Czym są zmarszczki palacza? Jak powstają i jak im zapobiegać?

Powstawanie i pogłębianie się zmarszczek to jeden z efektów starzenia. Nie oznacza to jednak, że nie masz wpływu na ten proces. Twoje nawyki mogą go przyspieszyć lub opóźnić. Doskonałym tego przykładem są tzw. zmarszczki palacza. I choć ich nazwa wskazuje, że charakterystyczne linie na skórze są skutkiem palenia, to jest to tylko jedna z możliwych przyczyn ich powstawania. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza i co możesz zrobić w domowym zaciszu, aby je zmniejszyć.

Jak powstają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to pionowe zmarszczki zlokalizowane wokół ust, zwłaszcza nad górną wargą. Przyczyną powstawania linii w tej okolicy twarzy jest przede wszystkim aktywność mięśnia okrężnego ust – są to zatem zmarszczki mimiczne. Początkowo płytkie, z czasem utrwalają się i pogłębiają, nadając twarzy poważniejszego wyglądu (sprawdź także, co to są zmarszczki królicze i zmarszczki grawitacyjne). Mięsień okrężny ust pracuje, gdy mówisz, jesz lub ściągasz usta w charakterystyczny dzióbek w chwili stresu. Nie bez znaczenia są także Twoje nawyki. Mowa o pozowaniu do selfie z popularnym ułożeniem ust lub graniu na instrumentach typu flet, saksofon czy harmonijka.

Zmarszczki palacza to naturalny efekt starzenia. Są one widoczne na skórze już po 30. roku życia lub wcześniej. Ich nazwa nawiązuje do palenia papierosów i to właśnie ten nawyk przyczynia się do szybszego powstania linii i bruzd. Chodzi bowiem nie tylko o układanie ust w dzióbek w trakcie zaciągania się papierosem, ale i o negatywny wpływ dymu tytoniowego na skórę. Czy istnieją skuteczne sposoby na zmarszczki palacza

Co na zmarszczki palacza? Zacznij od zmiany nawyków

Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować zmarszczki palacza, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Na pierwszy plan wysuwa się palenie, jednak powstawanie zmarszczek palacza przyspiesza także częste picie przez słomkę, żucie gumy czy nadmierna mimika twarzy. Lubisz się opalać? Zarówno kąpiele słoneczne na zewnątrz, jak i korzystanie z solarium przyspiesza starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Kontroluj także swoją mimikę twarzy w stresujących momentach. Możesz nawet nie mieć świadomości, że pod wpływem emocji zaciskasz usta i układasz je w dzióbek. Napięte mięśnie twarzy dodają Ci powagi, a częste powtarzanie danych ruchów przyczynia się do powstawania linii i bruzd na skórze.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Aby móc dłużej cieszyć się gładką skórą, postaw na działania profilaktyczne. Mowa oczywiście o odpowiedniej pielęgnacji twarzy i dbaniu o swój styl życia. Domowe sposoby na zmarszczki palacza (i każdy inny rodzaj bruzd) to przede wszystkim joga i masaże twarzy. Regularne ćwiczenie mięśni i pozbywanie się ich napięcia przyczynia się do młodszego wyglądu. Efekt uboczny? Relaks! Chroń także skórę przed promieniowaniem UV – codziennie stosuj kremy z filtrami SPF (pamiętaj o ich reaplikacji), noś kapelusze lub czapki z daszkiem.

Skuteczne sposoby na zmarszczki palacza obejmują również codzienną rutynę pielęgnacyjną skóry. Stosuj kosmetyki z antyoksydantami (witaminami C, A i E) w składzie. To właśnie one zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do szybszego procesu starzenia. Jesienią i zimą warto przeprowadzić kurację z retinolem lub retinalem, pamiętając o stopniowym wprowadzeniu tych składników aktywnych w wieczornym schemacie pielęgnacyjnym. Działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające wykazują także: kwas hialuronowy, peptydy czy koenzym Q10. Dbaj o nawodnienie organizmu, odżywiaj się zdrowo i wysypiaj. Nic tak nie odzwierciedla Twojego stylu życia, jak kondycja skóry.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza wokół ust? Poznaj tricki makijażystek

Ciekawe sposoby na zmarszczki palacza można podpatrzeć również u… makijażystek. Kilka prostych tricków sprawi, że zmarszczki staną się mniej widoczne. Jednak warto dodać, że tego typu działania są skuteczne, gdy linie nie są zbyt głębokie. W przeciwnym razie warstwa makijażu, zamiast je przykryć – podkreśli niedoskonałości skóry. Gdy zmarszczki palacza są jeszcze płytkie, odwrócisz od nich uwagę, podkreślając mocniej oczy. Dobrym sposobem na zmarszczki palacza jest też ukrycie linii przy pomocy rozjaśniającego korektora lub zastosowanie wypełniającej bazy przed nałożeniem makijażu.

Jak się pozbyć zmarszczek palacza?

Stosujesz się do powyższych rad, a na Twojej twarzy pogłębiają się zmarszczki? Zabiegi medycyny estetycznej pomogą Ci w szybki sposób uporać się z tym problemem. Obecnie oferta gabinetów jest bardzo zróżnicowana, a same procedury bezinwazyjne i bezbolesne dla pacjentów. Wymieniając najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza, które mają za zadanie zregenerować skórę, warto wskazać przede wszystkim mezoterapię, laseroterapię oraz ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym. Pomocne są również regularnie wykonywane peelingi chemiczne. Wiele osób zastanawia się także , co jest lepsze na zmarszczki palacza. Botox czy kwas? Warto wiedzieć, że wskazanie i działanie obu zabiegów jest inne. Wybierając to, co lepsze na zmarszczki, należy skupić się na aktualnym stanie skóry. 

Botoks

Botoks na zmarszczki palacza jest polecany przede wszystkim w momencie, gdy linie nie są zbyt głębokie. Toksyna botulinowa blokuje napięcie mięśniowe, unieruchamiając mięsień okrężny ust, tym samym zapobiegając ruchom skóry nad nim. Skóra się nie zgina i prostuje, dzięki czemu uzyskujemy efekt jej optycznego wygładzenia i zapobiegamy powstawaniu nowych zmarszczek. Botoks na zmarszczki palacza to szybka i precyzyjna procedura zabiegowa o odwracalnym efekcie. Zabieg możesz powtórzyć, a na jego ostateczne rezultaty należy poczekać ok. 14 dni.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występują w naszym organizmie, wykazująca działanie nawilżające i przyczyniająca się do produkcji kolagenu. Niestety, wraz z wiekiem jego ilość maleje. Kwas hialuronowy to skuteczny sposób na zmarszczki palacza, pozwalający w szybki sposób wypełnić linie i bruzdy. Substancja jest wstrzykiwana, a następnie rozprowadzana po obszarze zabiegowym. Efekt działania kwasu hialuronowego jest widoczny praktycznie natychmiast. Oczywiście z czasem substancja ulega wchłonięciu, a Ty w razie potrzeby możesz powtórzyć zabieg.

Chcesz pozbyć się zmarszczek palacza? Premium Medical to klinika medycyny estetycznej w Warszawie oferująca bogaty wybór nieinwazyjnych zabiegów na zmarszczki. Nasi doświadczeni specjaliści dobiorą dla Ciebie program zabiegowy – umów się na konsultację już dzisiaj i przekonaj się, że młodszy wygląd nie musi być efektem skalpela!

Czym są zmarszczki palacza? Jak powstają i jak im zapobiegać?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy