Jak przebiega proces gojenia rany i od czego zależy proces powstawania blizn?

Dla niektórych osób blizna to pamiątka po wydarzeniu z przeszłości. Dla innych – źródło kompleksów i obniżonej samooceny. Jedno jest pewne – masz wpływ na proces powstawania blizn, a tym samym na ich wygląd w przyszłości. Dowiedz się, jakie są etapy gojenia rany i co możesz zrobić, aby blizna była jak najmniej widoczna.

Spis treści

Kiedy powstaje blizna?

Etapy gojenia rany

Od czego zależy gojenie się ran?

Jak przyspieszyć proces gojenia?

Co pomaga w gojeniu się blizn?

Kiedy powstaje blizna?

Gdy zranisz się powierzchownie, rana szybko się zagoi i nie pozostawi po sobie śladu. Gdy uraz jest głębszy niż tkanka podskórna, w miejscu ubytku skóry właściwej pojawi się tkanka łączna, czyli blizna. Finalnie powinna być jaśniejsza od otaczającej ją skóry, płaska i gładka. Niestety, nie zawsze tak jest. Trudno gojące się rany, z wyciekiem ropy czy krwi, zwiększają ryzyko infekcji, ale i powstania nieestetycznego i utrudniającego ruchy bliznowca. Wszystkie głębokie rany łączy jednak jedno – kilkuetapowy proces powstania blizn.

Etapy gojenia rany

Tak naprawdę proces powstawania blizny rozpoczyna się już w pierwszej sekundzie po przerwaniu ciągłości skóry. Wyróżniamy 4 etapy gojenia rany. Bez znaczenia jest to, czy bierzemy pod uwagę etapy gojenia rany po szyciu, czy rany bez szwów. Za każdym razem proces ten wygląda tak samo.

  1. Pierwsza etap gojenia rany to faza zapalna. Trwa ok. 24-48 godzin. To moment, w którym na ranie tworzy się skrzep krwi. Jego zadaniem jest ochrona rany przed drobnoustrojami.
  2. Kolejna faza gojenia rany to faza ograniczona zapalna. Jest to etap oczyszczania się rany, trwający zwykle ok. 7 dni.
  3. Faza gojenia to etap kilkutygodniowy. W tym czasie następuje wzmożona produkcja kolagenu, czyli białka będącego budulcem skóry. To właśnie kolagen odpowiada za wytrzymałość pojawiające się tkanki łącznej w miejscu ubytku skóry właściwej.
  4. Ostatnie etap gojenia rany to faza przebudowy. Najdłuższa, mogąca trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jest to czas gojenia się głębszych warstw skóry i uzyskania ostatecznego wyglądu blizny.

Od czego zależy gojenie się ran?

To, jak długo goi się rana, zależy od kilku czynników. Mowa m.in. o lokalizacji rany. Te na łokciu lub kolanie są bardziej narażone na rozejście się. Nie bez znaczenia jest też rodzaj i głębokość ran. Z pewnością łatwiejsze i szybsze bliznowacenie rany będzie miało miejsce w przypadku np. rany pooperacyjnej, kiedy to chirurg zadba o jej równe zszycie, niż w przypadku rany szarpanej. Kiedy rana goi się najszybciej? Kiedy o nią odpowiednio zadbasz.

Jak przyspieszyć proces gojenia?

Mimo iż musisz przejść przez wszystkie etapy gojenia rany, masz pewien wpływ na przyspieszenie bliznowacenia rany. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie usuwać tworzącego się skrzepu krwi w miejscu rany i strupów. Wydłużysz proces powstawania blizny, jak i możesz narazić się na infekcję (w skrajnych przypadkach drobnoustroje mogą wywołać nawet zagrażającą zdrowiu i życiu sepsę). Niezwykle ważna jest też pielęgnacja rany. Zwłaszcza w jej fazie gojenia, kiedy musisz regularnie zmieniać opatrunki i przemywać ranę. Opatrunek powinien przepuszczać powietrze. Rana potrzebuje wilgotnego środowiska, aby jej proces gojenia przebiegał bezproblemowo.

Co pomaga w gojeniu się blizn?

Czy można pozbyć się blizny całkowicie? To kwestia indywidualna, zależna m.in. od rodzaju blizny i tego, jak o nią dbasz w trakcie gojenia. Ważna jest mobilizacja blizny. Mowa tutaj głównie o automobilizacji, czyli działaniach, które wykonujesz samodzielnie. Tuż po zdjęciu szwów lub gdy rana się zagoi, rozpocznij masaż blizny, aby zapobiec uczuciu ściągnięcia skóry, tworzeniu się zrostów i, by zadbać o prawidłową elastyczność tkanki. Warto także przeprowadzić mobilizację tkanek otaczających tworzącą się bliznę. Stosuj również specjalne kremy, żele lub plastry z dodatkiem m.in. wyciągu z cebuli. Leczenie blizn to także zabiegi medycyny estetycznej. Bezpieczne i małoinwazyjne, wygładzają i rozjaśniają blizny różnego pochodzenia. W Premium Medical oferujemy przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi.

Omawiane zagadnienie obejmuje także… dietę. Odpowiednia dawka witamin i minerałów zadba o wygląd Twojej skóry. W procesie powstawania blizny ważny jest wspomniany już kolagen. Znajdziesz go w produktach mięsnych czy mlecznych. Do tego owoce i warzywa, będące źródłem witamin A, C i E, cynku czy selenu. Wiele osób zapomina o ochronie blizny przed promieniami UV. Stosuj kremy z filtrami SPF. Nie nakładaj na bliznę żadnych produktów złuszczających, z kwasami czy na bazie alkoholu.

Jak przebiega proces gojenia rany i od czego zależy proces powstawania blizn?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy