Dlaczego sportowcy powinni przeprowadzać regularne badania kontrolne?
Kiedy masz kolejny trening? A badania kontrolne? Ustalając harmonogram zajęć sportowych, nie zapominaj o swoim zdrowiu i zapisz się na badania profilaktyczne. Sportowiec amator również powinien je wykonywać regularnie. Sprawdź wydolność organizmu, zmniejsz ryzyko kontuzji i osiągaj wymarzone sportowe cele pod opieką specjalistów.
Jak sport wpływa na zdrowie człowieka?
Pierwsze treningi są najtrudniejsze. Musisz się zmobilizować, pojawiają się ograniczenia i zakwasy, na dodatek Twój organizm jest zmuszony do nagłego i zazwyczaj sporego wysiłku. W trakcie treningu Twój oddech przyspiesza, wraz ze zwiększeniem tętna szybciej krąży krew. Wzrasta ciśnienie. Z potem tracisz elektrolity, ruch przyspiesza także zużycie glukozy.
Po treningu jesteś zmęczony, ale Twoje samopoczucie jest dobre – w końcu aktywność fizyczna zwiększa produkcje endorfin, czyli hormonów szczęścia. Relacja sport a zdrowie? Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób układ krążenia (u wielu sportowców docelowo obniża się ciśnienie i tętno), poprawia kondycję, modeluje ciało. Czujesz się silniejszy, skutecznie walczysz ze stresem. Mówi się, że sport to zdrowie, ale nie zawsze tak jest w przypadku zawodowców, którzy narażają swój organizm na intensywny, niekiedy nawet ekstremalny wysiłek. Ryzyko niesie ze sobą także sport uprawiany amatorsko.
Czy sport wyniszcza zdrowie?
Umiarkowana aktywność fizyczna – nie. Jednak w nadmiarze każdy rodzaj aktywności niesie ze sobą ryzyko kontuzji i urazów, a nawet i mikrourazów, które w końcu mogą o sobie dać znać i wymagać leczenia. Ryzyko jest tym większe, im intensywniej ćwiczysz lub zapominasz o regeneracji. Sport to także ryzyko odwodnienia, niedoborów elektrolitów. Jeśli chcesz osiągnąć sporo i to w krótkim czasie, Twój układ krążenia też może się zbuntować – astma wysiłkowa, niewydolność serca to niektóre z możliwych powodów wizyt sportowców amatorów u kardiologa.
Sport może nieść ze sobą pewne zagrożenia w przypadku osób, które mają niezdiagnozowane choroby, zwłaszcza choroby serca czy cukrzycę. Tutaj kluczowe są badania wstępne dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem, a także badania kontrolne sportowców pozwalające określić aktualny stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie oraz zmodyfikować trening.
Relacja sport a zdrowie jest szczególnie ważna u osób, które leczą się na przewlekłe schorzenia, są po operacjach, przeszli zawał. Aktywność fizyczna jest im także zalecana, jednak pod kontrolą lekarza. W takim przypadku badania profilaktyczne sportowca amatora mają na celu określić właściwy moment na powrót do sportu, ustalić dawkę i intensywność ruchu czy wreszcie kontrolować wpływ aktywności fizycznej na zdrowie pacjenta.
Jak dbać o zdrowie sportowca?
Przede wszystkim należy dopasować formę i intensywność treningu do możliwości organizmu. Aby utrzymać wydolność fizyczną i zmniejszyć ryzyko kontuzji, nie można zapominać o czasie na regenerację i odpoczynek. Kluczowym elementem w dbaniu o zdrowie sportowca jest dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu.
Aktywność fizyczna może skutkować zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminy i minerały. Niedobór poszczególnych składników odżywczych bywa powodem spadku efektywności treningu i regeneracji po nim, może również prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Przykładowo, zbyt mała dawka witaminy D3 osłabia kości, co zwiększa ryzyko kontuzji, a niedobory magnezu mogą skutkować skurczem mięśni. U wielu sportowców jest większe zapotrzebowanie na elektrolity, kwas foliowy czy witaminę B12 – jednak, aby rozpocząć ich ewentualną suplementację, należy sprawdzić ich poziom prostym badaniem z krwi.
Badania kontrolne sportowców to ważny element w dbaniu o zdrowie. Jeśli lubisz się ruszać hobbistycznie, startujesz w maratonach, zawodach dla amatorów – nie zapominaj o wizycie u lekarza.
Jakie badania powinien wykonywać sportowiec?
Aby mieć pewność, że nic Ci nie dolega, a większa niż dotychczas dawka ruchu nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie, wykonaj badania profilaktyczne. Sportowiec powinien regularnie wykonywać podstawowe badania laboratoryjne, w tym morfologię, oznaczenie poziomu glukozy, elektrolitów, próby wątrobowe czy badanie moczu.
W Premium Medical przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny pakiet sportowca, a nim niezbędne badania z krwi i moczu, które wykonasz w naszym laboratorium. Jednak badania laboratoryjne to niejedyny element diagnostyki. Koniecznie sprawdź kondycję swojego serca i umów się na konsultację u specjalisty. W naszym centrum przyjmuje doświadczony kardiolog w Warszawie.
Jakie badania dla sportowców amatorów wykonuje kardiolog?
Diagnostyka obejmuje kilka nieinwazyjnych badań. Mowa o EKG spoczynkowym i wysiłkowym oraz USG serca. Są to badania, które oceniają budowę i pracę serca, a także jego reakcję na wysiłek fizyczny. Pozwalają wykryć ewentualne wady i choroby, stany zapalne. Dzięki takiej diagnostyce lekarz może w porę zareagować, jeśli Twój trening jest zbyt intensywny i obciąża serce.
Sportowiec u kardiologa – dobry wybór!
Jakie badania dla sportowca są jeszcze zalecane?
Jeśli sport, to i badania ortopedyczne, które sprawdzą Twój narząd ruchu. Specjalista oceni Twoją postawę ciała, zakres ruchu i predyspozycję do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Z kolei badania kontrolne sportowców u ortopedy pozwalają ocenić stan zdrowia po kontuzji czy zabiegu i ustalić powrót do trenowania. Diagnostyka ortopedyczna może obejmować badania USG, RTG, TK czy RM.
Niektóre badania profilaktyczne dla sportowca mogą być nieoczywiste, jak chociażby przegląd jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że stan zdrowia zębów, w tym próchnica i stany zapalne, wpływają na mięsień sercowy i mogą prowadzić do powikłań.
Badania dla osób aktywnych fizycznie
Jak często się badać? Regularnie, minimum raz w roku. Wyniki badań nie tylko odzwierciedlają Twój stan zdrowia, ale i pozwalają określić postępy w trenowaniu, jak chociażby zwiększenie wydolności serca.
Zgłoś się także do specjalisty, jeśli pojawiły się objawy, które Cię niepokoją, np. bóle ciała, duszności, spadek wydolności organizmu, przewlekłe zmęczenie, utrzymujące się bóle mięśni czy stawów. Nie lekceważ także pozornie drobnych urazów – niewyleczone mogą skutkować poważniejszą kontuzją.
Premium Medical to nie tylko profilaktyka zdrowia sportowców, ale także diagnostyka i leczenie urazów oraz chorób. Nasi specjaliści przeprowadzają m.in. terapię osoczem bogatopłytkowym u pacjentów z przeciążeniami stawów czy kolanem biegacza.
Skorzystaj z pakietu sportowca lub umów się na konsultację do wybranego specjalisty – wybierz termin wizyty online lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Zapraszamy!
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)