Kurze łapki – estetyczny problem, który można załagodzić

Pogłębiające się linie na twarzy to naturalny efekt starzenia się skóry. Wraz z wiekiem organizm produkuje mniej włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego, będących sprzymierzeńcem jędrnej, gładkiej cery. Najwcześniej na twarzy pojawiają się tzw. zmarszczki mimiczne. Jednym z ich rodzajów są kurze łapki. Zmarszczki te są już widoczne ok. 25. roku życia, choć należy pamiętać, że wpływ na proces starzenia się mają nie tylko geny, ale i nasz styl życia.

Spis treści

  1. Jak wyglądają kurze łapki pod oczami?
  2. Dlaczego mam kurze łapki? Sprawdź, co przyspiesza proces starzenia się skóry
  3. Co na kurze łapki?
  4. Czym wypełnić kurze łapki?

Jak wyglądają kurze łapki pod oczami?

Kurze łapki to zmarszczki zlokalizowane w zewnętrznym kąciku oka – cienkie linie układają się wokół niego promieniście. Początkowo zmarszczki są widoczne tylko wtedy, kiedy się uśmiechasz. Z czasem linie się pogłębiają i utrwalają, stając się tzw. zmarszczkami statycznymi. Kurze łapki to zmarszczki mimiczne, czyli efekt Twojej mimiki twarzy. Gdy jesteś wesoła, odczuwasz smutek czy złość, mięśnie twarzy wykonują pracę, powodując kurczenie i rozkurczanie skóry. W przypadku kurzych łapek mowa konkretnie o mięśniu okrężnym oka.

Bogata mimika twarzy to niejedyny powód powstawanie zmarszczek. Spadek jędrności skóry jest nieodłącznym elementem starzenia się organizmu i związaną z nim mniejszą produkcją kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Nie bez znaczenia jest także Twój styl życia oraz oczywiście geny.

Dlaczego mam kurze łapki? Sprawdź, co przyspiesza proces starzenia się skóry

Kurze łapki na twarzy pojawiają się między 25. a 30. rokiem życia, choć u niektórych osób charakterystyczne linie wokół oczu są widoczne tuż po 20. urodzinach. Czym jest to spowodowane? Na przyspieszenie starzenia się skóry wokół oczu wpływa m.in. nieprawidłowa pielęgnacja tego wrażliwego obszaru na twarzy. Pamiętaj, że skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza. Wykonując demakijaż, staraj się nie rozciągać skóry. Nakładając krem, wklepuj go serdecznym palcem. Kurze łapki pojawią się później, jeśli zadbasz o odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry. Codzienne nawilżanie to podstawa. Wybieraj kosmetyki z kwasem hialuronowym, peptydami, koenzymem Q10 czy witaminą E w składzie. Nawilżaj skórę także od środka, pijąc minimum 2 litry płynów dziennie (dawka ta powinna być większa przy aktywności fizycznej i w upalne dni).

Mrużenie oczu powoduje skurcze mięśni i tym samym pogłębia zmarszczki. Jednak owe mrużenie to nie tylko efekt emocji, które Ci towarzyszą. Może ono być spowodowane także wadą wzroku czy brakiem ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Dlatego, jeśli chcesz opóźnić powstawanie kurzych łapek, pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty i zakupie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

Kurze łapki, zmarszczki na twarzy i ciele pojawiające się przedwcześnie, to także efekt stosowania używek (głównie palenia papierosów), nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV, częstych wizyt na solarium czy stresu.

Co na kurze łapki?

Możesz wypróbować tanie i bezinwazyjne sposoby na kurze łapki. Zaliczamy do nich przede wszystkim produkty przeciwzmarszczkowe. Skutecznym w pobudzaniu skóry do regeneracji jest retinol – pochodna witaminy A. Należy go jednak wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, a w trakcie jego stosowania pamiętać o nakładaniu na twarz kremów z wysokim filtrem UV (SPF 50). W poprawie wyglądu skóry pod oczami polecane są płatki pod oczy, bogate w składniki odżywcze, a także masaż skóry kostkami lodu czy joga twarzy.

Co daje dobre efekty na kurze łapki pod oczami? Zabiegi medycyny estetycznej. Domowa pielęgnacja pomoże Ci jedynie subtelnie poprawić nawilżenie i jędrność skóry. Z kolei profesjonalny zabieg na kurze łapki sprawi, że zmarszczki będą mniej widoczne, a twarz wyraźnie odmłodnieje. Do wyboru masz wiele nieinwazyjnych metod, w tym m.in. zabiegi z użyciem lasera, mezoterapię mikroigłową. Możesz także zapomnieć o kurzych łapkach na dłużej, wypełniając linie przy pomocy bezpiecznych preparatów.

Czym wypełnić kurze łapki?

Najskuteczniejszym sposobem jest botoks na kurze łapki. Precyzyjne podanie niewielkiej ilości preparatu w okolicę oczu pozwala zablokować przewodnictwo nerwowe w tej części twarzy. Mięsień zostaje unieruchomiony, jednak jest to proces odwracalny. Efekt tego typu zabiegu na kurze łapki jest już widoczny po kilku dniach i utrzymuje się do 6. miesięcy. Po tym czasie botoks można zastosować ponownie.

Toksyna botulinowa zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek oraz zmniejsza widoczność już istniejących. Dzieje się tam za sprawą wygładzenia skóry w okolicy unieruchomionego mięśnia. Botoks jest stosowany także w wygładzaniu innych obszarów twarzy, w tym na lwią zmarszczkę oraz zmarszczki poprzeczne na czole.

Sprawdź też nasze artykuły:

Jeśli chcesz umówić się wstrzyknięcie botoksu w kurze łapki lub masz pytanie związane z zabiegiem, skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że jedynie odpowiednio przeszkolony lekarz, znający doskonale anatomię człowieka, jest w stanie wykonać poprawnie zabieg, bez narażania Cię na skutki uboczne. W Premium Medical zabiegi na kurze łapki przeprowadza doświadczony personel medyczny. Gwarantujemy bezpieczeństwo iniekcji oraz indywidualnie opracowany program zabiegowy.

Kurze łapki – estetyczny problem, który można załagodzić
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy