Jakie są najczęstsze przyczyny chorób serca u młodych osób?
Serce jak dzwon? Kondycja mięśnia sercowego zależy od wielu czynników, w tym od Twojego stylu życia. Nie bez powodów nadciśnienie tętnicze jest określane mianem choroby cywilizacyjnej, a problemy z sercem w młodym wieku już nikogo nie dziwią. Po czym poznać zaburzenia krążenia? I dlaczego diagnostyka pacjentów w młodym wieku może sprawiać trudności?
Choroby serca u młodych ludzi – znak czasów?
Nie da się ukryć, że obecny styl życia ma znaczący wpływ na zdrowie. Rosnąca presja, brak higieny snu i zmęczenie daje o sobie znać już nawet dzieciom w wieku szkolnym. Niestety, na wiele problemów ze zdrowiem, w tym choroby serca, „pracujemy” od najmłodszych lat. Do drzwi gabinetów lekarskich pukają pacjenci w każdym wieku, jednak choroby serca u młodych ludzi wciąż mogą sprawiać trudności diagnostyczne. Dlaczego?
Wielu pacjentów kardiologicznych bagatelizuje objawy, które wysyła im organizm. Zawroty i bóle głowy? Kołatanie serca? To na pewno stres i nadmiar emocji! Za gorsze samopoczucie obwiniamy również zbyt krótki sen, zmęczenie po ciężkiej pracy. Grupą pacjentów, którzy w szczególności nie dopuszczają do siebie myśli o ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, są młode kobiety. Warto wspomnieć również o tym, że objawy chorób serca u młodych osób mogą być bardziej dyskretne niż w przypadku osób starszych – często jest tak w przebiegu m.in. niewydolności serca.
Skąd te problemy, czyli przyczyny chorób serca u młodych ludzi
Geny odgrywają ważną rolę w naszym życiu, jednak rozwój większości chorób jest wypadkową naszych działań i braku profilaktyki zdrowotnej. Przyczyny chorób serca u młodych osób są związane przede wszystkim ze stylem życia – mowa o nadwadze i otyłości, które zmuszają serce do cięższej pracy, a w połączeniu ze stresem tworzą solidne fundamenty do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Jednak to tylko kilka z możliwych przyczyn problemów kardiologicznych.
Główne przyczyny chorób serca u młodych ludzi to m.in.:
- otyłość, nadwaga,
- wysokie stężenie glukozy we krwi,
- wysokie stężenie cholesterolu we krwi,
- stres,
- palenie tytoniu,
- alkohol, dopalacze,
- brak lub niedostateczna dawka aktywności fizycznej,
- dieta bogata w żywność przetworzoną, cukier i sól,
- powikłania po grypie,
- inne choroby (np. cukrzyca typu 2, choroby autoimmunologiczne).
Objawy chorób serca i układu krążenia są dość typowe, jednak jak zostało już wspomniane – często bagatelizowane. Diagnoza jest stawiana przypadkowo, w trakcie kontroli lekarskiej. U wielu osób problemy z sercem uwidaczniają się dopiero w trakcie wysiłku fizycznego. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Niestety, duszność czy kołatanie serca są traktowane przez niektóre osoby jako efekt braku kondycji, a sam trening zaostrzony. To błędne koło. Po czym poznać słabe serce? Zwróć uwagę na zaburzenia rytmu serca, gorszą tolerancję wysiłku oraz spadek energii.
Jakie są pierwsze objawy problemów z sercem?
Objawy chorób serca u młodych osób nie różnią się od tych, które występują u pacjentów starszych. Problemem bywa jednak błędna interpretacja sygnałów od organizmu. Kiedy iść do kardiologa? Zamiast tłumaczyć swoje dolegliwości zmęczeniem, sprawdź, czy nie występują u Ciebie charakterystyczne dla chorób kardiologicznych objawy.
Co zwiastuje problemy z sercem? Przede wszystkim kołatanie serca i duszność. Brak tchu pojawia się zwykle w trakcie wysiłku fizycznego. Powodem do konsultacji lekarskiej są również:
- przewlekłe uczucie zmęczenia,
- obrzęki kończyn dolnych,
- bóle i zawroty głowy,
- ból w klatce piersiowej.
Po czym poznać zaburzenia krążenia? Te objawy mogą Cię zaskoczyć:
- suchy kaszel,
- niepokój,
- zaczerwienienie twarzy,
- zimne dłonie i stopy.
Najczęstsze choroby serca u młodych ludzi
Jeśli chodzi o najczęściej diagnozowane choroby serca, młodzi ludzie są narażeni przede wszystkim na zawał serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu serca (arytmie).
Zawał, czyli ostry zespół wieńcowy, występuje u coraz młodszych pacjentów. Nawet 10% zawałów w Polsce dotyczy osób poniżej 45. roku życia.
Z kolei nadciśnienie tętnicze może rozwijać się powoli, nie dając o sobie znać miesiącami a nawet latami. Kłopoty z ciśnieniem są wynikiem stylu życia lub skutkiem ubocznym innej choroby, np. cukrzycy typu 2. Gdy domowe pomiary ciśnieniomierzem wskazują na podwyższone ciśnienie, skonsultuj się z lekarzem.
Arytmie to wszelkie zaburzenia rytmu serca. Może ono bić szybciej, wolniej lub nieregularnie. Przyczyny chorób serca u młodych osób, związane z nieprawidłowym rytem serca, to przede wszystkim wady serca, cukrzyca czy choroba niedokrwienna serca. Nieleczona arytmia to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, może prowadzić do m.in. udaru niedokrwiennego mózgu.
Niewydolność serca to z kolei jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Pod tym terminem kryje się niezdolność serca do prawidłowej pracy, a co za tym idzie prawidłowego ukrwienia tkanek. Niewydolność serca u młodych ludzi może dawać subtelne objawy, jak zmęczenie czy gorsza tolerancja wysiłku. Czynnikiem ryzyka rozwoju choroby jest m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy wysokie stężenie cholesterolu we krwi.
Jak dbać o serce?
Jeśli chcesz zadbać o swoje serce, zwróć uwagę na swoje codzienne nawyki. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to podstawa, dzięki której utrzymasz prawidłową masę ciała i będziesz mieć energię do działania. Ogranicz lub najlepiej całkowicie wyeliminuj używki ze swojego życia. Naucz się relaksować, znajdź sposób na to, aby dać upust złym emocjom. W końcu główne przyczyny chorób serca u młodych ludzi to stres i brak odpoczynku.
Nie odciągaj w nieskończoność badań kontrolnych. To właśnie one pomogą w porę wychwycić ryzyko i wprowadzić zmiany w stylu życia lub leczenie. Jak powinna wyglądać diagnostyka? W Premium Medical przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet badań kardiologicznych. W ramach konsultacji stan Twojego serca oceni najlepszy kardiolog w Warszawie. Dopasuj termin badań do swoich aktywności i wpisz w kalendarz dzień profilaktyki dla serca!
Objawy chorób serca u młodych osób łatwo przeoczyć lub przypisać zmęczeniu. Wykrycie schorzenia w zaawansowanym stadium utrudnia leczenie i powrót do zdrowia. Nie czekaj – zaplanuj profilaktykę zdrowotną już dzisiaj!
Bibliografia:
- Niewydolność serca, ikard.pl, data dost. 23.01.2025 r.
- Profilaktyka chorób sercowo – naczyniowych u dzieci i młodzieży – Dane epidemiologiczne, zalecenia, dbajoserce.pl, data dost. 23.01.2025 r.
- Niewydolność serca w młodym wieku może mieć nietypowe objawy, pulsmedycyny.pl, data dost. 23.01.2025 r.
- serce trzeba dbać od najmłodszych lat, mp.pl, data dost. 23.01.2025 r.
- prof. dr hab. Artur Mamcarz, dr med. Marcin Wełnicki, Migotanie przedsionków, mp.pl, data dost. 23.01.2025 r.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)