Skontroluj stan tarczycy – wykonaj badanie USG tarczycy

Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem, spełnia w organizmie niezwykle kluczową rolę.
Odpowiada za produkcję hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Dlatego też warto regularnie badać tarczycę, by skontrolować jej stan. Czasami wystarczy wykonać USG tarczycy. Warszawa jest miastem, w którym znajdziesz wiele placówek wykonujących tego typu badania.
 

Warto wykonać badanie USG tarczycy

 
Jeśli chodzi o badanie ultrasonograficzne tarczycy (USG tarczycy), działający w mieście Warszawa lekarze przeprowadzają je do oceny stanu gruczołu. Dzięki niemu można szybko i bezboleśnie określić rozmiar, kształt, położenie czy strukturę. Ponadto badanie ultrasonograficzne pozwala stwierdzić, czy na tarczycy występują torbiele, guzki bądź inne zmiany – takie, których nie da się wyczuć podczas badania palpacyjnego tego gruczołu oraz które nie są wykrywane podczas scyntygrafii.
 
Wskazania do badania ultrasonograficznego
 
Zastanawiasz się, kto może wykonać USG tarczycy? Warszawa jest miastem, w którym lekarze przeprowadzają to badanie w przypadku:
  • powiększenia gruczołu,
  • podejrzenia guzków, torbieli oraz innych zmian,
  • gdy badania hormonalne wskazują na nieprawidłowości związane z pracą gruczołu tarczowego.
Warto przy tym mieć świadomość, że pod kontrolą USG można dokonać nakłucia tarczycy, jeśli lekarz chce pobrać materiał do badania histopatologicznego.
 

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne

 
Wiele osób rezygnuje z USG tarczycy, obawiając się inwazyjności. Trzeba pamiętać, że jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Lekarz wodzi po wysmarowanej żelem szyi specjalną głowicą, zaś obraz ogląda na ekranie monitora.
 
Do badania nie trzeba też specjalnie się przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą wyniki badań hormonalnych (oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz TSH) – jeśli tylko były wykonywane. Przydatne mogą okazać się także wyniki poprzednich badań USG czy scyntygrafii (pod warunkiem, że pacjent takowe miał zlecane).