Dlaczego nadwaga i otyłość są groźne dla serca?

Nadwaga i otyłość to problem globalny – szacuje się, że cierpi na nie ponad 1/3 światowej populacji. Nadprogramowe kilogramy to nie tylko kwestia samopoczucia czy wymiany garderoby. Należy podkreślić ogromny wpływ nadwagi na serce, układ pokarmowy i oddechowy. W tym tekście bierzemy na tapet relację otyłość a choroby serca

Dlaczego przybywa nam kilogramów?

Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają już nie tylko dorośli, ale i dzieci. Epidemia nadwagi i otyłości stała się faktem. Dlaczego tyjemy? Powodów jest mnóstwo. Nadprogramowe kilogramy są wynikiem, chociażby procesu starzenia się i spowolnienia metabolizmu. Nadwaga może być efektem zaburzeń hormonalnych, stosowania niektórych leków czy zaburzeń psychicznych i zajadania stresu. Otyłość uwarunkowana genetycznie? To także możliwe!

W większości przypadków nadwaga i otyłość to jednak skutek naszego stylu życia. Brak ruchu, zła dieta, używki. Jemy w pośpiechu, a brak czasu na posiłek w ciągu dnia próbujemy „nadgonić” wieczorną ucztą. Nie tędy droga.

Wpływ nawagi na serce i cały organizm jest ogromny. Pojawiają się kompleksy, zadyszka przy wchodzeniu po schodach, unikanie wyjść ze znajomymi, a nawet i jedzenia w towarzystwie. Otyłość zwiększa ryzyko chorób układu pokarmowego i oddechowego, rozwoju nowotworów. Bezdech senny, otłuszczenie wątroby, gorsza praca płuc – to tylko niektóre z możliwych skutków nieprawidłowej wagi. Otyłość może prowadzić do niepełnosprawności i znacząco obniżyć jakość życia.

Czy nadwaga powoduje zawał serca?

Nadwaga i otyłość to czynniki zwiększające ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i nagłej śmierci sercowej. Nadprogramowe kilogramy nie tylko zwiększają ryzyko zawału serca czy udaru mózgu, ale mogą także przyczynić się do ich powtórnego wystąpienia.

W ramach ciekawostki warto dodać, że relacja otyłość a zawał serca jest również powiązana z samymi czynnikami rozwoju nadwagi i otyłości. W jaki sposób? Udowodniono, że otyłość uwarunkowana genetycznie może być dla pacjenta mniej groźna w skutkach (mowa o ryzyku chorób sercowo-naczyniowych) niż otyłość spowodowana czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje.

Otyłość a choroby serca

Nadprogramowe kilogramy to ryzyko kardiologiczne. Otyłość to nie tylko większe ryzyko udaru mózgu. Nawaga i otyłość to także spore ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca, niewydolności serca czy arytmii serca. Otyłość powoduje, że serce musi ciężej pracować i pompować więcej krwi.

U osób otyłych często rozwija się cukrzyca typu 2, a w organizmie toczy się przewlekły stan zapalny, który uszkadza naczynia krwionośne. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest otyłość brzuszna. Jest ona diagnozowana u kobiet, u których obwód w pasie wynosi 80 cm lub więcej oraz u mężczyzn z obwodem pasa liczącym minimum 94 cm. Istnieje jednak dobra wiadomość – leczenie otyłości i dbanie o prawidłową masę ciała zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe.

nadwaga a choroby serca

Jak schudnąć dla zdrowia serca?

Odpowiednia dieta i ruch to podstawa walki z nadwagą oraz otyłością. Nie oznacza to jednak, że musisz żywić się kiełkami i zadomowić się na siłowni. Wykorzystaj moc małych kroków i stopniowo wprowadzaj zdrowe nawyki do swojego życia. Nie dość, że dasz sobie czas, aby się do nich przyzwyczaić, to unikniesz zniechęcenia i efektu jo-jo. Jak schudnąć dla zdrowia serca? Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci radość – może to być jazda na rowerze, szybki spacer lub pływanie, pilates. Ruszaj się regularnie. Trening nie musi być intensywny. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, dopasowana do Twojej kondycji i stanu zdrowia. W razie potrzeby wybierz się na konsultację do trenera personalnego, który pomoże Ci ułożyć plan treningowy.

Zagadnienie nadwaga a zdrowie serca jest też ściśle związane z dietą. Zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie królowały warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, chudy drób i nabiał. Sięgaj po zdrowe tłuszcze – orzechy, oliwkę z oliwek. Nawadniaj organizm, ogranicz spożycie cukru i soli, a także picie alkoholu. Nie masz pomysłu na jadłospis? Skorzystaj z porady dietetyka. Specjalista obliczy także Twoje zapotrzebowanie energetyczne – bardzo często jest tak, że wydaje się nam, że jemy mało, ale sięgamy po kaloryczne produkty bez wartości odżywczych. Twój organizm nie otrzymuje błonnika pokarmowego i witamin, za to Twoje ciało zbiera dodatkową tkankę tłuszczową.

Diagnostyka i leczenie otyłości

Czy z problemem nadwagi można udać się do kardiologa? Tak. Kardiolog to specjalista, który skieruje Cię na odpowiednie badania, aby ocenić kondycję Twojego serca i oszacować ryzyko wystąpienia chorób układ krążenia mogących mieć związek z nadwagą.

W Premium Medical przyjmuje doświadczony kardiolog w Warszawie, który zapewnić Ci odpowiednią opiekę medyczną na każdym etapie diagnostyki i ewentualnego leczenia. W ramach kontroli stanu zdrowia warto skorzystać z naszych pakietów badań. To odpowiednio skompletowana lista badań wraz z konsultacjami u specjalistów. Przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet badań kardiologicznych dla diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych oraz pakiet leczenia nadwagi i otyłości, dzięki któremu pod okiem specjalistów wprowadzisz do swojego życia zdrowe nawyki. W Premium Medical przyjmuje Lek. Wiktoria Lewandowska – lekarz internista specjalizująca się w pomocy pacjentom z otyłością.

Leczenie otyłości to nie tylko ruch i dieta. To bardzo często także farmakologia, a w niektórych przypadkach również leczenie chirurgiczne. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli masz nadwagę i odczuwasz dolegliwości ze strony układu krążenia, umów się do specjalisty. Kiedy iść do kardiologa? Zadyszka, gorsza tolerancja wysiłku, zaburzenia rytmu serca czy problemy z ciśnieniem krwi to jedne z objawów, których nie wolno lekceważyć.

Pamiętaj, że negatywny wpływ nadwagi na serce to proces, który można zatrzymać. Wprowadź do swojego życia kilka zmian – jesteśmy tu po to, aby Ci w tym pomóc!

Bibliografia

  • Otyłość uwarunkowana genetycznie mniej groźna dla serca, termedia.pl, data dost. 24.01.2025 r.
  • Otyłość chorobą współczesności, dbajoserce.pl, data dost. 24.01.2025 r.
  • Agata Bogołowska-Stieblich, Marek Tałała, Otyłość a choroby układu sercowo-naczyniowego [w:] Postępy Nauk Medycznych, t. XXVI, nr 5B, 2013.
Dlaczego nadwaga i otyłość są groźne dla serca?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy