Jakie badania powinna zrobić kobieta po 50. roku życia?

Menopauza to ważny etap w życiu kobiety. I chociaż Twoje ciało się zmienia, a ilość hormonów płciowych spada, nie zwalnia Cię to z obowiązku profilaktyki zdrowotnej, w tym badań w kierunku chorób kobiecych. Jakie badania dla kobiet po 50. roku życia warto wykonać? 

Na co chorują kobiety?

Na początek ważna wiadomość – kobiety badają się chętniej i częściej niż mężczyźni. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki zdrowotnej to powód do radości. Niestety, wiele kobiet po pięćdziesiątce uważa, że może odpuścić badania kontrolne, zwłaszcza w kierunku chorób kobiecych, jak rak szyjki macicy czy rak jajnika.

Jak wygląda zdrowie kobiet po 50. roku życia? Dla większości pań to etap menopauzy i związanych z nią zmian w organizmie. Pojawiają się problemy z suchością pochwy, spadkiem libido, wahania nastroju, napady gorąca czy nadprogramowe kilogramy. Kobieta po pięćdziesiątce ma większe ryzyko rozwoju chorób naczyniowo-sercowych. Wiek jest także jednym z czynników ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Oprócz niego często diagnozowanymi nowotworami u kobiet jest nowotwór piersi, płuc, jajnika, szyjki macicy i trzonu macicy. Kobiety częściej niż mężczyźni mają choroby tarczycy, zmagają się z osteoporozą czy żylakami.

Dowiedz się, jakie są najczęstsze nowotwory kobiet i mężczyzn.

50. urodziny to także doskonały moment na zajęcie się sobą. Do tej pory z pewnością Twój czas wypełniała przede wszystkim praca i rodzina. Problemy bliskich. Czas, żeby postawić na siebie. Dbanie o siebie to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Zapisz się już dzisiaj na badania dla kobiet po 50. Szybka profilaktyka może uchronić Cię przed poważniejszymi powikłaniami zdrowotnymi.

Profilaktyka 50 plus – badania przesiewowe

Wiele pacjentek chce wykonać badania kontrolne, ale nie wie jakie. Spieszymy z podpowiedzią! Możesz skorzystać z badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Mowa o kolonoskopii, którą zaleca się wykonać po 50. urodzinach. Jeśli wszystko będzie w porządku, kolejne badanie czeka Cię za 10 lat. Jeśli masz objawy lub jesteś obciążona rodzinnie, harmonogram badania ustala lekarz.

Kolejne badanie przesiewowe, na które powinna zapisać się kobieta po 50. roku życia, to mammografia piersi. Wykonuj ją regularnie co 2 lata lub według zaleceń lekarza. Jest to cenna diagnostyka w kierunku raka piersi. U kobiet młodszych przeprowadza się przede wszystkim USG piersi, a jest to związane z różnicą w budowie piersi. Pacjentki młodsze mają często tzw. gęste piersi, o budowie gruczołowej. Wraz z wiekiem dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej.

Profilaktyka dla kobiet po 50. to także kontynuacja badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Cytologię wykonuj raz na 3 lata lub według wskazań lekarza.

Jakie dodatkowe badania kontrolne po 50. warto zrobić?

Badania krwi po 50. roku życia

Badania laboratoryjne to jedne z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej. Są szybkie i stosunkowo tanie, a mogą ocenić Twój ogólny stan zdrowia i wskazać obszary wymagające szerszej diagnostyki. Kobieta po pięćdziesiątce powinna raz w roku wykonać podstawowe badania z krwi. Są to morfologia, glukoza, lipidogram. Warto sprawdzić także elektrolity, oznaczyć OB i CRP wykrywające stany zapalne w organizmie.

Ważne badania dla kobiet po 50. to przede wszystkim oznaczenia poziomu hormonów. Spory wpływ na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie mają TSH, FSH, estradiol, prolaktyna i progesteron.

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zakrzepicy żylnej. Jeśli masz widoczne żylaki, skłonność do siniaków i krwiaków, koniecznie zwróć na to uwagę. Nie wiesz, jakie badania zrobić? Po 50. regularnie sprawdzaj D-dimery. Lekarz może także zasugerować wykonanie badania APTT, PT/INR czy fibrynogenu.

Profilaktyka dla kobiet po 50. może obejmować również test ROMA. To nieinwazyjne badanie z krwi wykonywane w diagnostyce raka jajnika.

W ramach badań laboratoryjnych wykonaj także badanie moczu, które pozwoli sprawdzić pracę układu moczowego oraz badanie kału na krew utajoną.

jakie badania dla kobiety po 50 roku życia

Diagnostyka obrazowa – jakie badania po 50. roku życia wykonać?

Diagnostyka ultrasonograficzna to bezbolesne badania. Nie ma przeciwwskazań do ich wykonania. Jakie badania profilaktyczne po 50. warto zrobić? Polecane badania USG to USG jamy brzusznej, tarczycy i USG ginekologiczne. W ramach profilaktyki raka piersi lekarz może także uzupełnić mammografię o USG piersi.

Nie zapominaj o układzie oddechowym. Jeśli palisz, zapisz się na spirometrię. Co 5 lat wykonuj RTG klatki piersiowej. W ramach kontroli u kardiologa zapisz się na USG serca. W ocenie pracy serca zalecane jest przeprowadzenie także badania EKG.

O tych badaniach nie zapominaj!

Odwiedzaj regularnie stomatologa – jeśli nie masz problemu z jamą ustną, wystarczą wizyty co 6 miesięcy. Raz w roku zbadaj znamiona u dermatologa. Zapisz się na kontrolę wzroku u okulisty. Profilaktyka dla kobiet po pięćdziesiątce to także gastroskopia. Badanie endoskopowe, które jest kluczowe w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Możesz wykonać je w znieczuleniu.

50. urodziny i menopauza mają spory wpływ na Twoje kości. Wykonaj badanie densytometryczne, aby sprawdzić gęstość kości. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, czyli samobadanie piersi. Raz w miesiącu oceń ich budowę, kształt i sprawdź palpacyjnie piersi i węzły chłonne.

Jakie badania profilaktyczne po 50. wykonasz w Premium Medical Warszawa?

Zapraszamy wszystkie kobiety po 50. na badania profilaktyczne w naszej klinice! Premium Medical Warszawa to najnowszy sprzęt diagnostyczny, doświadczona kadra medyczna i laboratorium działające na miejscu. Możesz wykonać u nas monitoring zdrowia dla kobiet lub zdecydować się na pakiet badań dla dojrzałych kobiet. W obu przypadkach otrzymasz skierowania zarówno na badania laboratoryjne, jak i obrazowe. Czekają Cię także konsultacje u specjalistów.

Aby sprawdzić swój ogólny stan zdrowia, możesz również wybrać screening. To pakiet badań, które są zalecane dla pacjentów w każdym wieku. Szczegóły oferty znajdziesz na naszej stronie, niezbędnych informacji udzielamy także mailowo, telefonicznie lub osobiście w klinice. Zadbaj z nami o swoje zdrowie!

Jakie badania powinna zrobić kobieta po 50. roku życia?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy