Jak powstają poprzeczne zmarszczki? Metody zapobiegania i usuwania

Jednym z rodzajów zmarszczek mimicznych są zmarszczki poprzeczne czoła. Nadają one twarzy zdziwionego lub nieco pochmurnego wyrazu. Ich pojawienie się jest związane z mniejszą ilością kolagenu w skórze i procesem jej starzenia. Warto jednak wiedzieć, że wpływ na szybsze powstanie i pogłębienie bruzd mają także inne czynniki. Sprawdź, jak usunąć zmarszczki poprzeczne bez skalpela chirurga.

Spis treści

  1. Jak powstają poprzeczne bruzdy na czole?
  2. Jak wygładzić bruzdy na czole?
  3. Medycyna estetyczna. Co na zmarszczki poprzeczne na czole?

Jak powstają poprzeczne bruzdy na czole?

Gdy unosisz brwi, na Twoim czole pojawiają się poziome linie. To tzw. zmarszczki poprzeczne. Ich pojawienie się ma związek z bogatą mimiką twarzy, a dokładniej mięśni czoła. Gdy one pracują, aby odzwierciedlić Twoje emocje, zmuszają do pracy także pokrywającą je skórę. Ta kurczy się i rozkurcza, tworząc zagłębienia. Z czasem linie się pogłębiają, a zmarszczki poprzeczne na czole są widoczne nawet wtedy, gdy Twoja twarz jest nieruchoma.

Jednak mimika twarzy to niejedyny powód powstawania zmarszczek. Pogłębiające się bruzdy to wynik utraty kolagenu w skórze, jak i mniejszej produkcji kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za nawilżenie skóry. Wraz z wiekiem jędrność i elastyczność cery ulegają pogorszeniu. Proces ten przyspieszają także czynniki środowiskowe i Twój styl życia. Na szybsze pojawienie się zmarszczek poprzecznych czoła wpływa m.in.:

  • zanieczyszczenie powietrza,
  • stres,
  • niehigieniczny styl życia (brak snu, stosowanie używek, palenie papierosów),
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (brak ochrony UV, zaburzenie bariery hydrolipidowej skóry),
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
  • częste korzystanie z solarium,
  • dieta uboga w witaminy i minerały.

Jak wygładzić bruzdy na czole?

Oczywiście najlepszą bronią w walce z procesem starzenia się skóry jest profilaktyka. Gdy bruzdy są już pogłębione, domowe sposoby mogą poprawić nawilżenie cery i subtelnie wygładzić linie. Co daje najlepsze efekty na zmarszczki poprzeczne? Z pewnością kosmetyki przeciwwstarzeniowe i liftingujące. Szukaj produktów z witaminą E, która nazywana jest witaminą młodości. Dobre efekty zapewnia także witamina C, będąca przeciwutleniaczem stymulującym produkcję kolagenu. Wypróbuj kosmetyki z retinolem. Jego działanie regenerujące skórę zostało potwierdzone badaniami. Do tego peptydy, ceramidy, koenzym Q10. Codziennie nakładaj na skórę produkty z filtrami UV – docierają one na ziemię nawet w pochmurne dni!

Poprzeczne zmarszczki na czole możesz wygładzić, wykonując masaże twarzy. Joga, Kobido i popularny kinesiotaping pobudzają krążenie i likwidują obrzęki twarzy. Z ich pomocą zadbasz o lepsze napięcie skóry i młodszy wygląd. Na koniec równie ważne, ale często pomijane – nawodnienie organizmu. Przesuszona skóra szybciej się starzeje, traci ładny koloryt i blask. Każdego dnia pij odpowiednią ilość płynów. Jeśli mimo tego Twoja skóra wciąż będzie miała objawy odwodnienia, zrób badania kontrolne, w tym oznaczenie hormonów tarczycy.

Medycyna estetyczna. Co na zmarszczki poprzeczne na czole?

Zabiegi z użyciem lasera, peelingi, mezoterapia, wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. To tylko kilka z propozycji, które ma do zaoferowania medycyna współczesna w zmniejszeniu widoczności zmarszczek. Jednak najskuteczniejszą metodą jest botoks na zmarszczki poprzeczne. Toksyna botulinowa w bezpieczny sposób blokuje pracę mięśni, a zabieg ma charakter odwracalny. Efekty? Są już widoczne po kilku dniach, choć na pełny rezultat należy poczekać do dwóch tygodni. Skóra jest wyraźnie wygładzona i nie kurczy się w miejscu iniekcji. Oczywiście kluczowe jest podanie odpowiedniej dawki preparatu, który zapewni dobre, a jednocześnie naturalne efekty. Prawidłowo podany botoks na zmarszczki poprzeczne nadaje twarzy młodszego, wypoczętego wyglądu. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 15-20 minut. Po jego wykonaniu pacjent wraca do swoich aktywności. Należy jednak pamiętać o nieschylaniu się i unikaniu dotykania czy masowania czoła przez pierwsze godziny po iniekcji. Zalecane jest również odłożenie na później wizyty w solarium i saunie.

Chcesz wygładzić zmarszczki poprzeczne czoła? Umów się na konsultację do specjalisty medycyny estetycznej w Premium Medical. Nasza klinika to gwarancja bezpiecznie przeprowadzonego zabiegu zapewniającego naturalny efekt. Toksyna botulinowa wygładzi poprzeczne bruzdy i zapobiegnie powstawaniu nowych linii na czole. Efekt zabiegu utrzymuje się do ok. 6 miesięcy, można go powtarzać.

Botoks działa nie tylko na zmarszczki poprzeczne, w Premium Medical stosujemy go także u pacjentów z lwią zmarszczką czy kurzymi łapkami.

Przeczytaj też:

Szczegóły na temat zabiegów z użyciem botoksu znajdziesz na naszej stronie internetowej, w razie pytań zachęcamy także do kontaktu z personelem kliniki.

Jak powstają poprzeczne zmarszczki? Metody zapobiegania i usuwania
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy