Leczenie nietrzymania moczu – najczęściej zadawane pytania

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Jest wstydliwy i prowadzi bardzo często do niezręcznych sytuacji, nierzadko wywołując również kompleksy.

Jednak w przypadku pojawienia się tego problemu, nie trzeba załamywać rąk – dzięki dokonaniom współczesnej medycyny, istnieje bowiem możliwość wyeliminowania problemu i przywrócenia komfortu codziennego życia. Leczenie nietrzymania moczu to jedna ze specjalności Premium Medical – chcąc zadbać o Państwa spokój, oferujemy nie tylko skuteczne zabiegi, ale również wartościową wiedzę – w postaci najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat tego problemu. Zapraszamy!

Nietrzymanie moczu – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to kłopotliwe schorzenie, które powoduje problemy z zatrzymywanie moczu i jego niekontrolowane wydzielanie. Dotyka szczególnie kobiety i to w różnym wieku, choć z wiekiem problem ten pojawia się częściej, a przy tym może się pogłębiać. Mówi się, że na nietrzymanie moczu, cierpi nawet 45% kobiet! Oczywiście nie oznacza to, że problem ten nie dotyka mężczyzn – również Panowie (i to nawet w 20%!) miewają problemy z trzymaniem moczu, co również objawia się szczególnie w późniejszych latach.

Problem ten jest z jednej strony wstydliwy, a z drugiej znacząco obniża komfort codziennego życia – osoba, która nie podjęła leczenia nietrzymania moczu, może spodziewać się niekontrolowanego wydzielania moczu w różnych sytuacjach, co podnosi poziom stresu i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze poradzenie sobie z tego rodzaju problemem.

Pod jakimi postaciami może występować nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może występować pod kilkoma postaciami, choć najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Występuje on przy niewielkim wysiłku albo wzroście ciśnienia w jamie brzusznej – np. w trakcie kaszlu czy kichania i objawia się nagłym, niekontrolowanym wyciekiem moczu. Cierpiącemu na to schorzenie nie towarzyszy uczucie parcia, w związku z czym nie wie on, kiedy spodziewać się wycieku moczu.

Jednak wysiłkowe nietrzymanie moczu to nie wszystko – wiele osób cierpi również na:

  • nietrzymanie moczu z parcia – dochodzi do niego nagle, w wyniku pojawiającego się parcia – wyciek moczu jest niekontrolowany i występuje również w spoczynku,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – w tym schorzeniu dochodzi do nadmiernego wypełnienia pęcherza moczowego i problem ten występuje przede wszystkim u mężczyzn,
  • mieszane nietrzymanie moczu – występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z pojawiającymi się objawami wysiłkowego nietrzymania moczu i nietrzymania moczu z parcia.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Przyczyn może być kilka i często leczenie nietrzymania moczu jest niezbędne wtedy, gdy występują one jednocześnie. U kobiet najczęściej mówimy o uszkodzeniu mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla oraz osłabieniu mięśni okalających cewkę moczową. Nietrzymanie moczu często pojawia się również po porodach, a nawet po menopauzie.

Mężczyźni muszą zmagać się z tym problemem przede wszystkim w wyniku przerostu gruczołu krokowego, ale nie tylko – np. nietrzymanie moczu z przepełnienia wynikać może z uszkodzonego wypieracza. Warto dodać, że problem ten może występować również u osób, które prowadza niewłaściwy tryb życia!

Czy nietrzymanie moczu można wyleczyć?

Oczywiście, a sprzyja temu rozwój medycyny oraz wiedza specjalistów, którzy są w stanie pomóc swoim Pacjentom w przypadku wielu zróżnicowanych problemów. W Premium Medical stosujemy leczenie laserowe, które cieszy się ogromną popularnością na całym świecie – z jednej strony jest bowiem bardzo skuteczne, a z drugiej nie wywołuje poczucia dyskomfortu czy bólu, doskonale zastępując inwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu.

Na czym polega leczenie nietrzymania moczu? Przede wszystkim na:

  • odbudowaniu włókien kolagenowych,
  • wzmocnieniu obszaru ujścia cewki moczowej,
  • podniesienie dźwigacza cewki
  • wzmocnieniu powięzi wewnątrzmacicznej,
  • odbudowaniu naczyń krwionośnych, które znajdują się w błonie śluzowej ścian pochwy.

Co zrobić w przypadku nietrzymania moczu?

Zgłosić się do specjalistów z Premium Medical, którzy przeprowadzą wywiad i badania, a następnie skierują na zabieg. Nie trwa on dłużej niż 10 minut, jest bezbolesny i bezpośrednio po jego wykonaniu, możliwe będzie powrócenie do swoich codziennych aktywności – bez jakiegokolwiek okresu rekonwalescencji!

Czego unikać po zabiegu?

Po leczeniu nietrzymania moczu metodą laserową, wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna przez okres około dwóch tygodni.

Dlaczego leczenie nietrzymania moczu w Premium Medical?

W Premium Medical wykorzystujemy najnowocześniejsze narzędzia i technologie, zatrudniamy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i jesteśmy w stanie pomóc Pacjentom w każdym problemie. Leczenie nietrzymania moczu jest możliwe – przekonaj się o tym, wybierając skuteczny zabieg w naszym gabinecie w Warszawie!

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy