Jakie badania powinna zrobić kobieta po 30. roku życia?

Dla wielu kobiet 30. urodziny są przełomowym wydarzeniem. Jesteś w sile wieku. Możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym, być może zostałaś także mamą. Masz sporo obowiązków i planów na przyszłość, ale czy w Twoim kalendarzu znajdzie się miejsce na badania kontrolne? Profilaktyka dla kobiet po 30. to w większości nieinwazyjne badania. Zajmują chwilę, a mogą uratować Ci życie. Nie wiesz, na jaką diagnostykę postawić? Sprawdź, jakie badania dla kobiet po 30. roku życia są zalecane. Zapraszamy także do skorzystania z naszych usług – przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawe pakiety zdrowotne!

Zdrowie kobiet 30+

Obawiałaś się swoich 30. urodzin? Niepotrzebnie! Ba, być może obecnie masz najlepszy czas w swoim życiu. Czerpiesz z tego, co nauczyłaś się do tej pory i śmiało myślisz o przyszłości. Nie da się ukryć, że zmienia się także Twoje ciało i potrzeby organizmu. Spada produkcja kolagenu i elastyny, co jest widoczne w kondycji skóry. Jeśli zarwiesz noc, dłużej odczuwasz tego skutki. Zwalnia też Twój metabolizm – pozbycie się dodatkowych kilogramów nie przychodzi z taką łatwością, jak kiedyś.

Kobieta po trzydziestce ma doskonałą okazję do tego, aby wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki. Od Twoich aktualnych działań będzie zależeć m.in. to, czy Twoje mięśnie niedługo osłabną, a tkankę mięśniową zastąpi tkanka tłuszczowa. Profilaktyka dla kobiet po trzydziestce to tak naprawdę kilka prostych, ale ważnych nawyków. Mowa o regularnych posiłkach, zdrowej diecie, aktywności fizycznej i śnie. Nie zapominaj także o kontroli stanu zdrowia pod okiem specjalistów. Badania dla kobiet po 30. obejmują przede wszystkim badania laboratoryjne z krwi i z moczu, badania USG i konsultacje u specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Lista nie jest długa, wystarczy, że poświęcisz na jej realizację kilka godzin. Tylko tyle i aż tyle w przeciągu roku. Zapewniamy, że warto.

Profilaktyka 30 plus

Z pewnością potrafisz wymienić podstawowe badania kontrolne, o których powinien pamiętać każdy z nas – morfologia, glukoza, przegląd stomatologiczny czy badanie moczu to szybka diagnostyka dla każdego. Jednak profilaktyka dla kobiet po trzydziestce powinna uwzględniać także potrzeby pacjentek z tej grupy wiekowej i ryzyko rozwoju chorób określanych potocznie mianem kobiecych.

Twoje zdrowie i samopoczucie są w sporej części uwarunkowane przez hormony. U kobiet po 30. poziom hormonów płciowych może już zacząć spadać. U niektórych pań pojawiają się cykle bezowulacyjne. Zdarza się także, że w tej grupie wiekowej są pacjentki ze zdiagnozowaną przedwczesną menopauzą.

Na co chorują kobiety? Jednymi z chorób, na które cierpią kobiety, są te związane z układem rozrodczym. Począwszy od infekcji układu moczowego, poprzez endometriozę, aż po raka jajnika czy szyjki macicy. Wiele kobiet zmaga się z chorobami tarczycy, układu pokarmowego.

Zalecane badania dla kobiet po 30. roku życia to nie tylko podstawowe badania kontrolne, ale właśnie także diagnostyka w kierunku nowotworów kobiet.

Sprawdź, jakie są najczęstsze nowotwory kobiet i mężczyzn.

jakie badania dla kobiet po 30 roku życia

Jakie badania profilaktyczne po 30. warto zrobić?

Zacznijmy od wizyty w laboratorium. Badania krwi po 30. roku życia obejmują przede wszystkim morfologię, glukozę, lipidogram, OB, elektrolity. Warto także sprawdzić poziom witamin (D i B12), poziom hormonów tarczycy, próby wątrobowe i zbadać kreatyninę. W ogólnej ocenie zdrowia przydatne jest także badanie moczu.

Czas na badania obrazowe. Raz w roku zapisz się na USG piersi, cytologię oraz badanie ginekologiczne. Te badania to obowiązkowa diagnostyka, którą każda kobieta powinna zrealizować. Są one pierwszym wyborem w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jajnika. Jeśli jesteś obciążona rodzinnie lub masz mutacje genów BRCA1/BRCA2 lekarz może zadecydować o częstszym wykonywaniu powyższych badań.

Badania dla kobiet po 30. to także USG jamy brzusznej. Wykonuj je raz na dwa lata lub częściej, jeśli Twój stan zdrowia tego wymaga. Raz w roku skontroluj znamiona u dermatologa. W trosce o zdrowe zęby odwiedzaj stomatologa co 6 miesięcy.

Jakie badania po trzydziestce warto zrobić dodatkowo? Jeśli palisz, rozważ kontrolę układu oddechowego. Polecanymi badaniami w tym kierunku są spirometria oraz pletyzmografia. Obie metody diagnostyczne są zawarte w naszym pakiecie badań pod nazwą monitoring zdrowia dla kobiet.

Co kilka lat wykonaj RTG klatki piersiowej. Polecamy Ci także odwiedzić w ramach kontroli kardiologa i wykonać USG serca oraz EKG.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, lekarz może zalecić Ci szybsze wykonanie badań w kierunku raka jelita grubego.

Badania profilaktyczne 30+ – nie zapomnij o samokontroli!

Badania kontrolne po 30., 40. i w każdym innym etapie życia powinny obejmować także samokontrolę. I nie mamy na myśli jedynie przyjrzenie się swojej diecie czy aktywności fizycznej. Mowa oczywiście o samokontroli piersi. Raz w miesiącu zbadaj swoje piersi – oceń ich budowę, symetrię, kształt i kolor brodawek. Sprawdź, czy nie wycieka z nich płyn. Zwróć uwagę na ewentualne zmiany w kolorze i strukturze skóry piersi, wyglądzie węzłów chłonnych. Wykonaj badanie palpacyjne.

Samobadanie obejmuje również kontrolę znamion. Regularnie sprawdzaj ich wygląd. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli dotychczasowe znamię zacznie krwawić, zmieni kolor, wielkość lub jego brzegi staną się asymetryczne.

Pamiętaj o pomiarze ciśnienia tętniczego. W ramach profilaktyki otyłości i chorób z nią związanych kontroluj swoją wagę i sprawdź obwód pasa.

Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wcześnie wykryta choroba to większa szansa na skuteczne wyleczenie.

Jakie badania po 30. roku życia możesz zrobić w Premium Medical Warszawa?

Premium Medical to klinika z bogatą ofertą usług. W ramach profilaktyki zdrowotnej realizujemy także badania dla kobiet po 30. Skorzystaj z naszego pakietu monitoring zdrowia dla kobiet, w ramach którego wykonasz badania laboratoryjne, obrazowe oraz odbędziesz konsultacje lekarskie u m.in. ginekologa, kardiologa, dermatologa czy dietetyka. Zabierz ze sobą do lekarza mamę lub babcię! Dla pacjentek z tych grup wiekowych przygotowaliśmy pakiet badań dla dojrzałych kobiet. Jeśli zależy Ci na kompleksowej kontroli stanu zdrowia, możesz też umówić się na screening.

Dbanie o siebie to zdrowe nawyki, które warto uzupełnić o badania kontrolne. To, jak teraz potraktujesz swoje zdrowie i ciało, zaowocuje w przyszłości. Zarejestruj się na wizytę w Premium Medical i skorzystaj z pakietu badań – zadzwoń do nas, napisz lub odwiedź nas w klinice. Wspólnie ustalimy plan działania. Do zobaczenia!

Jakie badania powinna zrobić kobieta po 30. roku życia?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy