Co to są królicze zmarszczki. Jak powstają i jak je usunąć?

Powstawanie i pogłębianie się zmarszczek to jeden z etapów starzenia się skóry. Jednak oprócz charakterystycznych linii wokół oczu lub ust, pojawiają się także bruzdy na nosie. To tak zwane zmarszczki królicze (ang. bunny lines). Dowiedz się, co przyspiesza ich powstawanie i jakie zabiegi są skuteczne w ich usuwaniu.

Spis treści

Co to są królicze zmarszczki?

Jak wyglądają zmarszczki królicze?

Co wpływa na proces starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek?

Wygląd skóry a stres oksydacyjny

Jak zlikwidować zmarszczki królicze?

Zabiegi na zmarszczki królicze

Co to są królicze zmarszczki?

Zmarszczki królicze nosa to jeden z rodzajów zmarszczek mimicznych. Ich pojawienie się ma związek z bogatą mimiką twarzy. Gdy się uśmiechasz i marszczysz nos lub mrużysz oczy, mięśnie twarzy kurczą się i rozkurczają, powodując tym samym zagłębienia na skórze. Początkowo zmarszczki mimiczne są jedynie widoczne w momencie aktywacji mięśni twarzy, z czasem pogłębiają się i możesz je zauważyć nawet wtedy, kiedy Twoja twarz jest w stanie spoczynku.

Jak wyglądają zmarszczki królicze?

Zastanawiając się, co to są zmarszczki królicze, można zasugerować się ich nazwą i nawiązaniem do sympatycznego zwierzaka. Zmarszczki królicze na nosie układają się symetrycznie po obu jego stronach, podobnie jak wąsy na pyszczku królika. Linie są umiejscowione w pobliżu wewnętrznych kącików oczu, z czasem mogą sięgać aż do połowy nosa. Królicza zmarszczka ma postać linii pionowej, poziomej lub poprzecznej. Warto dodać, że mianem zmarszczki króliczej określa się także bruzdy poziome u nasady nosa, prostopadłe do lwiej zmarszczki (dowiedz się, co to jest lwia zmarszczka i jak się jej pozbyć).

Co wpływa na proces starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek?

Bogata mimika twarzy to jeden z czynników wpływających na szybsze powstawanie zmarszczek. Jednak oprócz niej można wymienić szereg innych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25 roku życia. Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, a to właśnie one sprawiają, że skóra jest jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona. Naturalne procesy starzenia się mogą być jednak przyspieszone. Bywa i tak, że królicza zmarszczka na nosie pojawia się znacznie szybciej, nawet po 20 urodzinach. Co jest tego przyczyną?

  • Nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV.
  • Błędy w pielęgnacji skóry (m.in. spanie w makijażu, zły dobór kosmetyków).
  • Brak higieny snu.
  • Zanieczyszczenie powietrza.
  • Nieprawidłowy styl życia (stosowanie używek, sięganie po wysokoprzetworzoną żywność).
  • Niestosowanie kremów ochronnych z filtrami SPF.
  • Mrużenie oczu związane z alergią, wadami wzroku lub brakiem ochrony przeciwsłonecznej wzroku.
  • Przewlekłe choroby (w tym choroby tarczycy lub choroby nowotworowe).

Czy wiesz, że skóra składa się w 70% z wody? Odpowiednie nawilżenie twarzy i ciała sprawia, że skóra jest miękka i jędrna. Ma lepsze zdolności obronne i nie ulega podrażnieniom. Aby zadbać o właściwy poziom nawilżenia skóry, nie wystarczy sięgać po kosmetyki nawilżające. Musisz również pamiętać o nawilżaniu skóry od wewnątrz, wypijając wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia. Dowiedz się więcej, na temat tego, dlaczego skóra się starzeje i jak spowolnić ten proces.

Wygląd skóry a stres oksydacyjny

Nie chcesz, aby na Twojej skórze pojawiły się zbyt szybko zmarszczki królicze? Z pewnością słyszałeś kiedyś o terminie „stres oksydacyjny’. Jak się okazuje, odgrywa on kluczową rolę w procesie starzenia. Nasz organizm wytwarza antyoksydanty i utleniacze, czyli tzw. wolne rodniki. O ile antyoksydanty są Twoim sprzymierzeńcem, chroniąc organizm przed chorobami i dbając o ładny wygląd skóry, o tyle wolne rodniki dążą do tego, aby im przeszkodzić. To właśnie one są odpowiedzialne m.in. za starzenie się skóry, uszkadzając jej komórki. Idealna sytuacja to ta, w której jest zachowana równowaga między ilością antyoksydantów i wolnych rodników w organizmie. Antyoksydanty neutralizują utleniacze, chroniąc organizm przed ich szkodliwym działaniem.

Niestety, wolne rodniki mogą się namnażać. Przyczynia się do tego m.in. niewłaściwy tryb życia, stres, smog czy promieniowanie UV. Gdy utleniaczy jest zbyt dużo, mówimy o stresie oksydacyjnym. Wraz z jego pojawieniem się, skóra traci swoją tarczę ochronną i zaczyna się szybciej starzeć. Jeśli nie chcesz, aby królicza zmarszczka lub kurze łapki na twarzy pojawiły się zbyt wcześnie, zadbaj o poziom antyoksydantów w organizmie. Znajdziesz je w pożywieniu. Sięgaj po produkty bogate w witaminy A, C, E. To silne antyoksydanty, wymiatające wolne rodniki z organizmu. Te same witaminy są równie skuteczne w pielęgnacji skóry – kosmetyki z ich dodatkiem to propozycje dla osób w każdym wieku.

Jak zlikwidować zmarszczki królicze?

Choć początkowo zmarszczki królicze są płytkie i być może nawet nadają twarzy dziewczęcej aury, z czasem się pogłębiają i sprawiają, że wyglądasz o kilka lat starzej. Nie czekaj, działaj! Królicza zmarszczka, jak każda inna zmarszczka mimiczna, jest łatwiejsza do całkowitego usunięcia, kiedy nie jest zbyt głęboka. W poprawie stanu skóry pomoże Ci wspomniana dieta bogata w antyoksydanty i nawodnienie organizmu. Do tego masaże twarzy, które rozluźniają mięśnie i poprawiają krążenie skóry, dotleniając ją i przyczyniając się do lepszego wchłaniania składników odżywczych z kosmetyków. No właśnie, kosmetyki. Wybieraj te z witaminami A, C i E w składzie. Skuteczne w spłycaniu zmarszczek króliczych i innych są także śluz ślimaka, peptydy, koenzym Q10 czy wąkrotka azjatycka.

Zabiegi na zmarszczki królicze

Medycyna estetyczna to skuteczne rozwiązanie z problemem starzenia się skóry. Jeśli chcesz zlikwidować króliczą zmarszczkę, masz do wyboru szereg małoinwazyjnych zabiegów, jak chociażby te z użyciem lasera czy kwasu hialuronowego. Szybkie efekty zapewni Ci botox. Zmarszczki królicze stają się płytsze już po kilku dniach, a na ostateczny rezultat zabiegu i wygładzenie skóry musisz zaczekać ok. 14 dni.

Botoks na zmarszczki królicze to zabieg krótki, trwający 15-20 minut. Można go przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Podanie odpowiedniej ilości toksyny botulinowej w zmarszczki blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Oznacza to, że mięśnie się nie kurczą, a tym samym nie zmuszają skóry do pracy i ciągłego kurczenia się oraz rozkurczania. Skóra jest gładsza, a Ty zyskujesz młodszy, promienny wygląd.

Jeśli chcesz umówić się na botoks w Warszawie, zapraszamy Cię do skorzystania z oferty Premium Medical. Doświadczeni lekarze zadbają o to, aby Twoja skóra odzyskała swój blask, a zmarszczki stały się niewidoczne. Botoks to zabieg o charakterze odwracalnym. Praca mięśni stopniowo wraca do normy, dlatego po upływie ok. 6 miesięcy możesz zdecydować się na powtórzenie iniekcji.

Co to są królicze zmarszczki. Jak powstają i jak je usunąć?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy