Rak żołądka – najczęstszy nowotwór złośliwy żołądka

Mimo iż liczba zachorowań na raka żołądka systematycznie maleje, choroba ta wciąż jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. W Polsce na raka żołądka choruje 5000-6000 pacjentów rocznie. Złośliwy nowotwór żołądka może mieć różną postać. W większości przypadków diagnozowany jest gruczolakorak, inne nowotwory żołądka to m.in. chłoniaki, mięsaki czy guzy neuroendokrynne.

Jak długo rozwija się rak żołądka? Choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele lat. Bezobjawowy przebieg opóźnia diagnozę i tym samym zmniejsza szanse pacjentów na wyleczenie. Rak żołądka to diagnoza, którą częściej słyszą mężczyźni i osoby po 50. roku życia. Warto dodać, że rozwój choroby nowotworowej żołądka jest możliwy także u osób młodych z określonymi uwarunkowaniami genetycznymi.

Przyczyny raka żołądka – na co zwrócić uwagę?

W większości przypadków rak żołądka przyczyny ma powiązane z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Stan ten jest wywołany przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Co ciekawe, do zakażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie, a od tego momentu do chwili rozwoju choroby nowotworowej może upłynąć nawet kilkadziesiąt lat!

Inne przyczyny złośliwego nowotworu żołądka to: geny, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zespół Lyncha. Nie bez znaczenia jest styl życia, w tym dieta uboga w warzywa i owoce, a oparta na żywności wysokoprzetworzonej. Ryzyko rozwoju raka żołądka wzrasta wraz z wiekiem.

Sprawdź też: Rak trzustki

Po czym poznać, że ma się raka żołądka?

Pierwsze objawy raka żołądka, które mogą wystąpić u chorego, to m.in.:

 • wzdęcia,
 • odbijanie,
 • niestrawność,
 • dyskomfort w nadbrzuszu,
 • wczesne uczucie sytości.

W późniejszym stadium rak żołądka objawy ma już bardziej charakterystyczne i są to:

 • problemy z przełykaniem,
 • krwawe wymioty,
 • wodobrzusze,
 • żółtaczka,
 • powiększona wątroba,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • wyczuwalny guz w górnej części brzucha,
 • ból brzucha.

Każdy pacjent może doświadczać innych dolegliwości. W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego u chorego może zostać zdiagnozowana niedokrwistość, która będzie sygnałem do rozszerzenia diagnostyki. Rak żołądka przerzuty daje najczęściej do okolicznych węzłów chłonnych. W przypadku odległych przerzutów są to m.in. kości, płuca czy wątroba.

Dowiedz się więcej o raku wątroby.

nowotwór żołądka

Gdzie boli przy raku żołądka?

Ból brzucha może być jednym z objawów raka żołądka. Dolegliwości bólowe zazwyczaj obejmują nadbrzusze oraz śródbrzusze. Co ważne, nie muszą być nasilone. Z tego powodu łatwo je przypisać przejedzeniu czy zatruciu pokarmowemu.

Rak żołądka – badania, które są podstawą diagnostyki i profilaktyki

Podstawowym badaniem w kierunku raka żołądka jest gastroskopia. Jest to zarówno badanie diagnostyczne, jak i przesiewowe. Niestety, wciąż mało osób korzysta z profilaktyki zdrowotnej. To błąd, ponieważ znaczenie profilaktyki zdrowotnej we wczesnym wykrywaniu nowotworów już dawno zostało udokumentowane.

Czy rak żołądka wyjdzie na USG?

W przypadku tak podstępnej choroby, jaką jest rak żołądka, USG to badanie, które stanowi cenną pomoc w diagnostyce nowotworu, ocenie głębokości nacieku nowotworowego i przerzutów. Jeśli guz jest duży, będzie on widoczny na badaniu USG. Konieczna jest jednak dalsza diagnostyka, aby ocenić jego typ.

Jakie badanie wykryje raka żołądka?

W diagnostyce nowotworu żołądka przeprowadzana jest wspomniana już gastroskopia i badanie USG. Lekarz może także zlecić pacjentowi m.in. tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Bardzo ważnym elementem diagnostyki raka żołądka jest pobranie wycinku do badania histopatologicznego. W trakcie diagnostyki, leczenia i monitorowania ewentualnego nawrotu choroby, oznaczane są markery nowotworowe.

Leczenie pod okiem doświadczonego onkologa

Leczenie raka żołądka jest uzależnione od stanu pacjenta, rodzaju guza i jego lokalizacji. U części chorych możliwe jest przeprowadzenie operacji w celu wycięcia części lub całego żołądka. Inne metody leczenia to chemioterapia czy immunoterapia.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich macie niepokojące dolegliwości zdrowotne, pozytywny wywiad rodzinny onkologiczny lub chcecie rozpocząć leczenie onkologiczne, zapraszamy do naszej prywatnej kliniki Premium Medical. Masz pewność, że wizyta odbędzie się szybko i w dogodnym dla Ciebie czasie. Dysponujemy najnowszym sprzętem diagnostycznym, a niezbędne badania krwi i moczu wykonasz na miejscu. Przyjmuje u nas doświadczony onkolog w Warszawie. Sprawdź terminy konsultacji online lub skontaktuj się z nami w celu ustalenia wizyty.

Bibliografia

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Marlicz, Rak żołądka – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie, mp.pl, data dost. 19.06.2024 r.

Rak żołądka – objawy i diagnostyka nowotworu, zwrotnikraka.pl, data dost. 19.06.2024 r.

lek. Bartosz Spławski, Co to jest rak żołądka?, podyplomie.pl, data dost. 19.06.2024 r.

Nowotwór żołądka, onkologia.org.pl, data dost. 19.06.2024 r.

Rak żołądka – najczęstszy nowotwór złośliwy żołądka
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy