Badanie drożności jajowodów – HyCOSy – HSG - Sono-HSG

Kiedy para chcąca posiadać potomstwo napotyka trudności, powinna zgłosić się do lekarza i poprze prowadzić badania diagnostyczne, w celu ustalanie przyczyny trudności z zajściem w ciążę.

Niestety, nie zawsze samo monitorowanie owulacji oraz badania laboratoryjne (zarówno kobiet jak i mężczyzn) są wystarczające. Jednym z ważnych badań jest HyCoSy, którego celem jest ocena drożności jajowodów.

Badanie drożności jajowodów - wszystko co musisz wiedzieć (HyCOSy - HSG - Sono-HSG)

Sprawdzenie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań, które należy wykonać w diagnostyce niepłodności kobiety. Badanie to można wykonać na dwa sposoby: z wykorzystaniem promieni rentgena, tzw. HSG lub metodą HyCoSy (histero-salpino-sonografia kontrastowa). Który z tych sposobów jest lepszy? Obecnie większość lekarzy radzi, aby korzystać z metody mniej inwazyjnej, a więc HyCoSy. Nie wymaga ona hospitalizacji ani długiej rekonwalescencji pacjentki, nie występuje krwawienie z szyjki macicy, a dodatkowo pacjenta nie ma kontaktu z promieniowaniem rentgena.

Badanie sono-HSH  - krok po kroku

Badanie powinno zostać przeprowadzone w okresie pomiędzy miesiączką a dniami płodowymi. Na kilka dni przed badaniem należy wykonać biocenozę pochwy, a więc ocenić jej czystość. Wymaz może pobrać zarówno lekarz prowadzący jak i położona. Przed badaniem należy przyjąć lek przeciwbólowy. Najczęściej stosowane są czopki przeciwbólowe, można również przyjąć środek doustny.

Lekarz rozpoczyna zabieg od założenia wziernika dopochwowego. Przez szyjkę macicy, wprowadza cienki cewnik, poprzez który podawany będzie kontrast. Lekarz przez wprowadzoną sondę USG obserwuje przepływ kontrastu, oceniając stan zarówno macicy, jak i jajowodów.

Po badaniu pacjenta może odczuwać bóle i skurcze macicy. Nie jest to jednak regułą. Sprawdzenie drożności tą metodą trwa nie dłużej niż 10 minut.  PO zabiegu pacjentka może wrócić do domu.