Markery nowotworowe

„Rak to nie wyrok” – pod takim hasłem lekarze zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań w kierunku nowotworów. Diagnoza wcale nie musi źle rokować – pod warunkiem, że choroba zostanie wykryta w stosunkowo wczesnym stadium. Dlatego tak ważne jest, by poddać się specjalistycznym badaniom, które pozwolą wykryć raka. Istotne znaczenie ma również przeprowadzenie badań w trakcie terapii nowotworowej. Świetne efekty w tym zakresie dają markery nowotworowe. Cennik – wbrew pozorom – nie jest wysoki.

Zdiagnozuj nowotwór we wczesnym stadium – Markery nowotworowe

Markery nowotworowe to specyficzne substancje, które wytwarzane są w tkankach organizmu. Ich produkcja jest niewielka, jeśli organizm jest zdrowy. Kiedy jednak dochodzi do powstawania komórek nowotworowych, produkcja tych substancji zwiększa się. Wyraźny wzrost stężenia markerów może świadczyć o trwającym procesie nowotworowym.

Oznaczenie markerów nowotworowych to proste badanie. Polega na pobraniu próbki krwi, która następnie zostaje poddana weryfikacji. Istotne znaczenie ma nie tylko obecność samego markera, ale przede wszystkim ilość przekraczająca dopuszczalną normę.

Markery nowotworowe – znaczenie w terapii onkologicznej

Jako że niektóre markery nowotworowe w dużym stężeniu pojawiają się wówczas, gdy rak dość poważnie zaatakował organizm, dużą rolę odgrywają przede wszystkim w terapii onkologicznej. Pozwalają określić, czy proces nowotworowy został już wyeliminowany, czy może doszło do przerzutów. Wyraźne zmniejszenie ilości markerów nowotworowych obserwowane jest zwykle po 4-8 tygodniach od usunięcia guza.

Markery nowotworowe – idealne badanie dla osób obciążonych genetycznie

Oznaczenie markerów coraz częściej zalecane jest osobom genetycznie obciążonym chorobami nowotworowymi. Dzięki temu istnieje możliwość rozpoczęcia wczesnego leczenia. W ten sposób można wykryć i zapobiec m.in. raka jelita grubego, raka piersi czy nowotwór jajników. Zobacz też: markery nowotworowe jajników

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, wykonując badanie na markery nowotworowe? Ceny oferowane w Premium Medical pozytywnie Cię zaskoczą. Umów się już teraz!

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy