Badanie drożności jajowodów – HyCOSy – HSG - Sono-HSG

Kiedy para chcąca posiadać potomstwo napotyka trudności, powinna zgłosić się do lekarza i przeprowadzić badania diagnostyczne, w celu ustalanie przyczyny trudności z zajściem w ciążę.

Niestety, nie zawsze samo monitorowanie owulacji oraz badania laboratoryjne (zarówno kobiet jak i mężczyzn) są wystarczające. Jednym z ważnych badań jest HyCoSy, którego celem jest ocena drożności jajowodów.

Badanie drożności jajowodów - wszystko co musisz wiedzieć (HyCOSy - HSG - Sono-HSG)

Sprawdzenie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań, które należy wykonać w diagnostyce niepłodności kobiety. Pozwoli ono wykryć potencjalne nieprawidłowości w obrębie narządów płodnych kobiety, a co za tym idzie – zyskać wiedzę na temat tego, co jest rzeczywistą przyczyną braku możliwości zajścia w ciążę. Badanie Sono-HSG pozwala wykryć: 

  • guzy;
  • zrosty;
  • mięśniaki;
  • endometriozy;
  • przegrody itd.;

Badanie to można wykonać na dwa sposoby: z wykorzystaniem promieni rentgena, tzw. HSG lub metodą HyCoSy (histero-salpino-sonografia kontrastowa). Który z tych sposobów jest lepszy? Obecnie większość lekarzy radzi, aby korzystać z metody mniej inwazyjnej, a więc HyCoSy. Nie wymaga ona hospitalizacji ani długiej rekonwalescencji pacjentki, nie występuje krwawienie z szyjki macicy, a dodatkowo pacjenta nie ma kontaktu z promieniowaniem rentgena.

Przed badaniem Sono-HSG

Przed przeprowadzeniem badania, konieczne jest wykluczenie wszelkiego rodzaju stanów zapalnych narządów rozrodczych – dlatego też w cyklu poprzedzającym badanie Sono-HSG, należy pobrać wymaz bakteriologiczny z pochwy. W przypadku pojawienia się takiego stanu zapalnego, należy koniecznie poddać się leczeniu – w przeciwnym razie badanie będzie niemożliwe do wykonania.

Bezpośrednio przed zabiegiem Pacjentka powinna być na czczo.

Badanie sono-HSG - krok po kroku

Badanie Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) powinno zostać przeprowadzone w okresie pomiędzy miesiączką a dniami płodowymi. Na kilka dni przed badaniem należy wykonać biocenozę pochwy, a więc ocenić jej czystość. Wymaz może pobrać zarówno lekarz prowadzący jak i położona. Przed badaniem należy przyjąć lek przeciwbólowy. Najczęściej stosowane są czopki przeciwbólowe, można również przyjąć środek doustny. W Premium Medical możesz skorzystać również ze znieczulenia w formie podtlenku azotu – Entonox.

Lekarz rozpoczyna zabieg od założenia wziernika dopochwowego. Przez szyjkę macicy, wprowadza cienki cewnik, poprzez który podawany będzie kontrast. Lekarz przez wprowadzoną sondę USG obserwuje przepływ kontrastu, oceniając stan zarówno macicy, jak i jajowodów.

Po badaniu pacjenta może odczuwać bóle i skurcze macicy. Nie jest to jednak regułą. Sprawdzenie drożności tą metodą trwa nie dłużej niż 10 minut.

Po badaniu sono-HSG

Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu – nie jest potrzebny okres hospitalizacji czy rekonwalescencji, a jedynym skutkiem ubocznym mogą być wspomniane bóle i skurcze macicy, dlatego też warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe.

Badanie sono-HSG - wskazania

  • trudności z zajściem w ciążę, które mogą być spowodowane nieprawidłową drożnością jajowodów albo zmianami w obrębie narządów rozrodczych kobiety;

Badanie Sono-HSG w Premium Medical

W naszej klinice przeprowadzamy badanie Sono-HSG w najlepszych możliwych warunkach – korzystając z wiedzy specjalistów, a także najlepszych narzędzi. Zapewniamy naszym Pacjentkom maksymalny komfort i dbamy o ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu klinika Premium Medical cieszy się dużym zaufaniem wszystkich kobiet, które mogą liczyć na profesjonalne zabiegi ginekologiczne. W celu poznania większej ilości szczegółów dotyczących badania i naszych usług – zapraszamy do kontaktu