Problemy z tarczycą – jakie badania na tarczycę wykonać?

Niewielki gruczoł o dużych możliwościach – to właśnie tarczyca. Wszelkie zaburzenia w jej pracy znacząco wpływają na cały organizm i Twoje samopoczucie. W ramach profilaktyki zaleca się wykonywanie badań na tarczycę raz w roku. Jeśli jesteś w trakcie leczenia lub diagnostyki lista badań może być dłuższa, a ich częstotliwość większa.

Jaka jest rola tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi. Jest to bardzo dobrze ukrwiony gruczoł wydzielania wewnętrznego. Do jego zadań należy produkcja hormonów wpływających na przemiany metaboliczne w organizmie – T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna). Trzecim hormonem jest kalcytonina, która bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu.

Wszelkie zaburzenia w pracy tarczycy to Twoje gorsze samopoczucie, problemy z koncentracją, utrzymaniem prawidłowej masy ciała, kondycją skóry, włosów. Od tego, jak funkcjonuje tarczyca, zależy również cykl miesiączkowy czy kwestie płodności. Aby sprawdzić pracę narządu, wykonaj badania na tarczycę. Jak powinna wyglądać diagnostyka?

Hormony tarczycy – badanie z krwi

Badania laboratoryjne to jeden z podstawowych elementów diagnostyki zdrowotnej. Są one szybkie, praktycznie bezbolesne (odczujesz jedynie lekkie ukłucie) i pozwalają na otrzymanie wyniku w krótkim czasie.

Zastanawiasz się, jakie badania na tarczycę możesz wykonać? Możesz zdecydować się na pojedyncze badanie hormonu tarczycy lub wykupić pakiet tarczycowy. W ramach profilaktyki, gdy nie masz żadnych objawów zdrowotnych, wystarczy raz w roku sprawdzić kilka parametrów – TSH, fT3 i fT4. Kompleksowe badanie tarczycy obejmuje oznaczenie także przeciwciał – anty-TPO, anty-TG oraz anty-TRAb.

Gdy jesteś w trakcie diagnostyki, lekarz może Ci zalecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, w tym morfologię krwi, lipidogram, oznaczenie elektrolitów, jodu, glukozy, badanie moczu.

Badania na tarczycę – co oznaczają poszczególne skróty?

Nie wiesz, jakie badanie na tarczyce kryje się pod tajemniczo brzmiącymi skrótami? Spieszymy z podpowiedziami!

TSH

Podstawą diagnostyki tarczycy jest badanie TSH. To hormon przysadki mózgowej, który napędza tarczycę do pracy. Gdy wynik odbiega od normy, wskazuje na zaburzenia pracy gruczołu. Powodem takiej sytuacji może być m.in. nieodpowiednia dieta, stres czy rozwój choroby.

fT3 i fT4

Badania sprawdzają normy aktywnej, wolnej trójjodotyroniny (fT3) oraz aktywnej, wolnej tyroksyny (fT4). Nadmierna produkcja hormonów może być związana z rozwojem nadczynności tarczycy. Badania wskazują na wyższe wartości fT3 i fT4, przy jednocześnie niskim TSH. Objawami choroby są m.in. chudnięcie, przyspieszone bicie serca, uczucie ciepła, nadpobudliwość i drżenie rąk. Nadczynność tarczycy bardzo często ma podłoże autoimmunologiczne i jest powiązane z chorobą Gravesa-Basedowa.

Zmniejszenie wydzielania hormonów tarczycy sugeruje z kolei niedoczynność tarczycy. Badania wykazują wyższy poziom TSH i niskie fT3 oraz fT4. Objawami chorobą są m.in. przybieranie na wadze, uczucie zimna, sucha skóra czy niskie ciśnienie tętnicze krwi. Przyczyną niedoczynności tarczycy może być choroba Hashimoto.

Dowiedz się więcej na temat nadczynności i niedoczynności tarczycy.

anty-TPO

Czyli oznaczenie przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej – to badanie na tarczycę jest kluczowe w diagnostyce chorób autoimmunologicznych, w tym Hashimoto. Podwyższony poziom tych przeciwciał jest także notowany w przebiegu innych chorób, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów.

anty-TG

Czyli oznaczenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie. Podwyższony poziom występuje przy chorobach autoimmunologicznych tarczycy, jak i może być związany z chorobą nowotworową tego gruczołu.

anty- TRAb

To badanie tarczycy pozwala ocenić poziom przeciwciał przeciwko receptorowi TSH. Jest kluczowe w diagnostyce choroby Gravesa-Basedowa. Wysoki poziom przeciwciał może powodować także problemy z miesiączką i zajściem w ciążę.

jakie badanie na tarczyce

Obrazowe badania na tarczycę

Uzupełnieniem badań z krwi i oznaczeniu hormonów oraz przeciwciał tarczycowych są badania obrazowe i inwazyjne. Jakie badanie na tarczycę będzie najlepszym wyborem? Wszystko zależy od tego, co Ci dolega i jaki jest cel badania.

USG tarczycy to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić wielkość, położenie i kształt gruczołu. W trakcie diagnostyki można wykryć również zmiany patologiczne – guzy i torbiele. Inne badanie tarczycy to biopsja. W jej ramach przy pomocy cienkiej igły pobierany jest materiał komórkowy z podejrzanej zmiany do badania histopatologicznego. Badanie jest przeprowadzane w celu potwierdzenia lub wykluczenia złośliwego charakteru zmiany.

Aby zobrazować tarczycę i wykryć niektóre jej choroby lub przyczyny ich rozwoju, może Ci zostać zlecone m.in. badanie rentgenowskie klatki piersiowej lub scyntygrafia tarczycy.

Ile kosztuje badanie na tarczycę?

Cena badania jest uzależniona od jego rodzaju. Badania na tarczycę z krwi to zazwyczaj koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych za oznaczenie jednego parametru. Droższe są badania obrazowe – cena za badanie wraz z konsultacją wynosi kilkaset złotych. Jeśli chcesz wykonać niezbędną diagnostykę w ramach profilaktyki zdrowotnej lub oceny postępów leczenia, warto wykupić pakiet badań na tarczycę. Nie dość, że dokładnie się przebadasz, to na dodatek cena za pakiet tarczycowy jest niższa, niż wykonywanie wszystkich badań osobno.

Kompleksowe badanie tarczycy w Premium Medical Warszawa

Chcesz sprawdzić hormony tarczycy? Zapisać się na USG tarczycy? Skorzystaj z naszej oferty! Prywatna klinika Premium Medical to szybkie wizyty bez kolejek i możliwość wykonania badań z krwi na miejscu w naszym laboratorium. Wyniki badań odbierzesz osobiście lub online, jak wolisz. Zapraszamy także na konsultacje lekarskie u doświadczonego endokrynologa. Ceny za poszczególne badania i wizyty u specjalistów są udostępnione w zakładce cennik na naszej stronie.

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty. Bez problemu dopasujesz termin badania do swoich planów i obowiązków. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Problemy z tarczycą – jakie badania na tarczycę wykonać?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy