Przeszczep włosów – porównanie metod DHI/ FUE/ FUT

Transplantacja włosów to skuteczny sposób na wyeliminowanie problemu przerzedzającej się fryzury. Pacjenci decydujący się na zabieg mogą wybrać jedną z kilku technik przeszczepu. Każda z nich jest nieco inna, dlatego warto poznać ich charakterystyki. Na czym polega przeszczep włosów metodą DHI, FUE oraz FUT?

Bezpieczna transplantacja włosów

Przeszczep włosów to zabieg, który powinien być wykonywany przez doświadczony i odpowiednio przeszkolony personel medyczny. Każdorazowo przed zabiegiem pacjent musi przejść odpowiednie badania diagnostyczne, pozwalające określić skalę problemu łysienia i skuteczny sposób terapii. Przez wiele lat przeszczep włosów był wykonywany metodą FUT lub FUE. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się znacznie zaawansowana i bezinwazyjna metoda DHI, która jest dostępna w ofercie Premium Medical. Jeśli zastanawiasz się nad przeszczepem włosów, koniecznie poznaj odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań przed transplantacją. Dowiedz się też, co lepsze i którą metodą wybrać?

Co to jest metoda FUT?

FUT, czyli chirurgia paskowa, to metoda przeszczepu wiążąca się z dużą ingerencją w skórę głowy pacjenta. Na czym polega dokładnie? Przeszczep włosów metodą FUT opiera się na usunięciu paska skóry o długości 20-25 cm, zwykle pobranego z tyłu lub bocznej części głowy. Podczas zabiegu dochodzi do przecięcia skóry, mięśni, nerwów oraz naczyń krwionośnych. To z kolei wpływa na większe ryzyko powikłań po przeszczepie, wystąpienia blizn. Z wyciętego paska skóry wydobywane są mieszki włosowe. Są one przetwarzane przy pomocy pęsety, obcinaka oraz mikroskopu, co może powodować częściowe uszkodzenia graftów. Mieszki włosy są wszczepiane do obszaru biorczego jeden po drugim, warto jednak dodać, że specjalista wykonujący przeszczep włosów metodą FUT ma pewne ograniczenia w dobraniu kąta i głębokości implantacji, co wpływa na mniejszą naturalność uzyskanego efektu.

Co to jest metoda FUE?

Drugą z technik transplantacji jest przeszczep włosów metodą FUE, czyli ekstrakcja jednostki pęcherzykowej. I w tym przypadku transplantacja ma dwa etapy, jednak mieszki włosowe są wyjmowanie bezpośrednio ze skóry pacjenta, bez konieczności wycinania paska skóry głowy, a następnie wprowadzane do utworzonych otworów w miejscu przerzedzania się pasm. W tym celu stosuje się narzędzia o średnicy od 1,2 do 1,5 mm, co wpływa na wielkość tworzonych otworów i może spowodować krwawienia i pojawienie się ran. Mieszki włosowe wymagają przetworzenia, są zatem narażone na powstanie ewentualnych uszkodzeń. Grafty są wprowadzane stopniowo do stworzonych otworów w okolicy biorczej, jednak pełne kontrolowanie głębokości implantacji oraz umieszczanie mieszków pod danym kątem nie jest możliwe. Przeszczep włosów metodą FUE jest mniej inwazyjny od metody FUT, jednak wciąż charakteryzuje się pewnymi niedociągnięciami, wpływającymi na komfort pacjenta i efekty transplantacji.

Co to jest metoda DHI?

Przeszczep włosów metodą DHI to obecnie najbardziej zaawansowana metoda transplantacji włosów. W trakcie zabiegu stosowany jest specjalny implantator, pióro Choi, charakteryzujące się średnicą o wielkości 1 mm lub mniej. Jest to bezpośrednia implantacja włosów. Zabieg pozwala na wykonywanie jednocześnie 2 etapów przeszczepu, mieszki włosowe są pobierane i wszczepiane bezpośrednio jeden po drugim. Jest to zatem zmodyfikowana odmiana techniki, jaką jest przeszczep włosów metodą FUE. Co ważne, mieszki włosowe nie są przetwarzane, więc ich ryzyko uszkodzenia jest praktycznie zerowe. Specjalista wykonujący zabieg przy użyciu pióra Choi ma znacznie lepszą precyzję ruchów, co pozwala na określenie kąta, kierunku i głębokości implantacji. Ryzyko krwawienia oraz urazów głowy jest minimalne, a proces gojenia się skóry szybszy (przeczytaj więcej na ten temat).

Przeszczep włosów w Premium Medical

Na pytanie, co lepsze – przeszczep DHI, FUE czy FUT, zawsze wskazujemy na rozwiązania nowoczesne, wiążące się z mniejszym dyskomfortem u pacjenta i zapewniające oczekiwane efekty. Przeprowadzany w naszej klinice przeszczep włosów metodą DHI to obecnie najlepszy i co również ważne mało inwazyjny zabieg dla osób z problemem łysienia. Transplantacja tą techniką jest wykonywana przez lekarzy przeszkolonych w Akademii DHI, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa podczas zabiegu oraz naturalnych efektów przeszczepu. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane przeszczepem włosów do umówienia wizyty i konsultacji z naszymi specjalistami w dziedzinie leczenia problemu wypadania włosów.

Przeszczep włosów – porównanie metod DHI/ FUE/ FUT
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy