Skontroluj stan tarczycy – wykonaj badanie USG tarczycy w Warszawie

Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem, spełnia w organizmie niezwykle kluczową rolę.
Odpowiada za produkcję hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Dlatego też warto regularnie badać tarczycę, by skontrolować jej stan. Czasami wystarczy wykonać USG tarczycy. Premium Medical to warszawska klinika, która przeprowadza badania profesjonalnie i kompleksowo, dlatego zachęcamy do kontaktu i wizyty.
 

Warto wykonać badanie USG tarczycy

Jeśli chodzi o badanie ultrasonograficzne tarczycy (USG tarczycy), nasi specjaliści przeprowadzają je w celu oceny stanu gruczołu. Dzięki niemu można szybko i bezboleśnie określić rozmiar, kształt, położenie czy strukturę. Ponadto badanie ultrasonograficzne pozwala stwierdzić, czy na tarczycy występują torbiele, guzki bądź inne zmiany – takie, których nie da się wyczuć podczas badania palpacyjnego tego gruczołu oraz które nie są wykrywane podczas scyntygrafii. Badanie USG jest najmniej inwazyjnym i najprostszym sposobem sprawdzania stanu tarczycy, nie powoduje bólu i dyskomfortu, dlatego też nie należy się go obawiać.
 

Wskazania do badania ultrasonograficznego

Zastanawiasz się, kto może wykonać USG tarczycy? Specjaliści z warszawskiej kliniki Premium Medical zapewnią profesjonalizm i kompleksowość badania, zachęcając do zgłoszenia się w przypadku:
  • powiększenia gruczołu,
  • podejrzenia guzków, torbieli oraz innych zmian,
  • gdy badania hormonalne wskazują na nieprawidłowości związane z pracą gruczołu tarczowego.
Warto przy tym mieć świadomość, że pod kontrolą USG można dokonać nakłucia tarczycy, jeśli lekarz chce pobrać materiał do badania histopatologicznego.
 

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne

Wiele osób rezygnuje z USG tarczycy, obawiając się inwazyjności. Trzeba pamiętać, że jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Lekarz wodzi po wysmarowanej żelem szyi specjalną głowicą, zaś obraz ogląda na ekranie monitora.
 
Do badania nie trzeba też specjalnie się przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą wyniki badań hormonalnych (oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz TSH) – jeśli tylko były wykonywane. Przydatne mogą okazać się także wyniki poprzednich badań USG czy scyntygrafii (pod warunkiem, że pacjent takowe miał zlecane). 
 

Kiedy może okazać się, że z występują problemy z tarczycą?

Bardzo istotnym wyznacznikiem tego, w jakim stanie jest gruczoł, okazuje się być jego wielkość – przekroczenie norm, może być spowodowane rozwojem wola tarczycy. Jakie są dopuszczalne normy? W przypadku kobiet objętość tarczycy powinna wynosić maksymalnie 18-20 ml, natomiast u mężczyzn – 25 ml. Odstępstwa od tego, a także zmiany kształtu, położenia czy struktury gruczołu mogą wskazywać na nieprawidłowości i oznaczać konieczność rozpoczęcia leczenia.

Dlaczego badanie USG tarczycy jest tak istotne?

Tarczyca, a mówiąc dokładniej – hormony gruczołu tarczycowego, mają wpływ na wiele procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Są one odpowiedzialne za rozwój organizmu, biorą bardzo znaczący udział w przemianie materii i generowaniu energii, a także wpływają na pracę ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku problemów z prawidłową pracą tarczycy, mogą pojawić się liczne problemy i zaburzenia, do których zaliczamy między innymi zahamowanie rozmaitych procesów psychicznych i fizycznych zachodzących w organizmie.

Co więcej – w przypadku niedoczynności oraz nadczynności tarczycy, możliwe jest wystąpienie kilku niebezpiecznych chorób i zaburzeń, jak niedorozwój umysłowy, Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. Możliwy jest nawet rozwój nowotworów!

Badanie USG tarczycy w Premium Medical

Nasza warszawska klinika zaprasza do wizyty wszystkie te osoby, które podejrzewają choroby tarczycy. Kiedy należy zwrócić uwagę na problem? W przypadku pojawienia się objawów, związanych z nieprawidłową pracą gruczołu, do których należą:

  • rozwój wspomnianego wola tarczycy, który może być wyczuwalny na szyi,
  • duszności,
  • trudności w połykaniu,
  • ucisk,
  • spadek wagi,
  • bezsenność,
  • zachrypnięty głos.

Warto dodać, że często występują objawy, które trudno powiązać z chorobą tarczycy – obok wspomnianej bezsenności czy spadku wagi, mowa tutaj np. o suchej skórze, biegunkach, a nawet nadmiernej potliwości. Warto więc obserwować stan swojego organizmu i w przypadku wszelkich nieprawidłowości, zgłosić się do kliniki.

W Premium Medical dysponujemy zespołem wykwalifikowanych lekarzy i specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu przeprowadzimy profesjonalne, bardzo dokładne badanie USG tarczycy i wykryjemy wszelkie nieprawidłowości. W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy również do kontaktu!