznych.

Popularną metodą leczenia arytmii serca jest ablacja. W trakcie zabiegu lekarz niszczy obszar tkanki serca, w którym dochodzi do powstania arytmii.

Lepszy komfort życia pacjenta z arytmią może zapewnić również implantacja urządzenia kardiologicznego (np. stymulatora serca), który ma za zadanie przywrócić prawidłowy rytm serca.

Arytmia to nie wyrok!

Czy arytmia jest groźna? Każde niewykryte lub nieprawidłowo leczone schorzenie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta. Dlatego tak ważne są badania kontrolne, jak chociażby pakiet badań kardiologicznych. Regularnie sprawdzaj pracę swoje serca – mierz ciśnienie i puls oraz pamiętaj o konsultacjach u kardiologa.

Szybkie i nieinwazyjne badania mogą uratować Ci życie. Nie każda arytmia jest groźna i obniża jakość życia. Jednak niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych powikłań i wymagają natychmiastowego leczenia.

Chcesz umówić się na konsultację lekarską? Zapraszamy Cię do Premium Medical. Nasza klinika to doświadczona kadra medyczna, w tym ceniony kardiolog w Warszawie. Wszystkie badania wykonasz na miejscu i bez kolejek.

Bibliografia:

  • prof. dr hab. Artur Mamcarz, dr med. Marcin Wełnicki, Migotanie przedsionków, mp.pl, data dost. 23.01.2025 r.
  • Alfabet arytmii, czyli zaburzenia rytmu serca w telegraficznym skrócie, rytmserca.ptkardio.pl, data dost. 23.01.2025 r.
  • lek. Andrzej J. Sałacki, Zaburzenia rytmu serca, podyplomie.pl, data dost. 23.01.2025 r.
Arytmia serca i migotanie przedsionków. Objawy, przyczyny i możliwości leczenia
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy